Czy wiesz na czym polega i jakie jest zastosowanie inżynierii genetycznej?

Współcześnie coraz częściej mówi się o inżynierii genetycznej, o korzyściach z niej płynących, a także zagrożeniach które być może ze sobą niesie. Co właściwie takiego ta inżynieria genetyczna i co dzięki niej możemy zyskać?
/ 24.08.2010 22:28

Inżynieria genetyczna polega na ingerencji w DNA – materiał genetyczny żywego organizmu, poprzez wprowadzenie do niego fragmentu DNA innego organizmu, nazywanego dawcą. Ma to na celu zmianę określonych właściwości biorcy – organizmu, w którego materiał genetyczny ingerujemy.

Inżynieria genetyczna znajduje zastosowanie w medycynie. Szczególne nadzieje budzi możliwość leczenia, tzw. chorób genetycznych, poprzez zastępowanie wadliwych genów zdrowymi.

Osiągnięcia inżynierii genetycznej wykorzystuje się także w farmacji, przy produkcji różnego rodzaju leków, substancji leczniczych, a także szczepionek. Dużym przełomem było wyprodukowanie pełnowartościowej insuliny poprzez wszczepienie do bakterii – pałeczki okrężnicy ludzkiego genu insuliny.

Organizmy, powstałe w wyniku ingerencji genetycznej nazywa się transgenicznymi. Coraz więcej takich zwierząt jest hodowanych w rolnictwie. Inżynieria genetyczne pozwala na eliminowanie u tych zwierząt ryzyka zapadnięcia na pewne choroby, a także modyfikowanie takich cech jak wielkość składanych jaj.

Współcześnie modyfikuje się genetycznie także rośliny. Takie działania poprawiają obfitość plonów, ich wytrzymałość oraz jakość.

Warto pamiętać, że nie są dokładnie znane efekty spożywania genetycznie modyfikowanej żywności i jej produkcja budzi wiele kontrowersji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)