Obejrzałaś kiedyś film, który wprawił cię w drżenie? Który w niezrozumiały sposób wywołał gęsią skórę, ale nie ze strachu, ale z napięcia i emocji? Niektóre pozostają „w głowie” na dłużej i tworzą unikalną atmosferę... Przedstawiamy redakcyjne zestawienie filmów, które uważamy za doskonałą grę wstępną, bo nastraja do wyjątkowych zbliżeń we dwoje.
Nieoczywiste filmy, które budują zmysłową atmosferę
Nie tak dawno obejrzałam włoski film „Koneser”, który polecały mi dziewczyny z redakcji. Bez zbędnego spoilerowania muszę przyznać im rację - ten film nie może wyjść z głowy. Jest symboliczny, pięknie zrealizowany, buduje niepowtarzalny klimat. Dojrzały mężczyzna, koneser miłujący ponad wszystko sztukę, poznaje tajemniczą kobietę, która cierpi na agorafobię. 27-latka ukrywa się w jednym z pokoi willi, której meble ma spisać i zlicytować sam Oldman. Z marmurowej, zimnej postaci niczym rzeźby, bohater przeistacza się czułego, niestroniącego już od bliskości zakochanego mężczyznę.
Jest w tym filmie tajemnica, nastrój, przebiegła gra. Wszystko to niezwykle smacznie podane. Film malowniczy, wystudiowany. Niesamowity klimat. Film trzyma w napięciu od pierwszych chwil, aż do zakończenia. - recenzja z filmweb.pl
„Koneser” jest refleksyjny i wciągający niczym kino akcji. Każda scena jest precyzyjnie zagrana, a zaledwie ułamek filmu poświęcony został współżyciu. Krótka scena seksu to niczym wisienka na torcie zmagań o kobietę, którą główny bohater chce adorować, niczym dzieło sztuki. Wspaniała gra zmysłami rozbudzi w widzu niebywałe uczucia i pragnienia...
9 najlepszych scen seksu w historii kina
Jeśli nie subtelne aluzje wizualne są dla ciebie motorem napędowym bliskości, to możliwe, że rumieniec i dreszcz pojawi się w trakcie seansu „Pożegnania z Afryką” lub „Zapachu kobiety”. Ten pierwszy, to romans z doskonałą obsadą (Meryl Streep, Robert Redford), który ukazuje portret zamężnej kobiety, zakochanej w przypadkowo poznanym, przystojnym myśliwym. Łączy ich dzika namiętność (jak na Afrykę przystało...), ale też zmysłowa czułość i otwartość. To nie zauroczenie w wykonaniu nastolatków, tylko pasja dojrzałych ludzi z bagażem doświadczeń. Streep była uznawana za nieseksowną. By zdobyć rolę, przyszła na spotkanie z reżyserem ubrana w mocno wyciętą bluzkę i stanik push-up. Jedna ze scen filmu szczególnie zapada w pamięć - znajdziecie ją w galerii.
Oczywiste oczywistości, czyli filmy na wieczór w łóżku
Niecierpliwym i żądnym namiętnych scen polecamy „Oczy szeroko zamknięte” i polską produkcję „Sztuka kochania”. Film Stanleya Kubricka to z pewnością propozycja skierowana dla odważnych par, które nie krepują się i mają odwagę... otworzyć oczy. Reżyser przedstawił studium ludzkich, niepohamowanych popędów. Każdy, świadomie lub nie, skrywa fantazje seksualne. Kubrick sprawdza, jak daleko potrafimy się posunąć: skok w bok, przygodny seks, zdrada żony z jej przyjaciółka, zbiorowa orgia. Moralność to tylko wyświechtane pojęcie, ludźmi rządzą żądze.
Sceny w filmie zapadają w pamięć, szczególnie ostatnia, gdy grana przez Nicole Kidman, Alice Harford mówi:
Ja naprawdę cię kocham, i wiesz... musimy zrobić coś bardzo ważnego (...), pieprzyć się.
Kubrick nakręcił najdłuższą nieprzerwaną scenę filmową i znalazła się ona w Księdze Rekordów Guinessa. Zmarł cztery dni po oddaniu ostatecznej wersji do wytwórni.
Do odkrycia pozostało jeszcze cztery tytuły filmów rozpalających zmysły i stymulujących do zbliżeń. Jesteście ciekawe, które filmy oddziałują na widza tak silnie, że trudno oderwać myśli od seksualnych scen? Zerknijcie do galerii i opisów.
