Kremy w filtrem powinny znaleźć się w każdej kosmetyczce. I to nie tylko tej letniej, bo najnowsze badania mówią, że należy je stosować przez cały rok.
Niestety, wiele z nas pomija ten krok w pielęgnacji i sporadycznie sięga po kosmetyki chroniące przed słońcem. A przecież promieniowanie słoneczne odpowiedzialne jest m.in. za szybsze starzenie się skóry i przebarwienia. Zajrzyj na naszej galerii po najlepsze kremy z filtrem.
Spis treści:
- Dlaczego należy używać kremów z filtrem?
- Jaki krem z filtrem wybrać?
- Jak nakładać kremy z filtrem?
- Jak określić typ karnacji?
- Kremy z filtrem dla dzieci
- Jak stosować kremy z filtrem?
- O tym pamiętaj!
Dlaczego warto używać kremów z filtrem?
Rak skóry, zmarszczki i poparzenia słoneczne to tylko niektóre szkodliwe działania promieniowania słonecznego. Jak się przed nimi chronić? Kremy z filtrem są obecnie najskuteczniejszą metodą ochrony przed szkodliwym promieniem UV. Należy ich używać każdego dnia. Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji powinno być stosowanie tego typu produktów - nawet zimą i w pochmurne dni.
Pamiętaj, że przebarwienia słoneczne i zmarszczki nie będą widoczne zaraz po ekspozycji na słońce. Zauważysz je dopiero za 15-20 lat, a wtedy będzie już za późno. Na to, jak skóra będzie wyglądała w dojrzałym wieku, pracujesz przez całe życie. O ochronie przeciwsłonecznej należy pamiętać również w czasie codziennych aktywności. Gdy jedziesz samochodem, szkodliwe promieniowanie przenika również przez szyby. Na co dzień warto wybierać formuły o lekkiej konsystencji, które będą odpowiednie również pod makijaż. Zostało udowodnione, że dzięki używaniu kremu z filtrem do codziennej pielęgnacji, możesz mieć nawet o połowę mniej zmarszczek!
Olej kokosowy do opalania + olej marchewkowy do opalania - czy to bezpieczne?
Jaki krem z filtrem wybrać?
Zacznijmy od tego, czym właściwie są filtry? To substancje chemiczne pochłaniające lub odbijające szkodliwe promieniowanie słoneczne. Obecnie stosuje się filtry chemiczne i fizyczne, zwane również mineralnymi. Ich wybór zależy od twoich upodobań i potrzeb.
Jednak warto wiedzieć, jaki filtr ma wybrany przez ciebie kosmetyk, bo nakłada się je w innym czasie:
- Filtry fizyczne działają jak lustro - odbijają promienie słoneczne, więc można je nałożyć tuż przed wyjściem na słońce.
- Filtry chemiczne pochłaniają promienie słoneczne, więc kosmetyk musi wniknąć w skórę, aby zacząć działać. Najlepiej aplikować je min. 30-40 minut przed wyjściem na słońce.
Dla większości kobiet bardzo ważnym czynnikiem jest to, aby krem z filtrem nie zapychał, czyli nie był komedogenny. Szukaj na opakowaniu informacji, dla jakiej skóry jest przeznaczony i (jeśli ty też należysz do tych kobiet) wybieraj te do cer tłustych i mieszanych. Naucz się też czytać etykiety z listą składników - to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz kupować kosmetyki z dobrym składem.
Jak nakładać krem z filtrem?
Istnieją różne poglądy na temat ich stosowania. Niektórzy uważają, że filtry chemiczne warto stosować pod krem pielęgnacyjny (wtedy lepiej wnikają w skórę), a filtry mineralne na warstwę kremu (dzięki temu lepiej odbijają promienie UV). Naszym zdaniem wszystkie kosmetyki z filtrami należy nakładać na krem pielęgnacyjny. Warto poczekać kilka minut po aplikacji, aby dobrze się wchłonął.
Stosując kosmetyk z filtrami na krem, masz pewność, że filtry są równomiernie rozprowadzone (nie przesunęły się podczas nakładania drugiego kosmetyku). To krem pielęgnacyjny powinien być nakładany jako pierwszy. Tylko w takiej sytuacji zachowuje on swoje właściwości. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku osób, które kosmetykami leczą skórę z problemami, np. trądzikiem czy rozszerzonymi naczynkami.
