POLECAMY

Zasady używania kremów z filtrem

Poznaj zasady prawidłowego używania kremów z filtrem. Dowiedz się, jak dopasować preparat do opalania do swojego fototypu skóry.

Zasady używania kremów z filtrem

fot. Fotolia

Kremy z filtrem należy aplikować na skórę ok. 20 min przed wyjściem na słońce, ponieważ tego typu preparaty potrzebują czasu, aby wniknąć w skórę i zacząć efektywnie działać. Kremem smarujemy wszystkie odkryte części ciała, najlepiej co 2-3 godziny, a także za każdym razem po wyjściu z wody. Ważne jest także pilnowanie terminu przydatności kosmetyku chroniącego przed promieniowaniem UV.

Filtry przeciwsłoneczne mają krótką trwałość – tracą właściwości ochronne kilka miesięcy po otwarciu preparatu.

Zasady wyboru kremów z filtrem

Wybieraj krem na podstawie swojego fototypu. Fototyp to nic innego jak ilość zawartej melaniny w skórze. Wyznacza jej zdolność do samodzielnej ochrony przed słońcem. Dr Thomas Fitzpatrick, dermatolog z Harvard Medical School, wyróżnił ich aż sześć.

Fototyp I – oczy niebieskie, zielone, rzadko piwne, włosy blond lub rude, skóra bardzo blada, z piegami, nigdy się nie opala, ulega oparzeniom.

Przy tym fototypie niezbędny będzie krem z filtrem 50+, aby zapewnić najwyższą ochronę przed promieniami UV. Wydłuża możliwość bezpiecznego przebywania na słońcu oraz chroni skórę przed fotostarzeniem. Minimalizuje także ryzyko uczuleń wywołanych słońcem.

Fototyp II – oczy zazwyczaj niebieskie lub zielone, włosy blond, skóra blada, opala się bardzo powoli, zwykle ulega oparzeniom.

Dla tego fototypu polecamy na start kremy z filtrem 50 lub 50+, a gdy skóra już oswoi się ze słońcem krem z filtrem 30. Preparaty te zabezpieczą przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i zapobiegną nadmiernej pigmentacji (powstawaniu przebarwień). Wydłużą możliwość bezpiecznego przebywania na słońcu oraz chronią skórę przed fotostarzeniem.

Polecamy: Jak zachować opaleniznę na dłużej - poradnik

Fototyp III – oczy zazwyczaj piwne, włosy blond lub ciemny blond, skóra nie blada, ale jasna, opala się, jednak po dłuższym przebywaniu na słońcu ulega oparzeniom.

Na początku słonecznego sezonu wskazany jest krem ochronny SPF 30, a gdy skóra nieco zbrązowieje, wystarczy krem ochronny SPF 15. Kosmetyki te zabezpieczą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz chronią ją przed fotostarzeniem.

Fototyp IV – oczy najczęściej piwne, włosy ciemne, skóra jasnobrązowa, która łatwo się opala i tylko sporadycznie ulega oparzeniom. Minimalne zabezpieczenie powinien stanowić krem z SPF 6, jednak bezpieczniej będzie stosować krem ochronny SPF 15. Zabezpieczy on nas przed fotostarzeniem i niebezpiecznymi chorobami skóry.

Fototyp V – oczy i włosy ciemne, skóra śniada, szybko się opala, bardzo rzadko ulega oparzeniom. Osoby z tym fototypem mogą chronić się kremami z niskimi faktorami, jednak ponieważ chodzi o zdrowie, na plaży bezpieczniej będzie smarować skórę kremem ochronnym SPF 15.

Fototyp VI – skóra ciemnobrązowa lub czarna, nigdy nie ulega oparzeniom.

Przeczytaj: Jak działa opalanie natryskowe?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 tygodnie temu
Mam bardzo bladą skórę i używam kremu nawet w zimę, pod makijaż. Moim ulubieńcem jest Sunbrella krem ochronny 50+ do skóry suchej i normalnej. Nie bieli, nie tłuści i świetnie chroni.