Jak obliczyć gęstość tkaniny
W niektórych poradnikach możesz znaleźć informacje związane są sposobem wykonania wzoru, które będą dotyczyły rodzaju włóczki, rozmiaru szydełka, czy ilości oczek. Możesz też spotkać się z takim określeniem jak gęstość dzianiny
Od czego zacząć szydełkowanie?
Szydełkowanie może stać się pasją Twojego życia, jeśli tylko nie pozwolisz sobie na początkowe zniechęcenie. Zanim zaczniesz szydełkować musisz zdobyć kilka cennych informacji na temat tego pożytecznego sposobu spędzania wolnego czasu.
Potrzebne akcesoria
Na dobry początek zakup komplet szydełek, zadbaj o to, by każde było innego rozmiaru. Będziesz potrzebowała również igły gobelinowej – takiej tępo zakończonej, dzięki niej będziesz mogła wykonać ładne szwy i unikniesz rozszczepienia nitek. Potrzebne mogą okazać się małe nożyczki i metr krawiecki.
Wybieranie przędzy
Wybór przędzy jest dość ważną kwestią, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoja przygodę z szydełkowaniem. Najlepiej zrobisz jeśli będziesz stosować się do zaleceń projektanta wzoru, który zamierzasz wykonać. Właściwy wybór przędzy zagwarantuje, że robótka będzie miała właściwą gęstość. Godne polecenia są oczywiście przędze naturalne.
Polecamy: Jak zacząć robótki na drutach?
Trzymanie szydełka
Szydełko potraktuj jak ołówek i tak też należy je trzymać. Istnieje też inna możliwość – trzymaj szydełko tak jak nóż – od góry. Zarówno jedno jak i drugie ułożenie szydełka pozwala na swobodne manipulowanie nadgarstkiem i palcami. Dzięki temu z łatwością będziesz manipulować szydełkiem do przodu i w tył, a niekiedy, gdy zajdzie taka potrzeba – z łatwością wykonasz skręt szydełkiem.
Trzymanie przędzy
Przędzę i robótkę należy trzymać w jednym ręku, a właściwie między palcami lewej ręki – jeśli jesteś praworęczna, a odwrotnie jeśli jesteś leworęczna. Nitka rozpięta między kciukiem i palcem wskazującym pozwala na regulowanie naprężenia nitki. Możesz też przepleść nitkę przez trzy palce lewej ręki i przytrzymać ją małym palcem. Regulowanie napięcia nitki będzie możliwe właśnie dzięki lekkiemu przytrzymaniu jej.
Pamiętaj, ze niezależnie od sposobu trzymania nitki, musi ona zawsze pozwalać na łatwe przesuwanie się między palcami. Początki mogą być trudne, jednak już po kilku dniach nabierzesz wprawy.
Czytaj także: Jak robić oczka prawe i lewe?