Niedziele bez handlu 2018. Kiedy sklepy są zamknięte?

W które dni nie można robić zakupów?
Marta Kosakowska / 2 tygodnie temu
Niedziele bez handlu 2018. Kiedy sklepy są zamknięte? fot. Fotolia

Zakaz handlu w niedziele wszedł w życie 1 marca 2018. Od tego czasu sklepy będą czynne jedynie w wyznaczonych terminach. Kiedy wypadają niedziele bez handlu w 2018 roku?

Skąd się wziął zakaz handlu w niedziele?

Od wielu lat Polacy mieli możliwość robienia zakupów w każdy weekend. Wiele osób chętnie korzystało z tej możliwości. Zgodnie z ustawą przyjętą przez sejm, sytuacja się zmieniła. Obecnie zakupy nadal bez ograniczeń można robić w soboty. Zmiany dotyczą wyłącznie niedziel.

Sklepy są otwarte w dwie niedziele w miesiącu - w założeniu: pierwszą i ostatnią. W kolejnych latach zakaz handlu będzie zaostrzany. Już w 2019 roku zakupy będzie można robić jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Natomiast od 2020 roku sklepy będą otwarte tylko w 7 niedziel w roku.

Dni wolne i długie weekendy w 2018 roku

Lista niedziel bez handlu

Kiedy sklepy są nieczynne?

Grudzień

  • 9.12.2018

Czyli w które niedziele można robić zakupy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - we wszystkie, które nie zostały wymienione wyżej. Kiedy sklepy są otwarte?

Grudzień

  • 2.12.2018
  • 16.12.2018
  • 20.12.2018
  • 23.12.2018

Kalendarz do pobrania

Aby nie trzeba było co tydzień sprawdzać, czy dana niedziela jest handlowa czy nie, warto pobrać praktyczny kalendarz. Są w nim wyszczególnione dni, w których można zrobić zakupy oraz te, które zostały określone jako wolne. Zamieszczenie kalendarza np. na pulpicie komputera będzie dużym ułatwieniem w planowaniu zakupów. Niedziele, które zostały zaznaczone „kółkiem” to dni, w których sklepy będą zamknięte.

Niedziele bez handlu grudzień 2018

Które sklepy są otwarte w każdą niedzielę?

W niedziele bez handlu zamknięte są sklepy w galeriach handlowych, supermarkety (Tesco, Kaufland, Carrefour, Auchan) oraz dyskonty (Lidl, Biedronka, Netto, Aldi, Dino). Większość sieci wydłuża godziny pracy w piątki i soboty przed dniem wolnym. Warto pamiętać, że same galerie są otwarte w dni objęte zakazem ze względu na ulokowane w nich restauracje, kawiarnie i lodziarnie.

W ustawie wymieniono listę wyjątków. Oprócz lokali gastronomicznych, normalnie pracują: punkty pocztowe, sklepy na dworcach i lotniskach, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, punkty z prasą. W wolne niedziele czynne mogą być również m.in. sklepy prowadzone przez przedsiębiorców „we własnym imieniu i na własny rachunek” oraz niewielkie sklepiki. Zakupy można robić również w sklepach internetowych. Gdzie można wybrać się na zakupy w tych dniach?

Gdzie iść po zakupy spożywcze?

Zakaz handlu w niedziele nie oznacza jednak, że nie ma możliwości, by zaopatrzyć się w podstawowe produkty spożywcze. W razie potrzeby drobne zakupy można zrobić w sklepach, które w ustawie wskazano jako wyjątki. Są to np.:

  • piekarnie,
  • cukiernie,
  • lodziarnie,
  • stacje paliw,
  • sklepy spożywcze, których właścicielami są franczyzobiorcy.

Zakupy spożywcze przez Internet? Zobacz, ile możesz zaoszczędzić

Żabka

W przypadku sklepów Żabka - wszystkie placówki są otwarte w niedziele. Żabka współpracuje z Pocztą Polską, dzięki czemu ma status „placówki pocztowej”, a te są wyłączone z zakazu. Sklepy Żabka są otwarte tak samo jak w dni powszechnie, czyli od 6:00 do 23:00.

Carrefour Express, Globi

W przypadku sklepów Carrefour Express i Globi otwarte są jedynie punkty prowadzone przez franczyzobiorców. Godziny otwarć są ustalane indywidualnie przez właściciele sklepów. Aby sprawdzić, czy najbliższy sklep jest otwarty w niedzielę, wystarczy wpisać nazwę sieci do wyszukiwarki internetowej. Google wyświetli podpowiedź z lokalizacją oraz godzinami otwarcia.

Lewiatan, ABC, Freshmarket, sklepy osiedlowe

O tym, czy dany sklep jest otwarty decyduje właściciel sklepu. W przypadku małych sklepów informacja często pojawia się w witrynie lub na drzwiach sklepu przed każdym weekendem, w czasie którego obowiązuje zakaz.

Przeczytaj:
Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?
Jak robić zakupy związane z jedzeniem?
7 zasad - jak kupować w supermarkecie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/22 godzin temu
zawsze online zakupy można zrobić, blikiem zapłacic i spokój. Oferta bankowa teraz jest mega fajna
/11 miesięcy temu
No to idę do ME w sobotę przed zamknięciem :D