metody szydełkowania fot. Fotolia

Szydełkowanie – podstawowe techniki

Chciałabyś nauczyć się szydełkować? To naprawdę proste! Poznaj podstawowe techniki i wykonaj szydełkiem wszystko, co tylko chcesz!
/ 20.05.2016 12:27
metody szydełkowania fot. Fotolia

Idzie lato, a lato to czas szydełkowania. Tak tak, oczywiście druty są super i zawsze jest na nie czas, ale królujące latem bawełny i sznurki typu spaghetti, to idealny materiał na wszelkiego rodzaju robótki szydełkowe.

To prostsze niż myślisz! Chyba nawet prostsze niż robienie na drutach, ponieważ tutaj mamy do opanowania tylko jedno narzędzie. Bez zwlekania więc zaczynajmy naukę!

1. Metoda szydełkowania: oczko łańcuszkowe – ang: chain

Metoda ta polega na przeciąganiu nitki przez poprzednią pętelkę. Przez powtarzanie tej czynności powstaje nam łańcuszek. Stąd nazwa oczka. A tutaj video: 

 

 

2. Metoda szydełkowania: oczko zamykające (przeciągnięte)

W niektórych pismach nazywane oczkiem ścisłym)używane głównie pod koniec robótki, aby zakończyć ładnie brzeg, ewentualnie też gdy chcemy ominąć we wzorze jedno oczko, robimy oczko przeciągnięte w jego miejsce.

Wbijamy szydełko w oczko, nabieramy nitkę i przeciągamy ją jednym ruchem przez to oczko i przez oczko na szydełku.

3. Metoda szydełkowania: oczko ścisłe – ang: single crochet

W niektórych opisach może być nazywane półsłupkiem. Niestety nie ma jednolitego nazewnictwa w szydełkowaniu i równolegle funkcjonują dwie szkoły. Ta, której ja używam, częściej występuje w opisach zagranicznych.

Oczko ścisłe to najpopularniejsze oczko, najczęściej używane, najbardziej podstawowe z oczek. Wbijamy szydełko w oczko, nabieramy nitkę i przeciągamy ją przez to oczko. Na szydełku mamy w ten sposób dwa oczka. Jeszcze raz nabieramy nitkę i przeciągamy ją przez oba oczka na szydełku.

Na video będzie to lepiej widoczne:

 

 

4. Metoda szydełkowania: półsłupek – ang: half bride

Czasami nazywany oczkiem ścisłym nawiniętym.

Z jakiegoś powodu moje ulubione oczko na szydełku może dlatego że często pomijane.. a może dlatego że wygląda podobnie do oczka ścisłego a robótki przybywa dzięki niemu znacznie szybciej. Robimy go w ten sposób, że nawijamy sobie nitkę na szydełko, wbijamy je w oczko i znów nabieramy nitkę na szydełko i teraz jednym ruchem przeciągamy tą nitkę przez wszystkie nitki.

5. Metoda szydełkowania: słupek – ang: bride

Ostatnim podstawowym oczkiem na szydełko jest słupek – ang: bride, double Rochet.

Robimy go w ten sposób, że nawijamy sobie nitkę na szydełko, wbijamy szydełko w oczko, nabieramy nitkę i przeciągamy ją przez dwie pierwsze nitki z szydełka. Następnie znów nabieramy nitkę i przeciągamy przez pozostałe dwie nitki.

Oto przydatne video:

 

Po opanowaniu tych podstawowych oczek możecie już zrobić sobie takie rzeczy! To naprawdę proste!