Buschcraft – potrzebne narzędzia

Nóż, zapałki, kompas/fot. Fotolia
Planujesz wyprawę w odległe zakątki i nie wiesz, jak skompletować potrzebne narzędzia? Do wyboru jest przecież tyle rodzajów noży czy pił, że ciężko się zdecydować. Podpowiadamy, które będą najskuteczniejsze i najbardziej trwałe.
/ 02.08.2012 09:13
Nóż, zapałki, kompas/fot. Fotolia

Nie zapomnij o…

Podstawowe przydatne narzędzia do cięcia to:

  • nóż,
  • piła,
  • siekiera,
  • parang lub maczeta.

Nóż

Nóż jest najbardziej przydatnym narzędziem do cięcia. Co należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze, aby faktycznie móc wykorzystać jego wszechstronność?

Najlepszy nóż to ten z głownią o długości 8–12 cm i rękojeścią ułatwiającą pewny uchwyt. Musisz go dobrać indywidualnie, bo to dla ciebie ma być wygodny w użytkowaniu. Pamiętaj jednak, aby nie kupować noża, w którym rękojeść ma wycięcia pod palce, ponieważ ogranicza to możliwość chwytania w dowolny sposób. Istotnym elementem jest także niesymetryczność głowicy do rękojeści. W przypadku tych symetrycznych możesz przez pomyłkę chwycić za ostrze i zranić się w dłoń.

Głowina powinna być w kształcie włóczni (drop-point). Zrezygnuj z noży z obustronnym ostrzem (służą do walki),  zaokrąglonych z czubkami wychodzącymi ponad linię grzbietu (mogą się ześlizgiwać), z klingami ząbkowanymi (utrudniają rzeźbienie).

Najmocniejsza konstrukcja noża opiera się na schemcie full tang – stalowy trzpień, będący przedłużeniem głowni, posiada taką samą długość i szerokość jak okładziny rękojeści.

Nóż zrobiony z wysokowęglowej stali narzędziowej będzie wytrzymały i dobry do ostrzenia. Trzeba dbać o to, aby nóż był czysty i suchy, ponieważ stal jest podatna na rdzewienie. Jeśli jednak wybierasz się w rejony wodne, lepiej zainwestuj w stal nierdzewną.

Nóż należy przechowywać w mocnej pochwie. Do ostrzenia noża służy zestaw kamieni ostrzących (od szorstkich do miałkich). Najlepsze są osełki o trzech gradacjach: 800, czyli gruboziarnista (tylko, jeśli nóż jest bardzo stępiony), 1200 – średnia i 6000 – drobnoziarnista.

Najpierw należy zamoczyć ostrzałki w wodzie, a następnie położyć na nich bokiem nóż i unieść rękojeść, aż ostrze będzie na nim płasko leżało. Należy przesuwać nóż osiem razy w kierunku od siebie. Później odwróć ostrze na drugą stronę i powtórz czynność, ale w kierunku do siebie. Na koniec trzeba wykonać osiem ruchów naprzemiennych, zmieniając stronę ostrza.

Piła

Piłę wybieramy w zależności od preferencji i jej celów użytkowania.

Piła składana jest najłatwiejsza w noszeniu i użytkowaniu. Powinna mieć ostrze z zębami ustawionymi szerzej niż górna krawędź. Należy się także upewnić, że ostrze jest bezpiecznie blokowane.

Piła kabłąkowa jest idealna na wyprawy, podczas których planowane jest regularne rozpalanie ogniska. Rama piły może być zrobiona nawet z łukowto wygiętej gałęzi, ale najlepsze są te z owalnie odkształconymi stalowymi rurkami. Warto zakładać na ostrze osłonkę, dzięki czemu można uniknąć skaleczeń podczas transportowania.

Zobacz też: Survival - co należy zabrać na wyprawę?

Siekiera

Jeśli wybierasz się w dzikie i odludne tereny, musisz wybrać najbardziej wszechstronną siekierę.

  1. Siekiera harcerska (turystyczna) waży ok. 750 g, a jej długość to 36 cm. Jest ona najbardziej odpowiednia dla początkujących.
  2. Mała siekierka leśna o wadze 1 kg i długości 50 cm to najlepszy wybór w buschcrafcie.
  3. Skandynawska siekiera leśna waży zaś 1,5 kg i mierzy 64 cm. Siekiera ta jest idealna na zimowe wyprawy.

O siekierę należy dbać podobnie jak o piłę i nóż. Trzeba pilnować, aby zawsze była sucha (w złych warunkach pocieraj ją świecą), nakładać na nią gotowany olej lniany (od czasu do czasu) i  oczywiście przechowuj w odpowiedniej osłonie. Jeśli jest zimno, przed użyciem siekiery ogrzej klin w rękach, aż uzyska temperaturę twojego ciała.

Parang lub maczeta

Parang to najbardziej niebezpieczne narzędzie, dlatego używa się go przeważnie w lasach tropikalnych i podobnych rejonach. Długość maczety powinna oscylować w graniach 50–60 cm, a jej ostrze powinno być sztywne, ciężkie i odpowiednio wyprofilowane. Maczeta powinna mieć także przynitowaną rękojeść i pełne mocowanie trzpienia. Parang należy przechowywać w pokrowcu.

Inne potrzebne narzędzia

Oprócz podstawowych, wyżej wymienionych narzędzi warto zabrać także narzędzie wielozadaniowe, składające się z m.in. kombinerek, śrubokrętów, otwieracza, miarek itp.

W podróżach śnieżnych przydaje się przede wszystkim łopata. Najlepsze są z teleskopowymi i aluminiowymi rękojeściami, w kształcie litery D. Do usunięcia śniegu przyda się także piła śnieżna.

Sondy i detektora lawinowego nie może zabraknąć w plecaku podróżnika po terenach zagrożonych lawinami. Sonda pozwala na ocenienie głębokości i twardości pokrywy śnieżnej. Ponadto w razie zasypania członka wyprawy sonda (ale i detektor) pozwala na jego dokładną lokalizację i jednocześnie szybszą pomoc.

Zobacz też: Niezbędnik podróżnika - poradnik

Redakcja poleca

REKLAMA