Tegoroczna jesień sprzyja zaszyciu w się w domu pod kocem z kubkiem gorącej, aromatycznej herbaty w dłoni. W gąszczu nowości książkowych wybrałyśmy kilka pozycji różnego typu, które z sukcesem poprawią humor, zaintrygują, wciągną. Zobacz! To zaledwie szóstka najlepszych.
Nie wiem jak wy, ale dla mnie jesień wybija się na tle innych pór roku pod względem nadrabiana zaległości książkowych i filmowych. Nieprzypadkowo na rynku wydawniczym pojawiają się wówczas nowe książki lub wznowienia klasyki literatury. Organizowane są też liczne spotkania autorskie wokół nowych tytułów, slamy poetyckie oraz do łask wracają koła dyskusyjne.
Jedną z książek, która zasługuje na pojawienie się w zestawieniu, to zbiór opowiadań „Ostatni autobus i inne opowiadania” (Truman Capote). Obok Ernesta Hemingwaya, Antoine'a de Saint-Exupéry, Capote plasuje się na wysokiej pozycji jeśli chodzi o krótkie formy. Po raz pierwszy zetknęłam się z jego postacią na studiach i pamiętam, jak zaczytywałam się w „Śniadaniu u Tiffany'ego” (nie bez powodu umieściłam zdjęcie Audrey Hepburn w roli Holly Golightly powyżej).
Polecamy! 5 blogów książkowych, które warto obserwować
Sylwetka Capote'a również nie była mi obojętna. Majętne kobiety ukrywały się w jego mieszkaniu, zwierzały mu się z małżeńskich rozterek i zdradzały towarzyskie sekrety. Kobiety go uwielbiały, bo doskonale rozumiał żeńską naturę i podziwiał ich szyk i sposób bycia. On potrafił je uwodzić, a gdy krótka powieść „Śniadanie u Tiffany'ego osiągnęła sukces” prędko okazało się, że potrafi uwieść cały świat.
- Parę dni potem spacerowaliśmy po Manhattanie, lunął deszcz - wspominał pisarz John Knowles w swojej biografii. - Nagle ze sklepu wybiegł jakiś gość i wcisnął Trumanowi do ręki parasol, wołając: „Na miły Bóg, niech nam pan nie moknie, Capote! Niech nam pan nie moknie!”.
Twórczość Capote idealnie wpisuje się w mokry, jesienny wieczór w odcieniach szarości i granatu. Nie mogę się doczekać, kiedy za kilka dni ponownie zanurzę się w jego opowiadaniach.
Książki idealne na długie jesienne wieczory
Żeby jednak nie było zbyt ponuro (choć w zestawieniu trafiło się kilka kryminałów, przyznaję), podsunę też książkę o relacjach damsko-męskich. Kilkanaście lat temu jako nastolatka w moje ręce trafiła książka Johna Graya „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”. Pierwszy raz czytałam wówczas książkę w formie elektronicznej, w całości, i było to dla mnie tak nowe, jak i sama wiedza o związkach. Gray uznawany jest za specjalistę w dziedzinie terapii małżeńskich. Jego książki przetłumaczono na 50 języków i sprzedano w nakładzie przekraczającym 50 milionów egzemplarzy. Gdy w ręce wpadła mi nowość „Marsjanie i Wenusjanki - nowe pokolenie” wiedziałam, że muszę ją przeczytać. We wstępie autor zaznacza, na jakim etapie życie jest, ile zdołał się nauczyć na własnych błędach i wykorzystując też wiedzę, którą przekazywał innym. Pokolenie wychowane. W książce podaje statystyki i zaznacza, jak zmiany cywilizacyjne i społeczne wpłynęły na relacje damsko-męskie. Podsuwa porady i rozwiązania - każde zdanie jest tu przemyślane i pewnie niejednokrotnie będę wracać do tej książki.
A jakie jeszcze lektury skutecznie wyrywają nas z jesiennego letargu? Które książki to idealna odpowiedź na deszczowe wieczory z kubkiem herbaty? Co czytać, żeby wieczory stały się znośne?
