Każdy, nawet ten, kto ma niskie (500–600 zł) dochody może wziąć kredyt konsumpcyjny. Trzeba się jednak liczyć z tym, że przy małych zarobkach, niska będzie kwota udzielonego kredytu.
Jak załatwić: Możesz pójść do banku osobiście lub załatwić kredyt przez Internet. Formalności jest niewiele – zwykle trzeba przedstawić dowód i zaświadczenie o zarobkach.
Ile to trwa: bywa, że tylko 15 minut
Ważne: Zanim weźmiesz kredyt, zapytaj, ile wynoszą związane z nim koszty. Najlepiej porównaj oferty kilku banków, ale zacznij od swojego – często bowiem ma najkorzystniejsze warunki dla swoich posiadaczy kont.
Kredyt odnawialny
Osoba, która ma w banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy co najmniej od 3 miesięcy może ubiegać się o taki kredyt. Wysokość tzw. kredytu odnawialnego jest uzależniona od twoich zarobków. Z reguły wynosi ich 6-, 8-krotność. Kredyt przyznawany jest na rok.
Jak załatwić: Idź do oddziału, w którym masz ROR, i wypełnij wniosek o tzw. linię kredytową. Możesz też zadzwonić na infolinię i uruchomić tę usługę telefonicznie. Bank przyśle ci umowę do domu.
Ile to trwa: około 7 dni
Ważne: Linia kredytowa jest tańsza od klasycznego kredytu gotówkowego, bo ma niższe oprocentowanie. Poza tym odsetki pobierane są jedynie od części, którą wykorzystasz, a nie od całości przyznanego limitu.
Kredyt na karcie kredytowej
Każdy może go wziąć. To dobre rozwiązanie dla osób, którym chwilowo zabrakło pieniędzy, ale wiedzą, że w krótkim czasie nastąpi przypływ gotówki i będą mogły oddać dług w ramach tzw. okresu bezodsetkowego (zwykle od 40 do 60 dni).
Jak załatwić: Trzeba złożyć w banku wniosek o wydanie karty kredytowej. Nie musi być to bank, w którym masz konto. Często karta wydawana jest bezpłatnie, ale za jej obsługę bank pobierze prowizję.
Ile to trwa: około 14 dni
Ważne: Jeśli nie dopilnujesz terminu spłaty albo spłacisz tylko część zadłużenia, bank naliczy ci odsetki (20 proc. w stosunku rocznym).
Zakupy na raty
Każda osoba, niezależnie od osiąganych dochodów, która planuje konkretny zakup (np. lodówkę), a nie ma na to gotówki może to zrobić na raty.
Jak załatwić: Wypełniasz w sklepie formularz i okazujesz dowód osobisty. Często nie jest nawet potrzebne zaświadczenie o zarobkach.
Ile to trwa: tyle, ile trzeba czasu na wypełnienie wymaganych formularzy w sklepie..
Ważne: Nie daj się zmylić reklamą raty „0 procent”. Może i rzeczywiście ich nie ma, ale za to zapłacisz za koszt obsługi i prowizję bankowi.
Pożyczka z parabanku
Nawet osoby, które mają długi albo w przeszłości nieterminowo spłacały raty kredytów bankowych ma szanszę otrzymać pożyczkę tego typu.
Jak załatwić: Wystarczy zadzwonić pod numer podany przez firmę. Jej przedstawiciel skontaktuje się z tobą i przyniesie gotówkę do domu.
Ile to trwa: praktycznie od ręki
Ważne: Uważaj, bo takie pożyczki są bardzo drogie. Ich oprocentowanie sięga nawet 100 proc. (gdy zsumujesz odsetki i koszty pożyczki).
Kasa z internetu
To tzw. kredyty społecznościowe. Udzielają ich między sobą internauci za pośrednictwem określonych portali finansowych (np. kokos.pl, monetto.pl).
Jak załatwić: Wchodzisz na stronę internetową. Ustalasz warunki transakcji i czekasz na oferty inwestorów (to forma aukcji).
Ile to trwa: jeden dzień
Ważne: Pożyczka może być dość wysoko oprocentowana (nawet do 30 proc.).
Porady finansowe - forum >>