Podstawy szydełkowania: słupki i półsłupki

Prawie każda robótka szydełkowa zaczyna się od wykonania łańcuszka. Jest to baza większości robótek szydełkowych. fot. Fotolia
Łańcuszek, słupki i półsłupki to podstawowe sploty, które należy opanować zanim przejdzie się do tworzenia rozbudowanych ściegi. Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje, jak wykonać podstawowe sploty na szydełku.
/ 31.10.2011 18:03
Prawie każda robótka szydełkowa zaczyna się od wykonania łańcuszka. Jest to baza większości robótek szydełkowych. fot. Fotolia

Łańcuszek- podstawa szydełkowej roboty

Prawie każda robótka szydełkowa zaczyna się od wykonania łańcuszka. Jest to baza większości robótek szydełkowych, zaczynająca się od pętelki i kończąca się pętelką zaciskającą.

Oczkiem nazywa się pojedynczą pętelkę wykonaną w powietrzu. Szydełkiem, na którym zawieszona jest pierwsza pętelka-oczko, nabiera się nitkę wiodącą od kłębka i przeciąga przez oczko. Powtarzamy tę czynność kilkukrotnie i otrzymujemy łańcuszek.

Bardzo często początek robótki wykonanej łańcuszkiem wzmacnia się półsłupkami, czyli tworzy się tzw. łańcuszek podwójny. Ma on tę zaletę, że jest bardziej elastyczny i można łatwiej przeliczyć, z ilu oczek się składa. Jednak jego wykonanie wiąże się z umiejętnością robienia półsłupka. Najpierw przerabiamy 2 oczka, po czym wbijamy szydełko w oczko drugie licząc od strony szydełka i przerobić jeden półsłupek, czyli nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy ją przez oczko. Teraz na szydełku mamy 2 dwie pętelki. Ponownie nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy przez obie pętelki. Tak oto powstał półsłupek. Następnie wkłuwamy szydełko w pierwszą pojedynczą pętelkę i tworzymy kolejny półsłupek itd.

Zobacz także: Jak zacząć robótkę na szydełku?

Łańcuszek kończy się tzw. oczkiem ścisłym, czyli takim, które ściśle przylega do oczka poprzedniego rzędu. Używane jest w robotach szydełkowych do zamykania robótki i  przytwierdzenia poszczególnych fragmentów wzoru do podłoża. Wykonujemy je w ten sposób: wkłuwamy szydełko w drugie oczko pierwszego rzędu, chwytamy nim nitkę wiodącą od kłębka, przeciągamy przez oczko, w które wkłute było szydełko i przez pętelkę znajdującą się na szydełku. Oczko, które znajdowało się na szydełku ściśle układa się na oczku poprzedniego rzędu.

Półsłupek

Wkłuwamy szydełko w drugie oczko łańcuszka, licząc od szydełka (pętelki znajdującej się na szydełku nie traktuje się jako łańcuszka!), nabieramy nitkę i przeciągamy pętelkę przez to oczko. Na szydełku powstają 2 oczka. Następnie chwytamy po raz drugi szydełkiem nitkę wiodącą od kłębka i przeciągamy pętelkę przez oba oczka znajdujące się na szydełku.

Kiedy opanujemy wykonanie półsłupka, możemy poeksperymentować z półsłupkiem nawijanym. Nawijamy na szydełko nitkę wychodzącą od kłębka i wkłuwamy szydełko w trzecie oczko od strony szydełka. Wyciągamy pętelkę. Drugi raz nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy pętelkę przez wszystkie trzy oczka znajdujące się na szydełku.

Słupek

Na szydełko nawijamy wiodącą od kłębka, i wkłuwamy w trzecie oczko od szydełka. Wyciągamy z nitki wiodącej od kłębka pętelkę i ponownie nawijamy nitkę na szydełko. Z nawiniętej nitki tworzy się pętelka, którą przeciąga się przez 2 oczka znajdujące się na szydełku. Pozostają teraz na szydełku 2 oczka, przez które po nawinięciu nitki przeciągamy pętelkę. Na szydełku pozostaje jedno oczko. Powtarzamy wszystkie czynności w celu wykonania kolejnego słupka.

Zobacz także: Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz robótkę na szydełku?

Słupek podwójny

Na szydełko nawijajmy dwa razy nitkę, po czym wkłuwamy szydełko w czwarte oczko łańcuszka licząc od strony szydełka i przeciągamy przez nie pętelkę. Ponownie nawijamy na szydełko nitkę i przeciągamy je przez dwie pętelki. Jeszcze raz nawijajmy na szydełko nitkę i przeciągamy ją przez dwie następne pętelki. Na szydełku zostają teraz dwa oczka. Ostatni raz nawijamy na szydełko nitkę i przeciągamy ją przez te dwa oczka. Pozostaje na szydełku jedno oczko. Powtarzamy wszystkie czynności w celu wykonania kolejnego podwójnego słupka.

Słupek potrójny

Słupek potrójny wykonuje się podobnie jak słupek podwójny, lecz w tym przypadku na szydełko nawija się nitkę trzy razy i przerabia się cztery razy po dwie pętelki. Nawijamy na szydełko nitkę i wkłuwamy w szóste oczko od strony szydełka. Nawijamy na szydełko nitkę i przeciągamy przez robótkę, po czym jeszcze raz nawijamy nitkę i przeciągamy ją przez pierwsze dwie pętelki. Robimy tak jeszcze dwa razy i na koniec przeciągamy nitkę przez ostatnie dwie pętelki znajdujące się na szydełku.

Opanowanie tworzenia powyższych splotów pozwoli zrobić swoje pierwsze robótki. W kolejnych artykułach przedstawiamy różne sposoby łączenia słupków, by uzyskać ciekawe wzory.

Redakcja poleca

REKLAMA