Salsa kubańska

Salsa jest popularnym na całym świecie tańcem towarzyskim odpowiadającym muzyce również nazywanej salsą. To słowo po hiszpańsku oznacza sos lub smak, czy jak w tym przypadku styl.
/ 25.11.2006 21:54
Salsa jest popularnym na całym świecie tańcem towarzyskim odpowiadającym muzyce również nazywanej salsą. To słowo po hiszpańsku oznacza sos lub smak, czy jak w tym przypadku styl.

salsaSalsa kubańska tańczona jest według geometrii koła. Tancerze poruszają się dookoła wspólnego środka wykonując figury i zmieniając kierunek. Krok podstawowy w salsie kubańskiej nazywa się guapea i jest tańczony do przodu i do tyłu ale istnieje kilka innych wersji kroku podstawowego tańczonych na boki lub do tyłu. Salsa kubańska charakteryzuje się dość powolnym tempem wykonywania figur. Jest to raczej taniec chodzony niż oparty na krokach. Bardzo rzadko wykonuje się w nim więcej niż 1 obrót partnera lub partnerki w takcie.
Prowadzenie w salsie kubańskiej jest dość mocne i nie zostawia partnerce wiele swobody na elementy szylingu. Figury w salsie kubańskiej wymagają często skomplikowanych zapleceń rąk tańczącej pary (tak zwane kubańskie węzły).


Akademia Ruchu
ul. Ruska 47-48A Wrocław
www.akademiaruchu.com.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/17.10.2010 23:43
Salsa kubańska nie charakteryzuje się powolnym tempem wykonywania figur. Zależy od tancerza, a przede wszystkim od muzyki. Współczesna timba potrafi być tak dynamiczna, że nawet bardzo szybcy tancerze stylów liniowych mogą się schować :) Mocne prowadzenie nie ma wpływu na ograniczenie stylingu partnerki. Zależy co rozumiemy pod pojęciem "styling". W moim odczuci, to są ruchy partnerki wzbogacające jej prezencję, pomagające jej zaprezentować się w tańcu jak najlepiej (adekwatnie do stylu). W kazdym stylu salsy styling wygląda inaczej, ale w żadnym nie jest ograniczony. W stylach liniowych bardziej opiera się na ekspresji rąk i lekkiej grze ciała... na silną grę ciała w linii nie ma za bardzo czasu. W salsie kubańskiej styling, to przede wszystkim ruch bioder, ramion i ich piękna energiczna koordynacja... Kubanki tańczą z niebywałym stylingiem ciała... :) To co trzeba uściślić to miejsce na własną improwizację. Casino to głównie prowadzenie partnera i partnerka ma mniej możliwości do własnej interpretacji muzyki, ale nie na styling :) "Jest to taniec bardziej chodzony niż oparty na krokach" - jeden wielki miszmasz :) Taniec chodzony, tzn. sposób stawiania stóp jest naturalny, jak w chodzeniu po ulicy. Kroki się wykonuje :) Jak w każdym tańcu :D No chyba, że nie chodzi się krokami :P Przydałoby sie jeszcze uściślić jak wygląda guapea, bo to jest jedna z najbardziej charakterystycznych cech kubanskiego stylu salsy (czyli schodzenie sie i rozchodzenie pary). Sporo błędów, niestety :///
/28.04.2009 13:13
Zastanawiam sie - kto zamiescil tu ten opis kubanskiej salsy... Mam wrazenie, ze ten ktos ma tylko bardzo ograniczone pojecie o tym tancu!!! Istnieje wiele stylow kubanskiej salsy! ... a powoli i bez obrotow to tancza chyba jedynie osoby w podeszlym wieku lub poczatkujacy! ;-) Cuba Salsa Power z Augsburga www.emilito.de