Zmarszczki królicze: jak wyglądają, dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

zmarszczki królicze
Zmarszczki królicze to drobne zmarszczki mimiczne po bokach nosa, które pojawiają się z biegiem lat. Na szczęście, istnieją sposoby, dzięki którym możemy znacznie opóźnić ich pojawienie się. Przeczytaj, dlaczego powstają zmarszczki królicze, jak im zapobiegać oraz jak się ich pozbyć, gdy są już widoczne.
/ 02.07.2023 05:07
zmarszczki królicze

Zmarszczki królicze to pionowe lub poziome cienkie bruzdy w górnej części nosa, które pojawiają się z wraz z upływem czasu wskutek intensywnej pracy mięśni twarzy (gdy często marszczymy nos). 

Królicze linie zaczynają być widoczne po 30. roku życia, gdy maleją zdolności skóry do syntezy elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego i traci wówczas swoją jędrność i sprężystość. Podobnie jak inne zmarszczki mimiczne, odbierają one twarzy młodzieńczy wygląd.

Zmarszczki królicze powstają w wyniku pracy mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydełka nosa, którego przyczep kostny znajduje się właśnie w tym miejscu. Skurcze tego mięśnia powodują uwidacznianie się zmarszczek, np. w trakcie śmiechu, złoszczenia czy zaciskania powiek. U niektórych Pacjentów jest on bardziej aktywny z uwagi na obecną dużą mimikę na twarzy oraz jego masę - jest on po prostu większy, mimo, że to jeden z mniejszych mięśni mimicznych. - dr Mariola Gałązka, założycielka N30 Clinic

Jak zapobiegać pojawieniu się zmarszczek króliczych i jak się pozbyć? O tym w dalszej części artykułu.

Spis treści:

 1. Dlaczego powstają zmarszczki królicze?
 2. Jak pozbyć się króliczych zmarszczek?
 3. Jak zapobiec króliczym zmarszczkom?

Dlaczego powstają królicze zmarszczki?

Królicze zmarszczki pojawiają się nie tylko u osób z bogatą mimiką. Oto inne powody pogłębiania się bruzd w okolicach nosa:

 • zła dieta,
 • nieprawidłowa pielęgnacja (brak ochrony przed słońcem i mrozem),
 • dym papierosowy,
 • stres,
 • długotrwałe stosowanie toksyny botulinowej na "lwią zmarszczkę".

Często dzieje się tak, że wyłączanie kompleksu glabelli, czyli wykonanie zabiegu na tak zwaną „lwią zmarszczkę” toksyną botulinową potęguje pracę tego mięśnia. Stąd też pojawiające się mocne zmarszczki królicze w okolicy grzbietu nosa u Pacjentów wykonujących regularnie „botoks”. - dr Mariola Gałązka, założycielka N30 Clinic

Fuga na zmarszczki to bezpieczna alternatywa botoksu. 4 TOP produkty, które wygładzą drobne linie

Jak pozbyć się króliczych zmarszczek? Domowe sposoby i zabiegi

Zmarszczki królicze są nieuniknione. Prędzej czy później pojawią się u każdej z nas. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zabiegom w gabinecie możemy skutecznie się ich pozbyć.

Oto kilka sposobów na spłycenie zmarszczek króliczych:

 • Kremy przeciwzmarszczkowe: włącz do codziennej rutyny specjalne kremy, bogate w składniki nawilżające i wzmacniające skórę np. z retinolem lub peptydami. Regularnie stosowane poprawią jej elastyczność i zredukują widoczność zmarszczek.
 • Masaż twarzy: w walce z króliczymi zmarszczkami pomocny jest również masaż twarzy. Możesz wykonać go samodzielnie w domu np. kamieniem gua sha, wałkiem jadeitowym, elektrycznym masażerem (np. Foreo Bear) lub zapisać się na serię liftingującego masażu Kobido.
 • Botoks: to skuteczny sposób na pozbycie się króliczych zmarszczek. Działa poprzez tymczasowe osłabienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Efekty zabiegu utrzymują się do 6 miesięcy.

Najlepszym rozwiązaniem są zabiegi wiążące się z zatrzymaniem mimiki w okolicy między brwiowej, tak, aby wyhamować pracę mięśnia i jednocześnie wyeliminować powstawanie niechcianych zmarszczek. Również jakość skóry zaprogramowana genetycznie i obecność tkanki tłuszczowej podskórnej będzie miała wpływ, ale jednak mniejszy, na powstawanie zmarszczek w tej okolicy. dr Mariola Gałązka, założycielka N30 Clinic

królicze zmarszczki - co to jest, jak wyglądają, jak powstają, jak się pozbyćfot. Adobe Stock, Drobot Dean

Jak zapobiec króliczym zmarszczkom?

Aby opóźnić pojawienie się zmarszczek króliczych, stosuj się do kilku zasad:

 • panuj nad mimiką — staraj się nie marszczyć nosa;
 • zadbaj o dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu;
 • wysypiaj się;
 • rób masaż twarzy;
 • stosuj krem z wysokim filtrem przez cały rok;
 • unikaj słońca i wystawiania skóry na szkodliwe czynniki zewnętrze;
 • stosuj kremy przeciwzmarszczkowe.

Czytaj także:
Masaż na lwią zmarszczkę: 3 ćwiczenia, które wyprasują pionowe linie na czole
Zmarszczki palacza: jak powstają, jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć?