Szok termiczny – czy wiesz jak go uniknąć?

Szok termiczny – czy wiesz jak go uniknąć?
Szok termiczny może zdarzyć się w trakcie wielu sportów wakacyjnych - podczas kąpieli w morzu, jeziorze, rzece czy podczas spływów kajakowych. Na co należy uważać, aby go uniknąć?
/ 12.08.2010 11:31
Szok termiczny – czy wiesz jak go uniknąć?

Czy to nad morzem, czy nad jeziorem amatorów opalania się jest naprawdę sporo. Po kąpieli słonecznej aż chciałoby się wskoczyć do chłodnej morskiej wody, rzeki czy jeziora, żeby troszkę się ochłodzić... Jednakże opalanie się, a następnie kąpiel w zimnej wodzie grozi szokiem termicznym.

Co to jest szok termiczny?

Szok termiczny występuje na skutek szybkiej zmiany temperatury ciała. Jest możliwe, że dojdzie do niego już w wodzie, która ma ok. 13 ºC. W jego wyniku mogą wystąpić niekontrolowane, głębokie wdechy oraz dyszenie. Kontakt z zimna wodą powoduję głębokie wciąganie powietrza. Jeżeli osoba znajdzie się wtedy pod wodą np. po wypadnięciu z kajaka, głębokie oddechy spowodują przedostanie się wody do płuc, co grozi utonięciem. Dyszenie, czyli zwiększenie tempa oddychania powoduje zaburzenia krążenia krwi. Doprowadza to do omdlenia i zawrotów głowy. Na skutek szoku termicznego prawdopodobne jest też zatrzymanie oddechu. Może być ono obiektywne. Niewykluczone jest również, że osoba, która szoku doznała będzie po prostu mieć subiektywne wrażenie, że nie jest w stanie zaczerpnąć powietrza. Powoduje to wzmożenie uczucia paniki. Gdy zimna woda dostanie się do uszu i nosa, grozi to brakiem orientacji lub nawet utratą przytomności. Warto również pamiętać, że zimna woda powoduje osłabienie możliwości wstrzymywania oddechu.

Polecamy: Jak bezpiecznie się opalać?

Zagrożenie szokiem termicznym na plaży

Prądy morskie powodują, że woda potrafi zmienić swoją temperaturę w ciągu kilku godzin. Więc nawet, gdy woda wcześniej była ciepła, zawsze trzeba uważać wchodząc do niej po upływie dłuższego czasu, gdyż może ona być znacznie chłodniejsza.

Co robić, aby go uniknąć?

Należy pamiętać, że po dłuższym przebywaniu na słońcu nie można od razu wchodzić do wody. Powinno się powoli przyzwyczajać ciało do temperatury wody np. chwile pospacerować zanurzając tylko nogi, trochę się ochlapać a potem stopniowo zmoczyć całe ciało.

Zagrożenie podczas spływów kajakowych

Podczas spływów kajakowych niebezpieczeństwo doznania szoku termicznego jest również duże. Dlatego bardzo ważna jest asekuracja i wzajemna pomoc w grupie. Jeżeli, któraś z osób wpadła do wody i przez dłuższą chwile z niej nie wychodzi, zawsze trzeba podejrzewać, że mogła doznać szoku termicznego. Niezwykle istotne jest szybkie działanie, gdyż następstwa szoku są bardzo poważne i mogą doprowadzić do utonięcia poszkodowanego. Szczególną ostrożność trzeba zachowywać w upalne dni jednocześnie, gdy woda jest zimna. Przed spływem kajakowym warto poćwiczyć na basenie technikę powrotu do pozycji pionowej w kajaku bez wysiadania z niego ( tak zwaną eskimoskę). Dobrze jest także pływać w większej grupie osób, gdyż jest to znacznie bezpieczniejsze niż w dwójkę czy samemu.

Polecamy: Na czym polega choroba lokomocyjna?

Szok termiczny jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem i dlatego nie można zapominać o ryzyku jego wystąpienia, gdy nie pamięta się o odpowiedniej ostrożności. Jednakże przy zachowaniu właściwych zasad bezpieczeństwa można go uniknąć, by spokojnie cieszyć się wakacjami.

Redakcja poleca

REKLAMA