Rodzaje włóczki do robienia na drutach

Przy wyborze przędzy najważniejsza dla ciebie informacją powinna być waga przędzy./ fot. Fotolia
Jakie są rodzaje włóczek, jak określić ich grubość i jakiej grubości druty do nich dobrać - najważniejsze wskazówki dla początkujących druciarek.
/ 31.10.2011 14:48
Przy wyborze przędzy najważniejsza dla ciebie informacją powinna być waga przędzy./ fot. Fotolia

Włóczki naturalne i syntetyczne

Włóczki do robienia na drutach mogą być wykonane z przędz naturalnych bądź syntetycznych. Od rodzaju surowca, z jakiego zostały wykonane, zależy ich struktura, stopień elastyczności i ścisłości dzianiny oraz wygląd splotu i faktura roboty.

Do włóczek naturalnych, czyli pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego zalicza się m.in. wełnę, bawełnę, angorę, jedwab, len, moher lub kaszmir. Włóczki syntetyczne powstają w wyniku procesów chemicznych z poliestru, polipropylenu lub akrylu. Są trwalsze niż włóczki z włókien naturalnych, bardziej elastyczne i tańsze. Nadają się do prania w pralce.  Na rynku dostępne są także włóczki naturalne z domieszką włókien syntetycznych.

Przewaga włóczek naturalnych nad syntetycznymi jest nieco większa gama kolorystyczna (włókna naturalne lepiej chłoną barwnik) i większa miękkość, ale są też droższe niż włóczki syntetyczne.

Zobacz także: Jaką wełnę wybrać do robótek?

Do włóczek naturalnych zalicza się:

  • włóczkę wełnianą – najpopularniejszy rodzaj włóczki wykorzystywanej do robótek dziewiarskich ze względu na szeroki wachlarz surowców, z jakich została wykonana. Może być to włóczka z wełny owczej: wełna typu szetland (gęsta i mocna), wełna merynosów (cienka i delikatna) lub kaszmir (miękka i delikatna wełna z owiec himalajskich), a także wełna kozia: moher (wełna z kóz angorskich) i kid moher (z koźląt), królicza (cienka i delikatna angora).
  • włóczkę bawełnianą – umiarkowanie miękka, elastyczna i lekko błyszcząca włóczka wykonana z włókien bawełny.
  • włóczka z jedwabiu -  bardzo cienka, elastyczna i błyszcząca włóczka z nitek jedwabiu.
  • włóczka z lnu – błyszcząca, elastyczna i szorstka w dotyku.

Oznaczenia grubości włóczki

Włóczka złożona jest z mocno skręconych pasm (ang. ply). Warto zapamiętać sobie znaczenie angielskich oznaczeń grubości włóczki i zalecane grubości drutów.

Podawane oznaczenia są umowne i nierzadko bywa tak, że włóczki o tym samym oznaczeniu u różnych producentów mają inną grubość. Nie powinniśmy zatem na ich podstawie oceniać grubości włóczki.

4-ply – oznacza włóczkę cienką. Najlepiej stosować do niej cienkie druty o grubości 3 mm.

DK – skrót od double knitting, oznacza włóczkę średniej grubości, dwukrotnie grubszą od 4-ply. Sugerowane druty o grubości 4mm.

Aran – włóczka gruba, najlepsze druty – 5 mm.

Chunky – włóczka bardzo gruba, do której potrzebne są druty 7 mm i grubsze. Superchunky to najgrubsze włóczki wymagające najgrubszych drutów.

Określanie grubość włóczki

Jak powiedzieliśmy wcześniej, nie warto ufać oznaczeniom podawanym przez producentów. Przy wyborze grubości włóczki kieruj się przede wszystkim wagą motka, długością włóczki i jej składem, a także grubością sugerowanych drutów i wielkością próbki zalecanej przez producenta.

Zobacz także: Jakie druty wybrać do robótek ręcznych?

Zwłaszcza waga i długość motka oraz wielkość próbki są istotnymi kryteriami oceny grubości włóczki. Co najważniejsze – motki o tej samej wadze nie muszą mieć takiej samej długości., co wynika z surowca, jakiego zostały wykonane. Włóczka z owczej wełny jest cięższa niż na przykład włóczka z jedwabiu.

Oznaczenia splotów

Warto zwrócić uwagę na informację o rodzaju splotu pasm włóczki. Ma to znaczenie dla wyglądu dzianiny i jej faktury. Mocno skręcone włóczki dają ciasną strukturę dzianiny i wyrazistszy wzór, luźno skręcone – luźniejszą strukturę i słabiej widoczny wzór. Niektóre włóczki posiadają specjalny splot, dzięki któremu można uzyskać ciekawą fakturę. Są to włóczki typu boucle – mocno skręcone, tworzące powierzchnię ozdobną pętelkami i chenille – dające efekt zygzakowatych gąsieniczek.

Zobacz także: Podstawowe sploty na drutach (zdjęcia)

Redakcja poleca

REKLAMA