O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy szałasu?
Zanim przystąpisz do budowy szałasu, najpierw musisz wybrać odpowiednie miejsce. Zwróć uwagę, czy w pobliżu wybranej przez ciebie lokalizacji jest łatwy dostęp do drewna, chrustu, ściółki czy źródła wody. Następnie poszukaj kawałka równego i suchego podłoża lub drzew w odpowiedniej odległości od siebie w przypadku, gdy będziesz spać na hamaku.
Ważnym aspektem jest umiejętność oszacowania czyhających na nas potencjalnych zagrożeń.
Na co więc powinieneś uważać?
- pamiętaj, że w niektórych miejscach nagła powódź to nic nadzwyczajnego,
- unikaj budowania szałasu pod nawisami skalnymi lub martwymi konarami drzew i uschniętymi gałęziami,
- sprawdź, czy w pobliżu nie ma mrowiska (mrówki możesz odstraszyć wysypując wokół obozu zimny popiół z ogniska),
- spora ilość drewna i ściółki na ziemi oznacza, że mogą tam być skorpiony i wije,
- jeśli uznasz, że mogą cię zaatakować groźne zwierzęta, koniecznie zrób ochronna palisadę wokół obozowiska i upewnij się, że posiadasz odpowiednią ilość drewna, aby utrzymać ogień przez całą noc,
- jeśli posiadasz kosmetyki o intensywnych zapachach, które mogą być wabikiem na niedźwiedzie, zostaw je ok. 200 m od obozu. Również naczynia do przygotowywania jedzenia pozostaw z dala od obozu.
Otwarta wiata
Otwarta wiata to schronienie najłatwiejsze do zbudowania. Zacznij od zmierzenia jej rozmiaru – połóż się na ziemi i zaznacz długość swojego ciała dwoma patykami, kładąc jeden u swoich stóp, a drugi za głową.
Następnie poszukaj naturalnie zakrzywionych i mocnych gałęzi, najlepiej z rozgałęzionymi końcami, które można na górze szałasu założyć za siebie. Na powstałe dwie ściany nałóż zbudowane z gałęzi kratownice. Uszczelnij je dobrze za pomocą ściółki, liści i małych patyków.
Stawianie ścian i pokrywanie ich ściółką zacznij od ziemi i układaj do szczytu aż grubość pokrycia wyniesie ok. 30 cm. Na koniec umocnij wiatę, pokrywając ją suchymi gałęziami.
Zamknięty szałas z liści
Zacznij od pomiaru. Następnie ustaw solidną belkę szczytową. Jeden koniec oprzyj na dwójnogu i wbij mocno w ziemię. W kolejnym etapie zbuduj lub rozłóż swoje posłanie, aby upewnić się, że dokonałeś odpowiedniego pomiaru.
Później postępuj tak, jak w przypadku budowy wiaty. Na belce szczytowej oprzyj kratownice i uszczelnij je ściółką, liśćmi, gałęziami.
Szałas dwuosobowy
To nic innego jak połączone w części szczytowej dwie otwarte wiaty. Szałas dwuosobowy ma dwie belki szczytowe, które opierają się na wsporniku (tej samej gałęzi). Wygląda to jak trójnóg z jedną krótką i dwoma długimi żerdziami. Dalej postępuj tak, jak w przypadku wiaty i szałasu z liści. Wejście umieść w centralnym punkcie.
Zobacz też: Bushcraft - potrzebne narzędzia
Tipi
Tipi jest nieco trudniejszym do zbudowania rodzajem szałasu. Z uwagi na wysokość tipi trzeba zebrać więcej materiałów, aby je dokładnie pokryć. Najpierw zrób trójnóg z solidnych belek 4–5 metrowych. Ich górne końce zwiąż (np. korzeniami), a dolne zaostrz, aby bez problemu wbić je głęboko w ziemię. Około 1,5 m od góry trójnogu przywiąż belki poprzeczne. Następnie stwórz kratownicę poprzez pionowe opieranie krótszych palików. Ponownie przywiąż kilka belek poprzecznych do szkieletu. Następnie zajmij się uszczelnianiem i pamiętaj o pozostawieniu wejścia o szerokości ok. 80 cm. Zrób także otwory wentylacyjne przy gruncie. Jeśli chcesz rozpalić ognisko w tipi, wykop dziurę o głębokości 15 cm.
Wiltja
Wiltja to australijskie schronienie pustynne, budowane przez Aborygenów, w którym mieści się kilka osób. Buduje się ją z zarośli mulga (składają się z krzewiastych gatunków akacji i eukaliptusa). Szkielet wykonujemy z akacji karłowatej, a dach pokrywamy wiechlinowatą trawą.
W wykopane wcześniej małe dołki wbij łukowato wygięte gałęzie akacji. Nałóż na nie kratownicę uszczelnioną mniejszymi zaroślami. Wewnątrz klepisko wyściela się trawą.
Szałas z liści palmowych
Szałas z liści palmowych najczęściej budowany jest w lasach tropikalnych. Ma on uniesioną platformę do spania i spadzisty dach.
Do zbudowania ramy można użyć bambusa, drewna lub serc palm kokosowych. Dach układa się z plecionych mat z liści palmowych lub liści sagowca.
Zacznij od wbicia w ziemię głównych żerdzi, wyznaczających środek schronienia. Nałóż na nie belkę szczytową, ustaw żerdzie w rogach (powinny być bardzo proste) i przymocuj je. Gałęzie, które tworzą szkielet dachu, przywiąż ukośnie do beli szczytowej (z jednej strony) i do belki bocznej (z drugiej strony).
Zobacz też: Survival - co należy zabrać na wyprawę?