Jeśli wyruszasz na wakacje(za granicę lub w kraju), przygotuj się do wyjazdu razem z nami. Prezentujemy ściągawkę dla podróżnika, która przeprowadzi Cię przez zawiłości związane z wyprawą i podpowie, o czym warto pamiętać, zanim kupimy bilet lotniczy czy autobusowy/ fot. Fotolia

Niezbędnik podróżnika – poradnik

Jeśli wyruszasz na wakacje (za granicę lub w kraju), przygotuj się do wyjazdu razem z nami. Prezentujemy ściągawkę dla podróżnika, która przeprowadzi Cię przez zawiłości związane z wyprawą i podpowie, o czym warto pamiętać, zanim kupimy bilet lotniczy czy autobusowy.
Marta Słupska / 26.08.2011 09:55
Jeśli wyruszasz na wakacje(za granicę lub w kraju), przygotuj się do wyjazdu razem z nami. Prezentujemy ściągawkę dla podróżnika, która przeprowadzi Cię przez zawiłości związane z wyprawą i podpowie, o czym warto pamiętać, zanim kupimy bilet lotniczy czy autobusowy/ fot. Fotolia

Galeria - ściągawka dla podróżnika

Nasza galeria przeprowadzi Cię przez meandry zagrożeń czyhających na podróżników, wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu i podpowie, co należy załatwić przed wyruszeniem w dalekie kraje. Znajdziesz tu informacje o szczepieniach, strefach czasowych, locie samolotem, zmianach klimatu, sprawdzisz, kiedy należy skontaktować się z lekarzem i jak chronić skórę przed słońcem, dowiesz się wszystkiego o niebezpieczeństwach, które mogą Cię spotkać w krajach tropikalnych.

Sprawdź: O czym każdy podróżnik pamiętać powinien?

Pierwsza pomoc na wakacjach

Jeśli wyruszasz na wakacje, warto, abyś był przygotowany na to, co może się wydarzyć - także w kwestiach stanów zagrażających życiu. Nie chcemy nikogo straszyć – wakacje to czas wypoczynku i relaksu. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony! Z poniższego poradnika dowiesz się co robić, gdy ktoś m.in. straci przytomność, dozna krwotoku lub poparzeń, zacznie się topić lub będzie przejawiał objawy hipertermii. Krok po kroku nauczysz się, jak postępować w takich i innych przypadkach.

Sprawdź: Wszystko, co każdy turysta o pierwszej pomocy wiedzieć powinien

Uwaga, kleszcz!

Kleszcze to nie jedyne zagrożenia na urlopie. Zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach zagranicznych, problemem są też pszczoły, osy, szerszenie, a nawet dzikie zwierzęta, które zarażają wścieklizną. Jeśli jedziesz na południe Polski, w góry, musisz być również przygotowany na bliskie spotkanie ze żmiją, a konkretnie - z jej jadem...

Sprawdź: Ugryzienia, użądlenia - co koniecznie musisz wiedzieć?

Pić czy nie pić - oto jest pytanie

Nie zaprzeczamy: alkohol to jeden z bohaterów wakacyjnych wyjazdów. Jeśli pijemy go z umiarem, to nie ma problemu. Nadmiar jest już niebezpieczny dla nas i naszego otoczenia. Nie o tym jednak informujemy w poniższym artykule - dowiesz się w nim zamiast tego, jaki związek ma alkohol z pływaniem, jazdą samochodem, udarem słonecznym i lekami. Sprawdzisz, jakie są objawy zatrucia alkoholowego i co robić, gdy zauważymy u kogoś te objawy.

Sprawdź: Alkohol na wakacjach - o czym trzeba pamiętać?

Jedzenie, czyli to, co lubimy robić na urlopie

Wakacje: wolne dni, lenistwo, brak stresu, odpoczynek... To sprzyja jedzeniu. Wreszcie jesteśmy rozluźnieni i spokojni. Aby na urlopie czuć się lekko i dobrze, nie mieć problemów ze strony układu pokarmowego i zwyczajnie mieć ochotę na ruch i zabawę, warto przestrzegać podstawowych zasad żywieniowych. Jakich? O tym w artykule "Co i jak jeść na wakacjach?".

Sprawdź: Co i jak jeść  wakacjach?