Jak wyjść z długów - 7 porad

jak wyjść z długów, jak wyjść z pętli długów, jak poradzić sobie z zadłużeniem fot. Fotolia
Nawet z najgorszej sytuacji da się wybrnąć!
Weronika Kwaśniak / 16.07.2014 11:23
jak wyjść z długów, jak wyjść z pętli długów, jak poradzić sobie z zadłużeniem fot. Fotolia

Na ogół zaczyna się niewinnie - od pierwszej pożyczki, która wydaje się nieodzowna. Obiecujesz sobie szybką spłatę, nie planujesz wcale kolejnych kredytów, pozornie wszystko jest pod kontrolą. Zazwyczaj sytuacja dobrze się kończy, ale czasem łatwo wpaść w pętlę zadłużenia. Jak wyjść z długów?

7 porad, jak wyjść z długów

W pułapkę niekończących się kredytów nie zawsze wpada się z własnej woli i z powodu swoich zachcianek. Czasem dzieje się tak, ponieważ nagle znajdujemy się w naprawdę trudnej sytuacji - poważna choroba, śmierć współmałżonka i inne wydarzenia losowe mogą wpłynąć na decyzję o pożyczce i zmusić do zaciągnięcia kredytu. Z pętli długów nie da się wyjść z dnia na dzień, to zawsze dość żmudny proces. Jak stawić czoła trudnej sytuacji?
  1. Nigdy nie zaciągaj kolejnego kredytu, aby spłacić poprzedni dług. To błędne koło, które nie da się przerwać.
  2. W rozsądny sposób ogranicz wydatki. Nikt nie namawia cię do nagłej rezygnacji z zakupu niezbędnych lekarstw, ale może jesteś w stanie np. sprzedać samochód? Jeśli własny pojazd jest ci bardzo potrzebny, za uzyskaną sumę kup tańsze auto, a pozostałą sumę przeznacz na spłatę chociaż części zadłużenia.
  3. Skorzystaj z kredytu konsolidacyjnego. Zazwyczaj osoby, które znajdują się w pułapce długów, spłacają jednocześnie wiele pożyczek. Kredyt konsolidacyjny skupia wszystkie w jedną całość, dzięki czemu płacisz odsetki od jednej spłaty, a nie od kilku różnych.
  4. Wynegocjuj z bankiem zmniejszenie rat. Może łatwiej będzie ci spłacać 400 zł miesięcznie, zamiast 600? Całkowita spłata przesunie się wtedy w czasie, ale łatwiej będzie ci podołać finansowo.
  5. Nie unikaj kontaktu z wierzycielem. Zawsze odbieraj jego telefony, czasem nawet sama kontaktuj się z nim pierwsza. Jeśli bank czy inny pożyczkodawca zobaczy, że zależy ci na spłacie i uczciwie stawiasz sprawę, na pewno będzie łatwiej z nim negocjować.
  6. Zlikwiduj karty kredytowe. Nie ma nic gorszego dla osób, które i tak mają problemy ze spłacaniem swoich zadłużeń.
  7. Przeanalizuj dokładnie swoje zobowiązania i zastanów się, które musisz spłacić najszybciej.

Sprawdź inne porady finansowe: