Rząd chce karać za rozwód? Ustawa Pracowniczych Planach Kapitałowych budzi kontrowersje

rozwód fot. Adobe Stock
Rozwody będą sporo kosztować! W przypadku rozpadu małżeństwa, część składek przeznaczonych na emeryturę przejmie państwo.
Marta Kosakowska / 28.03.2018 08:53
rozwód fot. Adobe Stock

W projekcie o Pracowniczych Planach Kapitałowych znalazł się zapis, który budzi spore kontrowersje. Chodzi o kwestię podziału środków z PPK, w sytuacji, kiedy dojdzie do rozwodu lub unieważnienia małżeństwa. W przypadku rozpadu małżeństwa część zgromadzonych składek przejmie skarb państwa - zwraca uwagę portal businessinsider.com.pl.

- To pewnego rodzaju „kara za rozwód”, której być nie powinno
- alarmuje portal.

Kiedy i jak wystąpić o separację? Co zmienia w naszym życiu?

Podział PPK w przypadku rozwodu

Kontrowersyjny zapis w projekcie ustawy dotyczy sytuacji, gdy małżonkowie mają wspólnotę majątkową, ale tylko jedno z nich odprowadza składki do Pracowniczych Planów Kapitałowych (np. pracuje tylko mąż, a żona zajmuje się domem). Jeśli postanowią się rozwieść, to przy podziale majątku, podzielone muszą zostać również składki, zgromadzone w PPK. Okazuje się, że w takiej sytuacji cześć środków trafi 30% z połowy składek, które pracodawca odprowadzał na PPK, a także połowa składki powitalnej (250 zł) oraz dopłat rocznych (240 zł co roku). Zapis o takim rozporządzeniu środkami emerytalnymi małżonków - w opinii ekspertów - nie znajduje uzasadnienia.

- Będzie wprowadzał swoisty rodzaj "kary finansowej za rozwód" nakładanej na oboje rozwodzących się małżonków- podkreśla Stowarzyszenie Inwestorów Instytucjonalnych.

Projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych jest najważniejszym projektem reformy emerytalnej od czasów OFE. Zakłada utworzenie prywatnego, nieobligatoryjne planu gromadzenia oszczędności emerytalnych. Obecnie Ministerstwo Finansów skierowało ustawę do konsultacji społecznych. Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2019 roku.

Dowiedz się więcej:

Drastyczna podwyżka opłaty za rozwód. Ma to posłużyć "wzmocnieniu instytucji małżeństw"
Jak wystąpić o rozwód? Co decyduje o orzeczeniu o winie?

Redakcja poleca

REKLAMA