Jak określić swój typ karnacji?
Przy wyborze odpowiedniego kremu z filtrem, warto określić swój typ karnacji. Im masz jaśniejszą skórę, tym wyższy filtr powinnaś stosować. Typy karnacji są zależne od fototypu, czyli ilości melaniny w skórze. Wyznacza jej zdolność do samodzielnej ochrony przed słońcem.
-
Fototyp I - celtycki
Charakteryzuje się niewielką ilością melaniny, czyli jasną skórą w różowym odcieniu. Często widać na niej żylaki i naczynka. Ma skłonność do podrażnień i zaczerwienień. Bardzo łatwo ulega poparzeniom słonecznym - wystarczy 5 minut na pełnym słońcu, aby skóra była zaczerwieniona. Fototyp I mają najczęściej osoby o rudych lub blond włosach. Takie osoby nie powinny się wcale opalać i stosować na co dzień filtr SPF 50.
-
Fototyp II - północnoeuropejski
To osoby o mlecznym kolorze skóry. Zazwyczaj mają blond włosy, niebieskie oczy i skłonność do piegów. Ten typ skóry ciężko się opala i łatwo ulega poparzeniom. Dla osób o II fototypie skóry są przeznaczone kosmetyki z filtrem SPF 50.
Pogłębiona analiza kolorystyczna - 12 typów urody. Jakim typem jesteś?
-
Fototyp III - środkowoeuropejski
Jest to nadal jasna karnacja, ale o złotym lub delikatnie śniadym odcieniu. Osoby z tym typem skóry mają najczęściej włosy w kolorze ciemnego blondu lub brązu. Oczy są szare, brązowe, piwne lub niebieskie. W tym przypadku łatwo osiągnąć efekt złocistej opalenizny. Na początku opalania może pojawić się delikatne zaczerwienienie, ale nigdy nie przechodzi ono w poparzenie.
-
Fototyp IV - południowoeuropejski
Jest charakterystyczny dla osób z oliwkową lub śniadą skórą. Osoby z IV fototypem skóry mają zazwyczaj ciemnobrązowe lub czarne włosy, a także zielone, brązowe lub piwne oczy. Ryzyko poparzeń jest minimalne, a skóra opala się bardzo szybko. W tym wypadku warto pamiętać zapobieganiu starzenia się skóry, dlatego warto pamiętać o stosowaniu filtrów przez cały rok - SPF 20 lub SPF 15.
-
Fototyp V - charakterystyczny dla rasy żółtej i Arabów
Skóra jest naturalnie chroniona przed promieniami słonecznymi. Praktycznie nie ulega poparzeniom i opala się bardzo łatwo.
-
Fototyp VI - osoby o czarnym kolorze skóry
Ciemna skóra nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym i opala się bardzo mocno.
Emulsja ochronna IWOSTIN Solecrin SPF 50+, cena: ok. 50 zł
Mleczko do opalania do twarzy i ciała SPF50 NUXE Sun, cena: ok. 90 zł
Kremowe mleczko chroni i pielęgnuje jednocześnie. Szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze białej warstwy. W bogatej formule znajdziemy: naturalne ekstrakty z ryżu, rozmarynu i witaminy E posiadające właściwości antyoksydacyjne; ekstrakt z hiacyntu wodnego mleczko zapobiegający odwodnieniu oraz ekstrakt z mączki chleba świętojańskiego aktywujący opaleniznę. Mleczko posiada przepiękny, egzotyczny zapach, który pozostaje na skórze długo po aplikacji.
Żel ochronny z filtrem SUN SECURE EXTREME SPF50+ GEL ULTRA MAT, SVR, cena: ok. 84 zł
Nietłusty, szybko wchłaniający się żel, nadający skórze matowe wykończenie. Ma bardzo wysoką odporność na wodę, pocenie się oraz ścieranie. Mogą go również stosować dzieci powyżej 3 r.ż.
Emulsja Cleanance dla skóry tłustej i trądzikowej SPF 50 Avene, cena: ok. 52 zł
To połączenie ochrony przeciwsłonecznej, z pielęgnacją skóry trądzikowej i tłustej. Emulsja Avene Claenance Sunscreen SPF 50+ wyposażona jest w system filtrów, zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UV. 3-krotnie wyższe (w stosunku do Emulsji Cleanance SPF 30) stężenie składników seboregulujących i matujących, gwarantuje jeszcze skuteczniejszą pielęgnację przeciwtrądzikową.
