4 domowe sposoby na opuchnięte powieki, które naprawdę działają

Opuchnięte powieki fot. Adobe Stock, leonovo
Opuchnięte powieki to problem wielu kobiet, szczególnie rano. Ich przyczyną może być wiele czynników, m.in. niewyspanie, anemia, alergia, zła dieta czy nieodpowiednia pielęgnacja. Podpowiadamy, jak domowymi sposobami pozbyć się obrzęku oraz czego unikać, aby nie wystąpił w przyszłości.
Małgorzata Machnicka / 04.04.2022 11:00
Opuchnięte powieki fot. Adobe Stock, leonovo

Opuchnięte powieki to zazwyczaj wynik nieprzespanej nocy lub płaczu. Ale nie tylko. Nieprawidłowa dieta, stres i siedzący tryb życia również mogą być przyczynami obrzęku. Jeżeli sporadycznie masz problemy z opuchlizną, nic złego się nie dzieje. Jeśli jednak problem pojawia się często lub trwa nieprzerwanie od pewnego czasu, nie należy go bagatelizować i zastanowić się nad jego źródłem.

Spis treści:

  1. Opuchnięte powieki – przyczyny
  2. Domowe sposoby na opuchnięte powieki
  3. Inne skuteczne sposoby na opuchnięte powieki 
  4. Opuchnięte powieki - czego unikać? 

Opuchnięte powieki – przyczyny

Problem opuchniętych powiek doskwiera ci regularnie od dłuższego czasu? W pierwszej kolejności przyjrzyj się uważnie swojej diecie. Tłuste i słone posiłki, przetworzona żywność oraz niezdrowe przekąski mogą być przyczyną obrzęku. Dieta, która zawiera zbyt wiele soli, przyczynia się do problemów z cyrkulacją limfy, a kiedy limfa „nie chce” krążyć, może pojawiać się opuchlizna (nie tylko okolic oczu). Zmień menu i obserwuj reakcje swojego organizmu 

Szukając przyczyny opuchniętych oczu, powinnaś wziąć pod lupę również kosmetyki, których używasz. Być może mają w swoim składzie składnik, który wywołuje u ciebie reakcję alergiczną lub minęła ich data ważności. Problem może mieć również podłoże genetyczne. Porozmawiaj ze swoimi bliskimi, czy oni również borykają się z uciążliwym obrzękiem. Jeśli wykluczyłaś powyższe przyczyny, skonsultuj się z lekarzem - opuchlizna może zwiastować choroby nerek lub układu krążenia.

Maseczka z awokado – 6 domowych przepisów, które naprawdę działają

Domowe sposoby na opuchnięte powieki

Z problemem opuchniętych powiek świetnie radzą sobie domowe okłady z ogórka czy zielonej herbaty, a także masaż kostkami lodu.

Okłady z herbaty na opuchnięte powieki

Jednym z najpopularniejszych (i zarazem najbardziej skutecznych) sposobów na spuchnięte powieki są okłady z herbaty - może to być zwykła, czarna herbata, ale najlepiej sprawdzi się zielona lub rumianek (ew. napar z nagietka), który nie tylko pomoże pozbyć się opuchlizny, ale także pozwoli ukoić piekące i zmęczone oczy. Okłady z herbaty doskonale radzą sobie również z cieniami pod oczami.

Masaż kostkami lodu na opuchnięte powieki

Szybką pomoc przyniesie też kilkuminutowy masaż kostkami lodu owiniętymi w płócienną chusteczkę. Alternatywnie możesz przyłożyć schłodzoną łyżkę stołową, wykonać masaż wałkiem jadeitowym lub kamieniem gua sha. 

UWAGA! Nie przykładaj kostek lodu bezpośrednio do skóry. Możesz ją w ten sposób odmrozić i sprawić sobie dodatkowy ból.

Sok z ogórków na opuchnięte powieki

Na opuchliznę wokół oczu zaleca się także sok ze świeżych ogórków. Nasącz nim waciki i połóż je na oczach. Po 20 minutach ściągnij okład i umyj twarz zimną wodą. Możesz również położyć grubsze plasterki ogórka na powiekach.

Okład z ziemniaków na opuchnięte powieki

Okład z ziemniaków to kolejny sprawdzony i skuteczny sposób na opuchnięte powieki. Wystarczy zetrzeć jednego ziemniaka na tarce, odcisnąć sok, a powstałą masę rozprowadzić na powiekach. Żeby był widoczny efekt, okład zdejmij dopiero po 30 minutach. Pamiętaj, aby na koniec dokładnie przemyć twarz ciepłą wodą.

Ta domowa maseczka do twarzy podbija TikToka. Potrzebujesz tylko 2 składników i 15 minut

Domowe sposoby na opuchnięte powiekifot. Adobe Stock, puhhha

Inne skuteczne sposoby na opuchnięte powieki 

Żelowe okulary na opuchnięte powieki 

Specjalne żelowe okulary schłodzone w lodówce działają podobnie jak herbata. Wybierz takie, które dokładnie zakrywają każde oko (te z wyciętymi otworkami nie spełniają swojej roli, bo nie obejmują dokładnie powiek).

Żel na powieki na opuchnięte powieki 

W duecie z odpowiednio dobranym kremem pod oczy, potrafi zdziałać cuda. Możesz go zastosować zamiast żelowych okularów (jeśli nie masz na nie czasu) lub po nich, aby spotęgować efekt. Do pielęgnacji skóry wokół oczu wybieraj kosmetyki poprawiające krążenie, np. z wyciągiem z arniki, miłorzębu japońskiego, bluszczu lub skrzypu.

Opuchnięte powieki - czego unikać?

  • Tłustych i ciężkich kremów, które zatrzymują wodę w skórze. Mogą jedynie nasilić problem.
  • Preparatów ze składnikami ułatwiającymi eksfoliację, takimi jak: alfa-hydroksykwasy (glikolowy, mlekowy), beta-hydroksykwasy (kwas salicylowy). Nawet ich śladowe ilości mogą podrażnić delikatną skórę wokół oczu.
  • Mając opuchnięte powieki, unikaj kremów przeciwzmarszczkowych. Zawarte w nich intensywnie działające składniki mogą powodować podrażnienia.
  • Długich, gorących kąpieli - nie służą cyrkulacji krwi i limfy. Ciepło powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych i napływ krwi do skóry, co może tylko nasilić problem podpuchniętych oczu.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 27.10.2021

Czytaj także:
Jak zrobić domowy krem pod oczy?
35 sprawdzonych kremów pod oczy

Redakcja poleca

REKLAMA