Jak pielęgnować osoby starsze?

pielęgnacjaosób starszych fot. Adobe Stock
Opieka nad osobą starszą, często schorowaną i nie w pełni mobilną, wymaga wiele zaangażowania, cierpliwości i staranności. Codzienna pielęgnacja przy problemach z nietrzymaniem moczu bywa tematem tabu, który szybko trzeba przełamać. Istnieją sprytne rozwiązania, które znacznie ułatwiają opiekę nad bliskim.
pielęgnacjaosób starszych fot. Adobe Stock

Advertisement

Tak to już Matka Natura wymyśliła, że najpierw opiekują się nami nasi rodzice, a potem role się odwracają. To my, dziś osoby w sile wieku, musimy zatroszczyć się o naszych najbliższych – rodziców, dziadków, ciocie czy wujków. Nawet jeśli osoba ta nie zmaga się z poważnymi chorobami, funkcje poznawcze czy sprawność ruchowa słabną wraz z wiekiem. Wtedy problematyczne staje się zwykłe funkcjonowanie. I często niestety dotyczy tak prozaicznych spraw, jak zrobienie zakupów, posprzątanie, czy dbanie o higienę. Opieka nad osobą starszą wymaga niezwykłego wyczucia, by komfortowo czuli się nasi bliscy, ale też my sami.

Trudne emocje i przełamywanie tabu

Ten komfort funkcjonowania, to z perspektywy osoby opiekującej się osobą starszą, najważniejszy element. Bo wszystkim tym czynnościom „mechanicznym” często towarzyszą trudne emocje. Przełamywanie wstydu, stany depresyjne, czy zwykłe ludzkie poczucie bezsilności. A takie pozornie drobne elementy pozwalają względnie dobrze czuć się w sytuacji, nie wpływając niekorzystnie na więź i bliskość, jaka powstawała między nami przez lata – opowiada Ola, opiekująca się swoim 90-letnim dziadkiem, który kilka lat temu doznał poważnego urazu biodra i od czasu operacji jest osobą głównie leżącą.

Ze względu na fakt, że prawie w ogóle nie wstaje, utrzymanie higieny jest niezwykle ważne. I nie chodzi tylko o zapobieganie odparzeniom i odleżynom, ale również o dobre samopoczucie w sytuacji. Dla osoby w pełni sprawnej umysłowo, jaką jest jej dziadek, ten czynnik ma niezwykle istotne znaczenie.

Nietrzymanie moczu może wystąpić w różnym wieku – często spotykane jest u kobiet w ciąży i po porodzie siłami natury. W przypadku osób starszych jest wyjątkowo powszechne. Opiekując się seniorem, musimy pamiętać, że ten fizjologiczny problem nie jest ich złą wolą, a czymś, czego często nie są w stanie kontrolować, a co niejednokrotnie wywołuje głębokie poczucie wstydu. Twój bliski, gdy jeszcze sam się porusza, może ukrywać tę dolegliwość. Ważne, by nie został z problemem sam. Z nietrzymaniem moczu można sobie poradzić, stosując m.in. pieluchomajtki dla dorosłych, a o higienę dbać dzięki specjalnym, mokrym chusteczkom TENA Wet Wipe.

 tena proskin

fot.: Adobe Stock

Podstawowy błąd, popełniany przy pielęgnacji

87-letnia babcia Marty z powodu problemów z nietrzymaniem moczu zaczęła coraz rzadziej wychodzić z domu. Opuszczała nawet coniedzielne msze, więc bliscy szybko zorientowali się, że coś niepokojącego się z nią dzieje. Okazuje się, że była ona świadoma swojej dolegliwości i wstydziła się jej. Poruszenie tego tematu jest trudne, ale konieczne.

Poszukaliśmy produktów – majtek chłonnych - które byłyby skuteczne, a zarazem wygodne. Takie właśnie są produkty TENA Pants ProSkin, które  sprawdzają się świetnie zarówno w dzień, jak i w nocy. Wcześniej popełniliśmy pewien błąd. Przez ostatnie lata używaliśmy przy pielęgnacji babci mokrych chusteczek dziecięcych. Są one jednak małe i charakterystycznie pachną, więc nie byliśmy zadowoleni z tego rozwiązania. Dużo większe chusteczki TENA Wet Wipe sprawdzają się o wiele lepiej – są bardziej wydajne i nie mają męczącego zapachu”
– opowiada Marta.

