Jak żeglować ze zwierzakiem?

Pies i kot. Czy można je zabrać na jacht?
Wielu ludzi zabiera w rejs zwierzęta. Najczęściej są to psy i koty. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zabrać pupila na jacht, trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować. Jak bezpiecznie żeglować z czworonogiem?
/ 10.08.2012 13:05
Pies i kot. Czy można je zabrać na jacht?

Jacht dla czworonoga

Gdy wybieramy jacht, musimy koniecznie poinformować armatora, że zamierzamy zabrać ze sobą psa lub kota. Na rynku znajdują się jachty specjalnie przygotowane do pływania ze zwierzętami, gdyż w obecnych czasach pies na pokładzie nikogo już nie dziwi. Jeżeli to możliwe, postarajmy się poszukać takiej właśnie łódki.

Powinniśmy rozglądać się za jachtem, który wyposażony jest w wysokie relingi oraz posiada zamkniętą rufę. Dzięki temu zabezpieczymy zwierzę przed wypadnięciem. Dobrze jest również poszukać jachtu, który posiada maty antypoślizgowe na pokładzie. Takie rozwiązanie ułatwi zwierzęciu poruszanie się po łodzi.

Jak zacząć pływać z pupilem?

Jeżeli zabierasz swojego pupila na rejs po raz pierwszy, zwierzę na pewno będzie przestraszone lub rozdrażnione. Znajdź dla niego jakiś kącik, gdzie będzie mogło się schować i uspokoić. Nie zmuszajmy zwierzaka do wychodzenia na pokład i wyglądania przez burtę. Samo zdecyduje, kiedy będzie gotowe do wyjścia.

Przed pierwszym rejsem dobrze udać się ze zwierzęciem do weterynarza. Lekarz doradzi leki na chorobę morską oraz podpowie, jak chronić pupila przed słońcem. Na rynku znajdują się specjalne kremy z filtrem UV dla czworonogów. Możemy również poprosić lekarza o tabletki na uspokojenie. Nawet jeżeli nasz pupil nie bywa agresywny i niczego się nie boi, nigdy nie wiemy, jak zachowa się na wodzie.

Zobacz też: Jak bezpiecznie żeglować?

Potrzeby fizjologiczne zwierzaka a rejs

Jednym z problemów, z jakimi borykają się żeglarze, to jak pies czy kot mają załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Kotu wystarczy wstawić pod pokład kuwetę. Pamiętajmy jednak, aby była przykryta, gdyż przy dużych przechyłach żwirek łatwo może się z niej wysypać.

Dobrym pomysłem dla psa jest zakupienie kawałka sztucznej trawy. Większość psów „nabiera się” na tę sztuczkę i bez problemu załatwia się na materiale. Pod żadnym pozorem nie zmuszajmy psa, żeby czekał z załatwianiem swoich potrzeb do momentu, aż przybijemy do brzegu. Może być to bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia.

Co jeszcze?

Ważne jest, aby nasz czworonożny przyjaciel miał własną kamizelkę ratunkową. Psy co prawda dobrze pływają, jednak nie możemy zakładać, że dadzą radę same dopłynąć do brzegu. Kamizelkę zakładajmy zwierzakowi już w domu, żeby przyzwyczaił się, że ma ją na sobie.

Upewnijmy się też, czy mamy ze sobą książeczkę zdrowia zwierzęcia, gdzie wpisane są wszystkie niezbędne szczepienia. Zawieśmy również na szyi pupila medalik z imieniem, adresem i naszym telefonem, gdyż zwierzę łatwo może się zgubić.

Musimy krytycznie ocenić stan zdrowia i kondycję swojego pupila. Nie zabierajmy ze sobą zwierząt starszych i chorych. Jeżeli pies ma problemy z sercem lub stawami, lepiej zostawmy go pod opieką kogoś bliskiego lub w sprawdzonym hotelu dla zwierząt. Chore lub nie w pełni sprawne zwierzę będzie bardzo zestresowane, a duża ilość nerwów i gorąco może przyczynić się do poważnej choroby, a nawet śmierci pupila. Nie ryzykujmy też zabierania ze sobą kotów, które nigdy wcześniej nie opuszczały domu lub boją się ludzi. Dla takiego zwierzaka żeglowanie na jachcie pełnym obcych osób będzie ogromnym stresem.

Zobacz też: Choroba morska - jak sobie z nią poradzić?

Redakcja poleca

REKLAMA