Pięke włosy są zasługą spożywania optymalnych ilości niektórych witamin i minerałów

Jak dbać o cerę wrażliwą?

Każdy, kto ma skórę wrażliwą, wie doskonale, że dbanie o nią wydaje się czasami wręcz misją niewykonalną. Dzień po dniu zmierzają się z problemem uczucia ściągnięcia lub podrażnienia skóry. Jak sobie z tym radzić?
/ 01.04.2010 10:45
Pięke włosy są zasługą spożywania optymalnych ilości niektórych witamin i minerałów

To czy ktoś ma skórę wrażliwą, czy nie, zależy najprawdopodobniej od uwarunkowań genetycznych. Jest ona efektem zmian powstałych naturalnie, bądź pod wpływem czynników zewnętrznych, w warstwie rogowej naskórka. Skóra pozbawiona należytej ochrony znacznie mocniej reaguje na wszelkie czynniki zewnętrznie, co jeszcze dodatkowo ją osłabia. Skóra wrażliwa jest słabą barierą, przez co znacznie bardziej od skóry normalnej czy tłustej, jest narażona na podrażnienia i reakcje alergiczne. Ten typ skóry znacznie częściej trapi kobiety niż mężczyzn, co wiąże się zapewne z okresowymi zmianami poziomu hormonów, towarzyszącymi chociażby miesiączce. Skóra wrażliwa staje się szczególnie uciążliwa, gdy jest się narażonym na silny stres, emocje czy też złe warunki środowiskowe, jak przebywanie w zadymionych lub niewietrzonych pomieszczeniach, obecność w miejscach występowania licznych alergenów czy też ciągły kontakt ze zwierzętami.

Zobacz także: Szybkie techniki redukcji stresu

Objawy

Tylko około 10% ludzi cierpi faktycznie z powodu skóry wrażliwej. Początkowo objawia się ona uczuciem ściągnięcia i suchości, oraz zaczerwienieniami, powstającymi na skutek mrozu czy pod wpływem alkoholu. Z czasem jednak problem, w nielicznych wypadkach, staje się znacznie bardziej uciążliwy. Osoby cierpiące na problemy związane ze skórą wrażliwą często skarżą się na opuchnięcia, odwodnienie skóry czy mocne i swędzące zaczerwienienia. Szczególnie na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym alergenów, narażone są: szyja, miejsca zagięcia rąk czy nóg oraz twarz i skóra głowy.

Do najczęściej występujących reakcji skóry wrażliwej na czynniki zewnętrzne zalicza się:

  • reakcje alergiczne – pozbawiona odpowiedniego płaszcza hydrolipidowego skóra wrażliwa, stanowi słabą ochronę dla alergenów, które otaczają człowieka przez cały czas; w tym jednak wypadku przenikają one do organizmu alergika znacznie szybciej, powodując uciążliwe stany zapalne oraz mocne wysuszenie skóry;
  • reakcje naczyniowe – wiąże się je ze słabymi naczyniami krwionośnymi, tak charakterystycznymi dla skóry wrażliwej; powoduje to, że pod wpływem mrozu czy gorąca rozszerzają się one ; objawia się to występowaniem rumieńców (zaczerwienień);
  • reakcje kontaktowe – objawiają się wysuszeniem skóry w miejscu zetknięcia z czynnikiem szkodliwym; najczęściej tego typu reakcje powstają na skutek mrozu, chlorowanej wody (osobom tym odradza się wizyty na basenie) czy mocno zapachowe składniki;
  • reakcje o podłożu środowiskowym – wiąże się je z czynnikami środowiskowymi, takimi jak wiatr czy promienie słoneczne; najczęściej objawiają się one wysuszeniem oraz pieczeniem skóry.

Atopowe zapalenie skóry

W skrajnych wypadkach zdarza się występowania tzw. atopowego zapalenia skóry, który jest charakterystycznych zwłaszcza dla niektórych alergików. Objawia się on występowaniem okresowych silnych zaczerwień skóry, nadmierną suchością oraz powstawaniem nieprzyjemnych opuchnięć. W przypadku alergików występowanie objawów AZS jest w dużej mierze związane z alergenami, ale dodatkowo jeszcze również ze stylem życia i środowiskiem przebywania. Choroba ta jest niezwykle uciążliwa i wymaga ciągłego leczenia, które opiera się nie tylko na właściwej pielęgnacji skóry, ale również na stałym przyjmowaniu leków antyhistaminowych (w ich przypadku poleca się najsilniejsze środki, które choć w minimalnym stopniu zmniejszają ich cierpienie związane z atopowym zapaleniem skóry).

Zobacz także: Medycyna Wschodu a Zachodu

Pielęgnacja

Skóra właściwa, oraz AZS, wymaga od każdego specjalnej pielęgnacji oraz wprowadzenia licznych, ale niezbędnych, zmian w stylu życia. Przede wszystkim nie można zapominać o stosowaniu właściwych, odpowiednich do tego typu skóry, kosmetyków rano, wieczorem, a czasami nawet i w ciągu dnia. Kosmetyki te są znacznie bardziej tłuste, pozostawiają na skórze przez dłuższy czas ochronną warstwę lipidową, której skóra właściwa w dużej mierze jest pozbawiona. Stosowanie innych kosmetyków jedynie zaostrzy problem suchości skóry, oraz przysporzy więcej cierpienia. Dlatego też dermatolodzy polecają osobom ze skórą wrażliwą pielęgnację kosmetykami przeznaczonymi dla atopowej skóry bądź dla malutkich dzieci. Odradza się stosowanie kosmetyków mocno zapachowych, gdyż mogą one dodatkowo podrażnić i tak już słabą skórę. Kosmetyki dla ludzi cierpiących z powodu skóry wrażliwej powinny zawierać, m.in.:

  • glicerynę (mocno natłuszcza, pozostawia osłonkę lipidową);
  • skwalen (nawilża i chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych);
  • kwas linoleinowy (regeneruje skórę);
  • witamina B3 (wzmacnia skórę);
  • witamina CG (wzmacnia naczynia włosowate).