6 pikantnych filmów do obejrzenia we dwoje
American Beauty, reż. Sam Mendes, 1999
Oscarowy film nie bez powodu zyskał miano legendarnej produkcji. Oto film nieprzeciętny: smutny i zarazem wesoły, ironiczny, pełen symboli mających zobrazować proste, pozbawione większych emocji życie. Pełen uczuć. Podtekstów, skrywanych pragnień i oczywistych gestów. Blondwłosa piękność rozpala zmysły, a fantazje Lestera, stają się naszymi fantazjami (doskonałe ujęcie kąpieli w płatkach róż) i pobudzają do snucia wyobrażeń...
Zapach kobiety, reż. Martin Brest, 1992
Wszystkich oczekujących podanej na tacy namiętności w tym filmie uprzedzamy: nie o to tu chodzi. To film o życiu, nie o miłości, jednak pokazuje on wymiar chwytania życia zmysłami. Scena tanga skupia uwagę, każdy ruch dłoni niewidomego bohatera trzymającego w ramionach piękną kobietę. Z początku płochliwą, później wyczuwającą rytm i poddającą się każdemu ruchowi dyktowanemu przez Franka Slade'a...
Lektor, reż. Stephen Daldry, 2008
To hipnotyzująca historia, której akcja toczy się w targanych wojną i powojennych Niemczech. Hanna (Kate Winslet) udziela pomocy Michaelowi Bergowi (David Kross), który zasłabł na ulicy, wracając ze szkoły. Przy okazji przeżywa on pierwszą miłość, wręcz fascynację ciałem dojrzałej kobiety. Staje się jej uczniem, który czyta jej w wannie książki, a przy okazji staje się on mężczyzną, zaspokajającym kobietę...
Pożegnanie z Afryką, reż. Sydney Pollack, 1985
„Pożegnanie z Afryką” jest ekranizacją autobiograficznej powieści Karen Blixen, która ukazała się w 1937 roku pod męskim pseudonimem Isak Dinensen. Fascynacja Czarnym Lądem, przygodą, dzikością, miesza się z fascynacją drugim człowiekiem, a co za tym idzie - gorącym i płomiennym romansem.
Delikatność, reż. David Foenkinos, 2011
Związek dwojga ludzi to naprzemiennie zgrzyty i namiętności. W „Delikatności” chodzi o bliskość, czułość, wzajemną fascynację każdym detalem ciała, fakturą włosów, kształtem bioder. Nic tu nie jest doskonałe. Nawet zabawna scena nie jest do końca zabawna. Postaci są z dwóch różnych bajek, ale łączy je emocjonalna nić - film buduje niezwykły klimat, który warto odtwarzać we własnych związkach...
Vicky, Cristina, Barcelona, reż. Woody Allen, 2008
Kolejny film, w którym jednym z bohaterów jest sztuka jako pomost do budzącej się seksualnej relacji, ale też jako przyczyna jej rozpadu... Gorąca Hiszpania jest doskonałym tłem dla namiętności, jakie wręcz ogłuszają bohaterów. Choć film, nie jest głębokim studium związku i pokazuje twórcze życie w trójkącie, to może nastroić do wakacyjnych (i nie tylko) przygód we dwoje i w domowym zaciszu.
Koneser, reż. Guiseppe Tornatore, 2013
Po śmierci rodziców Claire Ibbetson dziedziczy kolekcję dzieł sztuki, mebli i tajemniczych przedmiotów o nieoszacowanej wartości. Dziewczyna zleca wycenę spadku panu Oldmanowi, szanowanemu właścicielowi domu aukcyjnego. Nie pokazuje swojej twarzy mówiąc, że choroba zamyka ją przed ludźmi. Chorobliwe dążenie do poznania wizerunku kobiety powoduje, że widz także niecierpliwi się na myśl o jej widoku. Wyobraźnia podsuwa obrazy, a film hipnotyzuje i wzbudza emocje, które trudno rozpalić we współczesnym widzu, który nie ma z koneserem wiele wspólnego.
Sztuka kochania, reż. Maria Sadowska, 2017
Burzliwe życie prywatne Michaliny Wisłockiej było mocno splecione z historią walki o wydanie książki, która zmieniła seks milionów Polaków - Starałam się, aby ten seks był pełnokrwisty, po prostu prawdziwy: czasami jest piękny, czasami brudny, czasami dziki... - mówiła reżyserka, Maria Sadowska. I udało się. Jestem niemal pewna, że znaczna część widzów po seansie tego filmu udała się wprost do sypialni.
Oczy szeroko zamknięte, reż. Stanley Kubrick, 1999
Skrywamy w sobie pragnienia nieprzyzwoite i mroczne, których się wstydzimy. Film może zachęcić lub zniechęcić do łóżkowych eksperymentów.