Na polskim rynku coraz więcej jest firm, które oferują szybkie pożyczki. Bardzo łatwo je wziąć, ale dużo trudniej spłacić, ponieważ są nie tylko szybkie, lecz także bardzo drogie. Szczególnie narażone na tego typu naciągaczy są osoby w wieku emerytalnym. Często za namową przedstawiciela od szybkich pożyczek podpisują umowę na niewielki kredyt, który, jak się potem okazuje, jest niezwykle wysoko oprocentowany. Dowiedz się, jak uchronić emerytów przed szybkimi pożyczkami i oszustami. Przeczytaj!
Emeryci to solidni pożyczkobiorcy
Osoby starsze są bardzo pozytywnie oceniane jako klienci przez banki i firmy pożyczkowe. Mają oni stały dochód, zapożyczają się na stosunkowo niewielkie kwoty, a także rzetelnie spłacają raty. Według danych BIG InfoMonitor tylko 3,4% kredytów jest przeterminowana – to problem 240 tys. seniorów, a wartość tych zaległości wynosi 1,4 mld PLN.Z drugiej strony jest to też grupa, która coraz chętniej się zadłuża – posiada stosunkowo niski dochód i często brak oszczędności, chce finansowo wesprzeć rodzinę, czy dokonuje nie do końca przemyślanych zakupów, na które ich nie stać. Nieuczciwe firmy wykorzystują ten stan rzeczy i chętnie udzielają emerytom pożyczek.
Jak uchronić emerytów przed szybkimi pożyczkami i oszustami?
Myśląc o wzięciu pożyczki dokładnie należy:- zastanowić się czy jest ona celowa;
- skonsultować się na ten temat z bliskimi lub osobami, które mają wiedzę z zakresu finansów osobistych.
Jak pomóc bliskim, którzy dali się naciągnąć na szybką pożyczkę?
Spirala zadłużenia to sytuacja trudna, ale na szczęście można sobie z nią poradzić. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że zaciągnie kolejnych pożyczek na spłatę starych długów jest drogą donikąd. Konieczne jest przeanalizowanie swojej sytuacji i rozpisanie planu oddłużeniowego – z czego warto zrezygnować na rzecz oszczędzenia środków, ograniczyć i odnotowywać wszystkie wydatki, tak aby mieć pełną kontrolę nad portfelem. Zawsze warto dokładnie i szczerze wyjaśnić swoją sytuację profesjonalnemu doradcy finansowemu, tak aby ten mógł przygotować najlepsze rozwiązania. Najpopularniejsze z nich to możliwość renegocjowania warunków spłaty, przy której można liczyć na jego pomoc. Być może uda się obniżyć oprocentowanie kosztem wydłużenia okresu spłaty.Sprawdź też
Wcześniejsza emerytura – czy warto z niej skorzystać?Ile lat musisz pracować do emerytury?Jak żyć oszczędniej?
Na podstawie materiałów prasowych FinaBay