Codzienna pielęgnacja skóry właściwej powinna obejmować mycie żelem oraz tonizowanie skóry twarzy przynajmniej dwa razy dziennie. Po każdym takim zabiegu powinno się od razu położyć krem przeznaczony do skóry suchej. Przynajmniej raz w tygodniu zaleca się robienie peelingu oraz maseczki mocno nawilżającą.

Całe ciało, podobnie jak twarz i szyję, pielęgnować należy odpowiednimi kosmetykami, najlepiej bezzapachowymi, które nie podrażniają skóry. Dermatolodzy odradzają jednak długie kąpiele, chyba że w olejkach nawilżających, zamiast tego polecają szybkie prysznice. Raz w tygodniu albo dwa powinno się nakładać na całe ciało maskę nawilżającą, która wzmocni skórę. Lekarze doradzają, by osoby cierpiące z powodu skóry właściwej, brali krótki prysznic nie tylko wieczorem, ale i również po każdym większym wysiłku. Pot nie jest dobrym przyjacielem skóry wrażliwej i atopowej. Zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień i swędzących oraz mocno uciążliwych zaczerwienień. Dodatkowo po każdej kąpieli nie można zapominać o stosowaniu mocno nawilżających kremów lub olejków.

W okresie letnim zaleca się szybkie kąpiele kilka razy dziennie, nie zapominając o właściwej pielęgnacji, by uchronić skórę przed nadmiernych działaniem szkodliwych czynników, jak promienie słoneczne czy pot. Do ochrony przeciwsłonecznej dermatolodzy zalecają stosowanie również kremów przeciwsłonecznych dla atomowców lub mocno nawilżających albo olejków.

Twoja skóra i otoczenie

Równie istotne dla pielęgnacji skóry właściwej jest odpowiedni styl życia oraz dieta. W codziennym jadłospisie takich osób powinny z pewnością znaleźć się produkty mocno nawadniające organizm, jak woda, owoce czy warzywa. Powinno raczej wystrzegać się nadmiernego spożywania kofeiny, słodyczy czy produktów tłustych.

To, jaki prowadzimy styl życia, także ma przeogromny wpływ na kondycję skóry właściwej. W przypadku skóry normalnej czy tłustej bodźce zewnętrzne nie mają takiego wpływu na wygląd skóry, ale w przypadku tego typu skóry każdy szkodliwy czynnik pozostawia po sobie ślad. Nadmierny stres czy silne emocje bardzo silnie oddziałują na stan zdrowia skóry wrażliwej. Obniżają jej odporność, przez co narażają ją jeszcze silniej na działanie zewnętrznych bodźców. Wiele osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry skarży się, że pod wpływem stresu ich skóra reaguje znacznie silniej niż zazwyczaj. Pojawiają się zaczerwienienia, które są bardziej uciążliwe, oraz świąd.

Osoby ze skórą wrażliwą powinny unikać miejsc, w których są szczególnie narażeni na działanie szkodliwych czynników lub alergeny. Zaleca się więc unikanie barów, pubów czy klubów. Z drugiej jednak strony chcąc uciec przed dymem papierosowym czy wiatrem musieliby oni w ogóle zrezygnować z życia towarzyskiego, a najlepiej w ogóle zamknąć się w domu na cztery spusty.

Ponieważ każdego dnia każdy z nas jest narażony na szkodliwe bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, nie można popadać w paranoję i panikę. Najlepiej jest po prostu dbać o swoje zdrowie i nie narażać się specjalnie na tego typu czynniki. Unikać alergenów powodujących podrażnienia skóry. Jeżeli marzymy o psie albo papudze, a mamy skłonności do skóry wrażliwe, lepiej przed podjęciem ostatecznej decyzji, wybrać się do alergologa i wykonać testy uczuleniowe. W przeciwnym razie sami siebie narażamy na dodatkowe cierpienie spowodowane nieustannym kontaktem z czynnikiem wywołującym swędzenie lub zaczerwienienie skóry.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/28.09.2013 20:19
a czy moze znacie jakieś dobre dermokosmetyki?
/23.02.2012 20:28
Dużo pić wody i jeść dużo warzyw i owoców :)
/01.02.2011 15:44
do cery wrażliwej polecam domowe, sprawdzone sposoby, bo ten rodzaj cery jest naprawdę wymagający :) Polecam wypróbowaną na mojej wrażliwej twarzy maseczkę - to Maseczka odświeżająco-ściągająca do cery wrażliwej Płatki owsiane zalać gorącym naparem z herbaty Irving Superior Green lub Irving Daily Superior Black. Odstawić do ostygnięcia. Odlać nadmiar płynu, jeśli pozostanie. Papkę o temperaturze pokojowej nakładać na skórę jako maseczkę (pozostawić na 10-15 minut, potem zmyć ciepłą wodą lub letnim naparem z herbaty) lub wykorzystywać do oczyszczania skóry. Jeżeli wykorzystamy czarną herbatę (Irving Daily Superior) maseczka będzie miała silniejszy efekt ściągający niż w przypadku wykorzystania herbaty zielonej (Irving Superior Green).