Krem do twarzy z filtrem SPF 50 Repaskin Dry Touch Sesderma, cena: 109 zł
Dzięki zastosowaniu filtrów fizycznych najnowszej generacji zapewnia ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, naprawiając jednocześnie uszkodzenia DNA na poziomie komórkowym. Zawarte w produkcie enzymy reparacyjne oraz fotolizy w kontakcie ze światłem ulegają aktywacji i w skuteczny sposób wnikają do najgłębszych warstw skóry.
Krem do opalania Soin Solaire Anti Age Visage SPF50 Eisenberg, cena: ok. 249 zł
Intensywnie nawilża i poprawia elastyczność skóry dzięki kwasowi hialuronowemu połączonemu z wyciągiem z szarotki alpejskiej, którego wysokie stężenie flawonoidów skutecznie zwalcza wolne rodniki.
Balsam do opalania SPF 50+ NIVEA SUN Protect & Moisture, cena: ok. 53 zł
Wodoodporny balsam do ciała zapewniający bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną oraz długotrwałe nawilżenie. Chroni przed poparzeniami, przedwczesnym starzeniem oraz uszkodzeniami skóry.
fot. Adobe Stock, NDABCREATIVITY
Kremy z filtrem dla dzieci
Wiadomo, że im wyższa wartość SPF, tym lepiej. Najważniejszy jest jednak skład. Bezpieczne kosmetyki z filtrem pozbawione są: uczulających składników zapachowych, barwników, niebezpiecznych konserwantów: formaldehydu i jego donorów, niebezpiecznych parabenów, takich jak: butylparaben, propylparaben. Dla dzieci do 3 lat zalecane są wyłącznie kremy z filtrami mineralnymi.
Jak stosować kremy z filtrem?
- Nie ma znaczenia, jaki krem z filtrem stosujesz. Po ok. 2 godzinach i tak musisz nałożyć kolejną warstwę kosmetyku, a jeszcze szybciej, gdy masz kontakt z wodą lub intensywnie się pocisz.
- Niestety większość osób nakłada za mało produktu. Zazwyczaj dlatego, że nie lubią się smarować lub świadomie zmniejszają dawkę kosmetyku... z oszczędności. Z uwagi na, to lepiej używać kremów z wyższym filtrem min. SPF30, a najlepiej SPF50.
- Pamiętaj, że aby uzyskać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, powinnaś nałożyć na twarz porcję kremu wielkości ziarna fasoli. Gdy nałożysz go mniej, uzyskasz ochronę mniejszą, niż jest deklarowana na opakowaniu. Jeżeli użyjesz kremu SPF50, ale nałożysz go o połowę mniej, to uzyskasz ochronę SPF25.
- Przy zakupie kosmetyków z filtrem zwróć uwagę na ich konsystencję. Unikaj tłustych kremów, które zostawiają białą warstwę. Wybieraj lekkie emulsje, spraye i olejki do opalania, które błyskawicznie się wchłaniają i dodatkowo nawilżają skórę.
Balsam po opalaniu - 10 polecanych kosmetyków
Przed opalaniem pamiętaj o kilku rzeczach:
- Powtarzaj aplikację kosmetyku co 2-3 godziny - dzięki temu wysoka ochrona będzie stale podtrzymywana;
- Między godziną 12.00 a 14.00, unikaj ekspozycji na słońce;
- Przed opalaniem nie używaj kosmetyków z alkoholem - mogą podrażnić skórę;
- Wysokość filtra dobieraj do karnacji. Jeżeli masz bardzo jasną skórę, blond włosy i niebieskie oczy przez całe lato stosuj kremy z wysokim filtrem;
- Używaj filtra min. SPF 15;
- Filtry przeciwsłoneczne tracą właściwości rok po otwarciu. Na każdy sezon kupuj nowe kosmetyki ochronne! Produkty, które zostały z poprzednich wakacji, wyrzuć do kosza.
- Kremy i balsamy nakładaj obficie.
Czytaj więcej:
Kremy, które chronią przed szkodliwym działaniem słońca i są idealne pod makijaż
Najlepsze przyśpieszacze opalania