zakupy, para, kobieta, mężczyzna, supermarket, zakupy spożywcze fot. Fotolia

Zakupy spożywcze - jak na nich oszczędzać?

Wydatki na jedzenie stanowią ogromną część domowego budżetu - dowiedz się, jak je ograniczyć!
Weronika Kwaśniak / 08.10.2013 14:52
zakupy, para, kobieta, mężczyzna, supermarket, zakupy spożywcze fot. Fotolia

Ze statystyk wynika, że "przejadamy" aż 25–50 proc. swoich dochodów. Warto jednak zastanowić się, jak zmniejszyć wydatki na żywność, ponieważ często jest to możliwe.

Planowanie wydatków

Zachęcamy cię, żebyś przynajmniej przez miesiąc zapisywała w zeszycie wszystkie kwoty, jakie wydałaś na zakup żywności. Najlepiej, aby nie była to tylko ogólna suma, lecz koszt poszczególnych grup produktów. Postaraj się prowadzić jak najbardziej szczegółowe notatki. Zapisuj również miesięczne wydatki na jedzenie poza domem.
Warto wprowadzić różne pozycje, np. rachunki z kawiarni. Im bardziej szczegółowo podzielisz wydatki - osobno te na owoce, warzywa, ziemniaki, colę, chipsy, czy alkohole, tym lepiej uda ci się rozplanować oszczędności.
Po miesiącu, a jeszcze lepiej po dwóch, podsumuj wydatki. Na pewno niektóre sumy będą wyższe niż myślałaś.
Przeanalizuj wydatki, a następnie zmień nawyki. Pomyśl, co możesz zrobić, aby wydawać mniej. Dopiero widząc realne sumy "na papierze", zdasz sobie sprawę, jak dużo przeznaczasz np. na kawę w kawiarni.

Zmiana nawyków


Oto przykłady naszych rozwiązań:
1. Ogranicz słodycze. Będzie zdrowiej i taniej, jeśli ograniczysz łakocie do niedzielnego ciasta i kilku torebek suszonych owoców. Koszty spadną przeciętnie o ok. 80 zł.
2. Fast foody jedz tylko sporadycznie. Taniej i zdrowiej będzie, jeśli zabierzesz z domu kanapkę. Ogranicz również obiady w restauracjach, przygotuj w domu sałatkę lub przekąskę, którą weźmiesz do pracy.
3. Rezygnuj ze słodzonych napojów. Nie mają przecież żadnej wartości odżywczej, przeciwnie – tuczą. Lepiej pić herbaty owocowe i wodę. Oszczędzisz przeciętnie 50 zł.
4. Jogurty owocowe zastępuj jogurtami naturalnymi. Ich smak możesz wzbogacić za pomocą owoców lub bakalii - będzie taniej i zdrowiej.
5. Kupuj mniej! Jeśli zdarza ci się wyrzucać przeterminowaną lub spleśniałą żywność, to znaczy, że kupujesz jej za dużo.
6. Odżywiaj się zgodnie z zaleceniami dietetyków. Zdrowe posiłki są tańsze od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni.
7. Nie kupuj kawy w kawiarniach. To spory wydatek, a jeśli robisz to codziennie, już tygodniowo możesz wydać 50 zł. Warto kupić kubek termiczny i przygotowywać kawę w domu.
8. Do supermarketu zabieraj listę zakupów. Dzięki temu unikniesz pokusie kupienia słodyczy, a także kupienia kolejnej paczki płatków owsianych, które miałaś już w domu.

Na podst. B. Lasota, Jedzenie może kosztować mniej, "Pani domu" nr 20, 2013
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/16.05.2014 09:30
Lubię robić zakupy we frisco bo bez wychodzenia z domu, spokojnie zamawiam to co jest mi potrzebne łącznie ze świeżymi produktami i mam przyniesione to wszystko domu.
/23.04.2014 18:48
Pieniądze to jedno, ale ile tez czasu się zaoszczędza:)
/23.04.2014 17:35
zgadzam się, artykuł od Marysi super - niby rady oczywiste ale przyznać sie kto chodzi z kartką na zakupy (w sensie z listą)?
POKAŻ KOMENTARZE (7)