Stosowanie odpowiednich produktów, przeznaczonych do pielęgnacji osób starszych jest niezwykle ważne. Nawilżone chusteczki TENA Wet Wipe są większe, można nimi wygodnie i komfortowo umyć całe ciało. To ważne podczas higieny miejsc intymnych. Opakowanie zostało tak zaprojektowane, by chusteczki rozdzielały się podczas wyjmowania. Dzięki temu nie dotykamy kolejnej i nie pozostawiamy na niej zarazków. Wieczko z dużym otworem umożliwia obsługę jedną ręką, a w dodatku jest plastikowe i zamykane na „klik”, dzięki czemu chusteczki nie wysychają i są zawsze gotowe do użycia.  TENA Wet Wipe gwarantują praktyczną, wygodną i wszechstronną pielęgnację bez konieczności spłukiwania czy osuszania skóry.

Poczta pantoflowa? Tak!

W gronie młodych rodziców rozmowy o potrzebach fizjologicznych dzieci są na porządku dziennym i nie stanowią tematu tabu. Co więcej, w tym okresie doskonale orientujemy się, jakie produkty i akcesoria ułatwiające higienę i pielęgnację dziecka, oferuje nam rynek. Gdy nasi bliscy zaczynają się starzeć, powinniśmy podejść do sprawy w podobny sposób. Trzeba rozmawiać, pytać i szukać odpowiedzi.

Kiedy moja mama zaczęła mieć problem z trzymaniem moczu, była to i dla niej, i dla mnie bardzo krępująca sprawa. Nie umiałyśmy o tym mówić, nie wiedziałyśmy, jak sobie z tym problemem poradzić. Na szczęście opowiedziałam o tym znajomej, która opiekuje się starszym tatą. Uspokoiła mnie, że są już świetne produkty, które szalenie ułatwiają życie i osobom z problemem nietrzymania moczu, i ich bliskim. I tak dowiedziałam się o TENA Wet Wipe. Są naprawdę genialne! Mama wreszcie czuje się komfortowo, znowu wychodzi na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z których stopniowo rezygnowała właśnie z powodu nietrzymania moczu... Mama jest znowu aktywną, roześmianą emerytką, a ja mam poczucie, że odzyskała swoje życie... No i wreszcie umiemy o tym rozmawiać – problem, kiedy ma rozwiązanie, jest łatwiejszy nawet do obgadania
– dodaje z nieskrywaną radością Kasia.

Jesień życia może być barwna i ekscytująca. Twoi bliscy, choć często wymagają pomocy i opieki, bezwarunkowo zasługują na szacunek, troskę i wsparcie. Produkty z serii TENA ProSkin ułatwią wam przejście przez te trudniejsze momenty, by więź, którą budowaliście latami, tylko się wzmocniła. 

tena

fot.: Materiały prasowe

Materiał powstał z udziałem marki TENA Wet Wipe. 

Tagi: starość
18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Rabat -20% przy zakupach produ... więcej»
Kod rabatowy:CLARINS2024
Zobacz
+
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Online

Rabat -20% przy zakupach produktów za min. 99 zł. Rabat -25% przy zakupach za min. 299 zł. Rabat nalicza się po wpisaniu kodu promocyjnego: CLARINS2024. Rabat nie dotyczy produktów z linii Precious. Kod promocyjny działa do 25.04.2024 do godz. 7:00. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:CLARINS2024
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat -30% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat -30% na cały asortyment, również produkty przecenione. Kupuj na www.gap.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 239 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 167,30 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
-30% przy zakupach za min. 229zł*
-30% przy zakupach za min. 229zł*
30% rabatu na cały asortyment... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
+
-30% przy zakupach za min. 229zł*
Online
Stacjonarnie

30% rabatu na cały asortyment przy zakupach za min. 229zł. Rabat nakłada się w koszyku po wpisaniu kodu oferty i spełnieniu warunków oferty. Nie łączy się z innymi ofertami. Nie dotyczy produktów przecenionych, pomadek Almost Lipstick in Black Honey, miniproduktów, zestawów oraz nowości. Oferta dostępna w salonach firmowych i na clinique.com.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
REKLAMA