Panna Młoda - powieść Nike Faridy

Panna Młoda - powieść Nike Faridy fot. Materiały prasowe
Pierwszy tom trylogii Nike Faridy
Milena Oszczepalińska / 23.09.2014 12:15
Panna Młoda - powieść Nike Faridy fot. Materiały prasowe
"Panna młoda" to pierwszy tom libijskiej serii stworzonej przez Nike Faridę. Autorka jest Polką, która wychowywała się w Libii. Jej najnowsza powieść stanowi pełną licznych retrospekcji opowieść, która pozwala poznać rodzinne dzieje kilku pokoleń. Książka trafiła do polskich księgarń 16 września.
 

Tło historyczne powieści

Akcja powieści toczy się w Libii pod rewolucyjnymi rządami Kaddafiego. W tym coraz bardziej podzielonym ideologicznie społeczeństwie muszą w jakiś sposób odnaleźć się polskie rodziny. Ich losy tak się potoczyły, że znaleźli się w kraju, w którym panują obce im prawa.

Powieść poruszająca trudne tematy społeczne

  • Nierówna miłość matki do dzieci: W jaki sposób islamski świat ukształtuje charakter młodych braci bliźniaków, zawsze nierówno traktowanych przez pochłoniętą pracą zawodową matkę?
  • Dorastanie w niepełnej rodzinie: Jak z nowym życiem poradzi sobie nastoletnia dziewczyna, która cierpi z powodu rozbicia rodziny?
  • Miłość ludzi z radykalnie różnych kultur: Czy radykalna społeczność zaakceptuje związek Araba i Amerykanki?

Libijska miłość w cieniu wojny

Barwna, pełna licznych retrospekcji opowieść, pozwalająca poznać rodzinne dzieje kilku pokoleń. Wydarzenia toczą się nie tylko w ekstremalnych warunkach wojennych, lecz także w wielu odległych od siebie miejscach. Towarzysząc bohaterom w fascynujących podróżach, staniemy pod Ścianą Płaczu, przemierzymy Saharę, a także będziemy mogli podziwiać imponujące wieżowce Nowego Jorku. Opisane krajobrazy zachwycą swoją egzotyką, także w przyrodzie.

Autorka równie egzotyczna jak jej książki

Nike Farida – Polka, która wychowywała się w Libii. Uczyła się w arabskiej szkole dla dziewcząt, z której została relegowana za to, że nie salutowała Kaddafiemu. Młodość spędziła wśród gościnnych Arabów, w libijskich domach, gdzie nauczyła się gotować arabskie specjalności, tańca brzucha i malować ręce henną; na pachnących kurkumą, miętą i kardamonem soukach; na pływaniu w gorącym morzu, udziale w wykopaliskach archeologicznych, odkrywaniu zatopionych miast. Samodzielnie przejechała garbusem tysiąc kilometrów po Saharze. Na jej oczach Libia, kraj ropą i miodem płynący, zmieniła się w ziemię spływającą krwią.

Zobacz też:

Na podstawie materiałów prasowych Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Redakcja poleca

REKLAMA