Dziecko podbiera pieniądze - 7 powodów fot. Fotolia

Dziecko podbiera pieniądze - 7 powodów

Czy twoje pieniądze znikają z portfela w zaskakujący sposób?
Milena Oszczepalińska / 27.08.2014 06:20
Dziecko podbiera pieniądze - 7 powodów fot. Fotolia
Zawsze starasz się pamiętać, ile pieniędzy zostało w portfelu po ostatnich zakupach, ale od jakiegoś czasu sumy przestają się zgadzać? Raz czy dwa pomyślałaś, że pewnie coś źle policzyłaś albo zapomniałaś, że wydałaś w sklepie większą sumę. Jednak ta sytuacja zaczęła pojawiać się coraz częściej i ginące pieniądze robiły się coraz większymi kwotami. Niestety być może powodem znikających pieniędzy jest twoje dziecko.

Pomyśl, czy jego zachowanie nie wzbudziło twojego zaniepokojenia w ostatnim czasie i czy miałoby jakieś powody do tajemniczego opróżniania twojego portfela. Mogą być one następujące:

1. Chce mieć rzeczy, których ty mu nie kupujesz

Dzieci mają mnóstwo zachcianek. Jedne potrafią się same ograniczać, inne nie. Twoje dziecko najwyraźniej uważa, że wszystko, czego chce, należy mu się i jeśli ty nie chcesz mu tego dać, bierze sam. 

2. Chce zaimponować rówieśnikom 

Zwłaszcza koleżankom. Czuje się dobrze, kiedy może dać coś im od siebie, zaprosić na lody lub ciastko. 

3. Myśli, że podbieranie twoich pieniędzy to nic złego

Widzi, że twój mąż bez skrępowania wyciąga pieniądze z twojego portfela, więc robi tak samo. Myśli, że wszystko jest w porządku, bo pieniądze są wspólne, rodzinne. Nie wie, że pieniądze należą do rodziców i oni mogą decydować o tym, w jaki sposób i kiedy zostaną wydane.

4. Chce ci pokazać, że kieszonkowe nie wystarczają na jego potrzeby

Być może według niego comiesięczne kieszonkowe od ciebie są zdecydowanie za małe. Mówił ci o tym nieraz, ale ty nie chcesz słuchać. Szuka radykalnych sposobów na to, jak namówić cię na wyższe kieszonkowe. Myśli, że w końcu uznasz, że lepiej oficjalnie dawać mu więcej pieniędzy niż tolerować drobne kradzieże.

5. Namawiają go do tego rówieśnicy

Środowisko, w którym obraca się twoje dziecko, może być toksyczne. Jeżeli twoje dziecko podbiera ci pieniądze za namową kolegów, prawdopodobnie jest pod silna presją. Być może nie chce tego robić, ale nie jest wystarczająco asertywny, żeby odmówić. 

6. Zaczął brać używki

Niestety problem podbierania pieniędzy może być związany z naprawdę poważnymi sprawami. Jeśli poczułaś ostatnio od dziecka zapach dymu papierosowego albo przyszło do domu w stanie wskazującym na użycie jakichś używek, możesz być pewna, że skradzione pieniądze przeznacza właśnie na takie wydatki.

7. Ma problemy z szantażem

Dzieci w szkole są naprawdę różne. Szczególnie trudnym okresem jest szkoła gimnazjalna, kiedy to dzieciom wydaje się, że są już dorosłe. Mogą się wtedy dziwnie zachowywać i np. wymuszać coś na rówieśnikach, żeby umocnić tym swoją pozycję. Niewykluczone jest, że twoje dziecko poddawane jest takiemu szantażowi. 

Pamiętaj, że każda z tych sytuacji może być trudna zarówno dla ciebie jak i dla dziecka. Opanuj emocje i pomyśl, jak najlepiej pomóc dziecku i wytłumaczyć mu, że kradzież pieniędzy zawsze jest zła. Pamiętaj też, że nie chodzi tu tylko o twoje pieniądze, lecz także o przyszłość twojego dziecka. 

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)