POLECAMY

Wrażliwa skóra – jak ją rozpoznać?

Twoja skóra negatywnie reaguje na słońce, kosmetyki, zmianę temperatur czy stres? Prawdopodobnie masz wrażliwą skórę. Sprawdź wszystkie objawy wrażliwej skóry!
Wrażliwa skóra – jak ją rozpoznać?

Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Jej główną funkcją jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi oraz wydzielanie i wchłanianie różnych substancji. Jest narządem czucia oraz uczestniczy w termoregulacji organizmu. To również organ, w którym zachodzi wiele reakcji immunologicznych.

Zobacz także: Jak dbać o wrażliwą cerę?

W Europie około 44% osób określa swoją skórę jako wrażliwą, przy czym liczba ta wzrasta o połowę w populacji osób z atopią. Skóra wrażliwa odznacza się zmniejszoną tolerancją na czynniki środowiskowe, jest szczególnie podatna na różnice temperatur, zanieczyszczenia, promieniowanie ultrafioletowe, wolne rodniki i inne czynniki stresowe. Nadreaktywność skóry wrażliwej związana jest z zaburzeniami funkcjonowania bariery naskórkowej i aktywacją komórek układu odpornościowego pod wpływem czynnika zewnętrznego.

Objawy nadwrażliwości skóry

Objawem jest odczucie pieczenia, kłucia, świądu, ściągnięcia, a nawet bólu. W wyniku uszkodzenia funkcji barierowej skóry szkodliwe, stresowe czynniki zewnętrzne łatwiej penetrują w jej głąb, wywołując reakcję nadwrażliwości. Odczuwamy pieczenie, kłucie, świąd, zauważamy zaczerwienienie oraz przesuszenie skóry i jej łuszczenie się.

Zobacz także: Jak pielęgnować skórę wrażliwą i naczynkową?

Nadreaktywną skórę wrażliwą trzeba traktować z największą ostrożnością i troską, wspomagając ją odpowiednimi kosmetykami pielęgnacyjnymi do cery problemowej. Pozostawiona bez specjalistycznego wsparcia może przysporzyć wielu kłopotów.

Dr Renata Dębowska

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
ja mam alergię na wiele kosmetyków dlatego przerzuciłam się na kosmetyki dziecięce i używam ich od kilku lat. Tylko jestem juz coraz starsza dlatego będe musiała przerzucić się na coś zapobiegającego zmarszczkom. Może ktoś zna kosmetyki które nie powodują alergii i sa dobre dla skóry 30-latki??