Pierwszy lot samolotem fot. Fotolia.pl

Pierwszy lot samolotem - praktyczne porady

Zobacz, jak się zachować?
Karolina Kalinowska / 19.06.2015 15:48
Pierwszy lot samolotem fot. Fotolia.pl
Miejscem, które budzi pośród nowicjuszy największe obawy, jest z pewnością lotnisko. Tłok, gwar i zamieszanie panujące w dużych portach lotniczych nie pomagają w uspokojeniu nerwów. Nie należy jednak popadać w desperacje.

Pierwsza wizyta na lotnisku nie musi się od razu wiązać z zabłądzeniem, przegapieniem lotu, czy, o zgrozo, nieświadomym złamaniem przepisów i popadnięciem w tarapaty. Wystarczy spokój, opanowanie i znajomość kilku podstawowych zasad by szczęśliwie znaleźć się na pokładzie samolotu i wyruszyć w podróż marzeń.


Jak przygotować się do pierwszego lotu samolotem?

1. Dokumenty Przede wszystkim należy pamiętać by jeszcze przed wyjazdem na lotnisko zadbać o niezbędne szczegóły. Dokumenty tożsamości to podstawa. Jeśli udajemy się w podróż do kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, wystarczy dowód osobisty. Jeśli mamy zamiar opuścić strefę Schengen, niezbędny będzie również paszport.

Obecnie wszystkie loty (poza lotami czarterowymi) obsługiwane są przy pomocy biletów elektronicznych. Podróżny otrzymuje jedynie potwierdzenie rezerwacji wraz z planem lotu, które może wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko. Aby otrzymać kartę pokładową wystarczy w trakcie odprawy bagażowo-biletowej okazać dowód osobisty lub paszport.

2. Wygodny strój

Warto również zadbać o odpowiedni stój. Trzeba ubrać się wygodnie, nie wiadomo bowiem ile czasu przyjdzie odstać w kolejce. Należy unikać stroju z dużą ilością metalowych elementów i metalowych akcesoriów, a także nie napełniać kieszeni metalowymi przedmiotami. Wszystko to bowiem przedłuży proces przechodzenia przez bramkę z wykrywaczem metali.

3. Bagaż

Dobra organizacja bagażu to kolejny ważny element. Trzeba wiedzieć gdzie schowało się niezbędne przedmioty i dokumenty. Mieć je zawsze pod ręką. Gorączkowe przeszukiwanie kieszeni i walizek w poszukiwaniu paszportu zirytuje pozostałych pasażerów, opóźni kolejkę, a my najemy się niepotrzebnego wstydu.

Należy koniecznie zapoznać się z regułami dotyczącymi zawartości bagażu, także podręcznego. Próba wniesienia niedozwolonych przedmiotów na pokład samolotu najpewniej skończy się nieprzyjemnościami i koniecznością ich wyrzucenia. Płyny i żele (z wyjątkiem płynnych leków i mleka dla dzieci), które zabieramy ze sobą w bagażu podręcznym należy umieścić w butelkach nie większych niż 100 ml i zapakować do przeźroczystych foliowych torebek.

4. Patrz i słuchaj

Poruszając się po terenie portu lotniczego trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nie tylko ze względu na wszędobylskich kieszonkowców. Na każdym kroku napotkamy tablice i wyświetlacze, które wskażą nam drogę , dostarczą cennych informacji. Odnajdziemy dzięki nim naszą bramkę albo dowiemy się o ewentualnych zmianach w rozkładzie lotu.

W kontaktach z obsługą lotniska należy zachowywać się w sposób uprzejmy i spokojny i wykonywać polecenia. W czasach podwyższonej kontroli bezpieczeństwa, pracownicy i ochrona portów lotniczych są zobowiązani do natychmiastowego reagowania na wszelkie zachowania budzące podejrzenia. Nie ma w tym cienia złośliwości, osoby te starają się dobrze wykonywać swoją pracę, dbając o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.

Na podstawie materiałów prasowych

Więcej podróżniczych porad:

Tagi: podróż