Kobieta w supermarkecie fot. Fotolia

Niedziele bez handlu 2018. Kiedy sklepy są zamknięte w niedziele? [DATY, LISTA]

W które dni nie można robić zakupów?
Marta Kosakowska / 11.09.2019 15:26
Kobieta w supermarkecie fot. Fotolia

Zakaz handlu w niedziele wszedł w życie 1 marca 2018. Od tego czasu sklepy będą czynne jedynie w wyznaczonych terminach. Kiedy wypadają niedziele bez handlu w 2018 roku?

Skąd się wziął zakaz handlu w niedziele?

Od wielu lat Polacy mieli możliwość robienia zakupów w każdy weekend. Wiele osób chętnie korzystało z tej możliwości. Zgodnie z ustawą przyjętą przez sejm, sytuacja się zmieniła. Obecnie zakupy nadal bez ograniczeń można robić w soboty. Zmiany dotyczą wyłącznie niedziel.

Sklepy są otwarte w dwie niedziele w miesiącu - w założeniu: pierwszą i ostatnią. W kolejnych latach zakaz handlu będzie zaostrzany. Już w 2019 roku zakupy będzie można robić jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Natomiast od 2020 roku sklepy będą otwarte tylko w 7 niedziel w roku.

Dni wolne i długie weekendy w 2018 roku

Lista niedziel bez handlu

Kiedy sklepy są nieczynne?

Grudzień

  • 9.12.2018

Czyli w które niedziele można robić zakupy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - we wszystkie, które nie zostały wymienione wyżej. Kiedy sklepy są otwarte?

Grudzień

  • 2.12.2018
  • 16.12.2018
  • 20.12.2018
  • 23.12.2018

W internecie możesz robić zakupy także w niedziele niehandlowe. Zamawiaj taniej, sprawdzając oferty promocyjne przez stronę Allegro kody rabatowe.

Kalendarz do pobrania

Aby nie trzeba było co tydzień sprawdzać, czy dana niedziela jest handlowa czy nie, warto pobrać praktyczny kalendarz. Są w nim wyszczególnione dni, w których można zrobić zakupy oraz te, które zostały określone jako wolne. Zamieszczenie kalendarza np. na pulpicie komputera będzie dużym ułatwieniem w planowaniu zakupów. Niedziele, które zostały zaznaczone „kółkiem” to dni, w których sklepy będą zamknięte.

Niedziele bez handlu grudzień 2018

Które sklepy są otwarte w każdą niedzielę?

W niedziele bez handlu zamknięte są sklepy w galeriach handlowych, supermarkety (Tesco, Kaufland, Carrefour, Auchan) oraz dyskonty (Lidl, Biedronka, Netto, Aldi, Dino). Większość sieci wydłuża godziny pracy w piątki i soboty przed dniem wolnym. Warto pamiętać, że same galerie są otwarte w dni objęte zakazem ze względu na ulokowane w nich restauracje, kawiarnie i lodziarnie.

W ustawie wymieniono listę wyjątków. Oprócz lokali gastronomicznych, normalnie pracują: punkty pocztowe, sklepy na dworcach i lotniskach, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, punkty z prasą. W wolne niedziele czynne mogą być również m.in. sklepy prowadzone przez przedsiębiorców „we własnym imieniu i na własny rachunek” oraz niewielkie sklepiki. Zakupy można robić również w sklepach internetowych. Gdzie można wybrać się na zakupy w tych dniach?

Gdzie iść po zakupy spożywcze?

Zakaz handlu w niedziele nie oznacza jednak, że nie ma możliwości, by zaopatrzyć się w podstawowe produkty spożywcze. W razie potrzeby drobne zakupy można zrobić w sklepach, które w ustawie wskazano jako wyjątki. Są to np.:

  • piekarnie,
  • cukiernie,
  • lodziarnie,
  • stacje paliw,
  • sklepy spożywcze, których właścicielami są franczyzobiorcy.

Zakupy spożywcze przez Internet? Zobacz, ile możesz zaoszczędzić

Żabka

W przypadku sklepów Żabka - wszystkie placówki są otwarte w niedziele. Żabka współpracuje z Pocztą Polską, dzięki czemu ma status „placówki pocztowej”, a te są wyłączone z zakazu. Sklepy Żabka są otwarte tak samo jak w dni powszechnie, czyli od 6:00 do 23:00.

Carrefour Express, Globi

W przypadku sklepów Carrefour Express i Globi otwarte są jedynie punkty prowadzone przez franczyzobiorców. Godziny otwarć są ustalane indywidualnie przez właściciele sklepów. Aby sprawdzić, czy najbliższy sklep jest otwarty w niedzielę, wystarczy wpisać nazwę sieci do wyszukiwarki internetowej. Google wyświetli podpowiedź z lokalizacją oraz godzinami otwarcia.

Lewiatan, ABC, Freshmarket, sklepy osiedlowe

O tym, czy dany sklep jest otwarty decyduje właściciel sklepu. W przypadku małych sklepów informacja często pojawia się w witrynie lub na drzwiach sklepu przed każdym weekendem, w czasie którego obowiązuje zakaz.

Przeczytaj:
Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?
Jak robić zakupy związane z jedzeniem?
7 zasad - jak kupować w supermarkecie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/30.01.2018 18:22
No to idę do ME w sobotę przed zamknięciem :D