Przyspieszacz opalania - wybrałyśmy 9 najlepszych kosmetyków

Przyspieszacz opalania stymuluje w skórze produkcję melaniny, stanowiącej naturalną ochronę przed promieniowaniem UV. Niezastąpiony, jeśli chcesz się szybko i pięknie opalić.
Małgorzata Machnicka / 13.05.2020 06:30

Przyśpieszacz opalania to kosmetyk, który w swoim składzie zawiera prekursory produkcji melaniny, najczęściej pochodne tyrozyny (związek organiczny pełniący funkcję wewnątrzkomórkowego przekaźnika). Po nałożeniu go na skórę i ekspozycji na słońce pobudzają tyrozynazę - enzym odpowiedzialny za tworzenie melaniny w skórze. Co to znaczy? Przyspieszacz opalania stymuluje proces tworzenia melaniny odpowiedzialnej za opaleniznę.

Niektóre z produktów zawierają też wyciąg z marchewki i orzecha włoskiego dla dodatkowego podkręcenia koloru skóry. Większość z nich zawiera filtr SPF, najczęściej na poziomie od 6 do 15 SPF, chociaż zdarzają i takie z 30SPF. Zajrzyj do naszej galerii po 9 najlepszych przyspieszaczy opalania.

Jak stosować przyśpieszacz opalania?

Skóra muśnięta słońcem wygląda szczuplej i bardziej atrakcyjnie. Nie zawsze mamy jednak czas i ochotę, aby godzinami leżeć na słońcu. Co więcej, dermatolodzy alarmują: przesiadywanie w pełnym słońcu w godzinach 11:00 - 14:00 jest w ogóle niewskazane.

Jeśli, z jakiegoś powodu, musisz przebywać na zewnątrz w czasie największego nasłonecznienia, powinnaś zaopatrzyć się w krem z wysokim filtrem, najlepiej między SPF 30 a SPF 50.

Korzystanie z kąpieli słonecznych w wyznaczonych porach możesz wspomóc stosowaniem przyspieszaczy opalania, które w możliwie jak najkrótszym czasie pozwolą cieszyć się złocistym kolorem skóry. Pierwszych efektów możesz spodziewać się już po dwóch godzinach spędzonych na słońcu.

Jeśli masz bardzo jasną karnację o fototypie I powinnaś w ogóle zrezygnować z używania tego typu kosmetyków. Nie stosuj ich również wtedy, gdy czeka cię długotrwałe przebywanie na słońcu - w przeciwnym razie wizyta na plaży skończy się poparzenie!

Przyspieszacz opalania, nawet jeśli zawiera filtr SPF30, nie daje całkowitej ochrony przeciwsłonecznej! Powinnaś stosować go razem z kremem z wysokim filtrem przez cały czas przebywania na słońcu, najlepiej co 2-3 godziny.

Czy przyśpieszacz opalania jest bezpieczny?

Sam przyspieszacz opalania jest bezpieczny dla organizmu, ale musi być zawsze połączony z ochroną przeciwsłoneczną. Filtry SPF zabezpieczają przez negatywnym skutkiem promieniowania, ale nie blokują 100% promieni docierających do naszych komórek. Te, które się przedostają, aktywują składniki kosmetyku. 

Przyśpieszacz opalania czy jest bezpieczny
fot. Adobe Stock

Który przyśpieszacz opalania wybrać?

Na rynku dostępna jest cała gama produktów przyśpieszających opalanie. Co ciekawe, najwięcej jest tych od polskich marek. Znajdziecie je w ofercie marki Lirene, Dax czy Ziaja. Niektóre z nich zawierają dodatkowe składniki odżywcze i nawilżające np. witaminą E, D-panthenol, olejek migdałowy czy masło kakaowe. Większość z nich jest wodoodporna. 

Jak wybrać? Najlepiej kierować się wysokością SPF - jeśli jest to twoja pierwsza wizyta na słońcu, wybierz wysoką wartość SPF. Zwróć też uwagę na to jaki masz typ karnacji i fototyp skóry (te jaśniejsze i wrażliwe potrzebują wysokiej ochrony). Pamiętaj, że różne są też formuły kosmetyków. Znajdziesz zarówno te o lekkich konsystencjach (balsamy, mleczka), jak i cięższych i bardziej olejkowych. 

Więcej o pięknej skórze:
Nasz test! 6 najlepszych balsamów brązujących
Wcale nie jesteś na niego skazana! Jak się pozbyć cellulitu?