5 erotycznych książek, które powinnaś znać i... trzymać je przy łóżku
Diane Ducret, Kobiety mafii, cena 39,90 zł
Lata 20., Stany Zjednoczone to było piekło dla zwykłych ludzi, a raj dla przestępców. Skandale, walki gangów i strzelaniny były na porządku dziennym. W pozornie męskim świecie znalazło się też kilka kobiet. Autorka bestsellerowych „Kobiet dyktatorów” opisuje prywatne życie matek chrzestnych mafii. Diane Ducret pokazuje świat mafii widziany oczami kobiet. Tych, które wiedziały, kiedy wyjść z cienia i zgarnąć wszystko.
Anthony Horowitz, Morderstwa w Somerset
Klimat noir doskonale wpisuje się w jesienny nastrój. Anthony Horowitz jest pisarzem i scenarzystą popularnych seriali telewizyjnych, mistrzem budowania napięcia. Za scenariusz do serialu Detektyw Foyle otrzymał nagrodę BAFTA (British Academy of Film and Television Arts). Anthony Horowitz, brytyjski pisarz i scenarzysta, stworzył wiele zapadających w pamięć, oryginalnych postaci, pozostając przy tym wierny stylowi prozy, atmosferze oraz opisom zarówno Arthura Conan Doyle’a, jak Iana Fleminga. W „Morderstwach w Somerset” postawił sobie poprzeczkę jeszcze wyżej – postanowił odkryć na nowo gatunek powieści kryminalnej niemal wiek po tym, jak stworzono reguły klasycznego kryminału.
John Gray, Marsjanie i Wenusjanki - Nowe pokolenie, cena 39,90 zł
Kobiet i mężczyzn nie krępują dziś sztywne role społeczne. Mamy niespotykaną wcześniej swobodę wyrażania swojej prawdziwej osobowości. Kobiety mogą dopuszczać do głosu swoją męską stronę, a mężczyźni kobiecą. Cieszymy się wolnością, ale ta nowa sytuacja niesie też ze sobą nowe wyzwania. W książce Gray uczy, jak wzmacniać więzi i rozwijać się razem w miłości, tak żeby jak najlepiej zaspokajać nawzajem swoje potrzeby, osiągając trwałe szczęście i satysfakcjonujące partnerstwo. Chyba warto sięgnąć po tę książkę o każdej porze roku :)
Haruki Murakami, Zawód: Powieściopisarz, cena 34,90 zł
Murakamiego kojarzy wielu czytelników prozy współczesnej. Książka tak jest jednak daleka od poprzedników. Ostatnio miałam w rękach „Mężczyzn bez kobiet”, która urzekła mnie prostotą i trafnośćia. Miałam wrażenie, że książka wyszła spod pióra inteligentnego pisarza, który dostrzega więcej i widzi dalej. Haruki opisał swój proces pisania właśnie w „Zawód: powieściopisarz”. Jesień sprzyja refleksjom, a ta książka to zbiór myśli i wrażeń dotyczących pisania. Składa się z kilku tekstów wygłaszanych przy różnych okazjach, może nie jest to coś bardzo wciągającego, jednak wpisuje się w refleksyjną atmosferę jesieni.
Ewa K. Czaczkowska, Tomasz Wiścicki, Ksiądz Jerzy Popiełuszko, cena 59,90 zł
Nie godził się na próby zamknięcia mu ust i szykany władzy, coraz śmielej osaczającej jego i jego środowisko, wysuwającej żądania i próbującej coraz drastyczniejszych metod zastraszania.
Wokół niego trwała gra, w której nie chciał uczestniczyć, choć momentami czuł się rozczarowany brakiem bezwarunkowego poparcia, nigdy jednak nie posunął się do granicy nieposłuszeństwa.
Sieć, w jaką go wplątano, dawała mu szansę na ucieczkę tylko za cenę wyrzeczenia się prawdy. Ksiądz Popiełuszko to postać, o której może dużo się mówi, ale wciąż wie za mało. Książka to obszerne wspomnienia i fragmenty, zapiski czasów, które mogą powrócić, jeśli w porę się nie ockniemy...
Truman Capote, Ostatni autobus i inne opowiadania, cena 37,90 zł
Znajdziemy tu historie o zbrodni i przemocy, o uprzedzeniach rasowych i niesprawiedliwości, o biedzie i rozpaczy, ale też o szlachetności, współczuciu i zrozumieniu, o mądrości i fantazji. Nie wiem czy sam Capote nie byłby najlepszym tematem opowiadania.