Reklama

Wzniesienia i głębokie doliny rzek oraz szchownica pól, wśród których leżą zagubione wsie i miasteczka, rozsiane po lasach i polnych drogach kapliczki i krzyże przydrożne to właśnie Roztocze. Tu można jeszcze zobaczyć wsie z tradycyjną, drewnianą w większości zabudową, trafiają się również pojedyńcze chaty kryte strzechą. Trzeba się jednak śpieszyć, bo stare chałupy giną w oczach. Nazwa tej krainy najprawdopodobniej związana jest z pochodzącymi z gwary słowami: "roztocz" czy "roztoka", co oznacza miejsce, w którym rozchodzą się potoki.

Reklama

Charakterystyczne dla Roztocza są rozsiane po polach i lasach kapliczki i krzyże przydrożne. Czy drewniane, czy kamienne, wszystkie mają niepowtarzalny urok. Większość z nich powstała po 1905 roku, kiedy wydano carski ukaz zezwalający na swobodne praktyki kościoła rzymskokatolickiego.

Na Roztoczu, z uwagi na jego wyjątkowe walory przyrodnicze, utworzono Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe (np. Lasy Janowskie) i rezerwaty (m.in. Piekiełko, Nad Tanwią czy też Czartowe Pole). Zobaczymy tam bory jadłowo-bukowe, unikalne wodospady (tzw. szumy), a jeśli dopisze nam szczęście – będące pod ochroną bociany czarne i orliki krzykliwe. Jesienią koniecznie trzeba przyjechać tutaj na grzybobranie. Bory sosnowe i jodłowe pełne są borowików, podgrzybków, jak również popularnych kurek czy opieniek.

Roztocze, oprócz naturalnego piękna, kryje w sobie także miejsca pełne ważnych zabytków, np.: Zamość, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Krasnobród. Warto tam pojechać i... wracać, bo to kraina fascynująca o każdej porze roku. Liczne szlaki turystyczne i kajakowe oraz trasy rowerowy dają również możliwość aktywnego wypoczynku.

Polecamy!

Reklama

Magiczne Szumy Nad Tanwią
Ciekawe miejsca w Polsce i na świecie

Reklama
Reklama
Reklama