POLECAMY

Usuwamy przebarwienia – domowe sposoby i zabiegi kosmetyczne

Jakie przebarwienia możemy usunąć w domowym zaciszu, a jakie w gabinecie medycyny estetycznej? Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień? Czy można wykorzystać do walki z przebarwieniami fototerapię?

Usuwanie przebarwień laserem Nd:Yag/ fot. Body Care Clinic

Lato bardziej niż inne pory roku sprzyja pojawianiu się na twarzy przebarwień, piegów i plam. Tak zwana keratoza posłoneczna jest efektem wzmożonej produkcji melaniny, która gromadzi się pod naskórkiem lub w skórze właściwej przyjmując postać jasno- lub ciemnobrązowych plam. Mogą one mieć postać niewielkich piegów na twarzy, szyi, ramionach i dekolcie lub plam soczewicowatych – nieregularnych, brązowych przebarwień, takich samych, jakie widzimy na dłoniach osób starszych.

Domowe kuracje na przebarwienia

– Niewielkie i znajdujące się tuż pod naskórkiem przebarwienia jesteśmy w stanie usunąć domowymi kuracjami, stosując na przykład maseczkę z ogórka lub cytryny. Pomocne będą także kremy rozjaśniające, serum, kosmetyki punktowe lub maseczki rozjaśniające. Produkty te zawierają substancje usuwające martwy naskórek i rozjaśniające cerę. Dobrze sprawdzają się kosmetyki zawierające kwasy migdałowy lub glikolowy, a także zawierające wyciągi roślinne, np. z papainy, ogórka, lub bromelaina – radzi Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka kliniki medycyny estetycznej Body Care Clinic w Katowicach.

Usuwanie przebarwień w gabinetach medycyny estetycznej

Płytko położone przebarwienia można również usunąć w gabinetach medycyny estetycznej przy pomocy peelingów medycznych, te głębiej zlokalizowane lub bardziej rozległe można zlikwidować przy pomocy zabiegu zamrażania przebarwień lub laseroterapii. Peeling medyczny jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i zaleca się go osobom u których pojawiły się na skórze niewielkie zmiany i plamy.

 – Zabieg jest prosty i bezbolesny, polega na miejscowej aplikacji odpowiedniego preparatu chemicznego np. Dermamelanu lub EasTCA 35%. Powoduje on kontrolowane złuszczenie się i ścieńczenie skóry, a także zamknięcie porów. Dzięki preparatowi usuwane są nie tylko płytko położone przebarwienia, np. piegi i plamy posłoneczne, poprawie i ujednoliceniu ulega także kolor całej skóry oraz jej faktura – mówi Katarzyna Łukasik Fąferko.

Decydując się na tego typu zabieg, do wyboru będziemy mieć peelingi powierzchowne (złuszczające jedynie warstwę naskórka), peelingi średnio-głębokie (usuwające naskórek i górną warstwę skóry siateczkowatej), a także peelingi głębokie (usuwające naskórek i docierające do skóry właściwej). Głębiej zlokalizowane przebarwienia znajdujące się w skórze właściwej zaleca się usuwać laserem Nd:Yag.

Warto wiedzieć: Przebarwienia – jak im zapobiegać?

Usuwanie przebarwień laserem

Laser neodymowo-yagowy (Nd:Yag) redukuje przebarwienia dzięki pulsującej wiązce promieniowania podczerwieni skierowanej bezpośrednio na obszar skóry, na którym pojawiły się plamy. Dzięki światłu barwnik umiejscowiony w skórze ulega podgrzaniu, a następnie rozbiciu. Rozbity pigment pochłonięty zostaje przez makrofagi, a pozostałości przesuwają się ku powierzchni naskórka. Zabieg powtarza się co 6-8 tygodni aż do całkowitego usunięcia zmiany. Liczba zabiegów zależy od intensywności koloru przebarwienia, rozmiaru, typu barwnika, głębokości zmiany, a także indywidualnej reakcji na laser.

– Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Miejsce w które skierowana została wiązka lasera najpierw jest białe, później zmienia kolor na czerwony. Może pojawić się niewielki obrzęk, który ustępuje samoistnie po 2-3 dniach. Jego pojawienie się jest także sygnałem, że zmiana została prawidłowo trafiona wiązką lasera i następuje jej redukcja – tłumaczy Katarzyna Łukasik-Fąferko.

Fototerapia w walce w przebarwieniami

Skutecznym rozwiązaniem jest także fototerapia z zastosowaniem urządzenia Cryolift 3. Zabieg łączy w sobie terapię światłem LED, liftingujące działanie zimna (dzięki któremu usuniemy także inne oznaki kerartozy posłonecznej, np. zmarszczki lub pajączki naczyniowe) oraz nowoczesne kosmetyki, zawierające wyciągi komórkowe z kawioru łososia. Sam zabieg jest dwuetapowy składa się z krioterapii, podczas której skóra twarzy poddawana jest szokowi termicznemu. Dzięki temu pobudzone zostaje mikrokrążenie oraz dotlenione zostają komórki, łatwiej w głąb skóry wnikają także substancje odżywcze. Drugi etap to lumioterapia z wykorzystaniem światła LED.

– Połączenie tych dwóch etapów pozwala na intensywne odżywienie skóry, usuwa przebarwienia, likwiduje powakacyjne problemy ze skórą. Zabieg może być łączony także z innymi, np. mezoterapią lub peelingiem chemicznym  – mówi Łukasik-Fąferko.

Ile to kosztuje?

Cryolift 3: 420 zł (zabieg na twarz + szyję + dekolt)

Peeling chemiczny: od 100 do 1800 zł w zależności od stosowanego preparatu

Laseroterapia Nd:Yag: od 1200 (za zabieg na twarz) do 2000 zł (za zabieg twarz + dekolt + szyja)

Polecamy: Przebarwienia na skórze, czyli czym są plamy starcze?

Źródło: Biuro Prasowe Body Care Clinic/ mk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/6 miesięcy temu
Moim doskonałym sposobem na przebarwienia są indywidualnie dostosowane zabiegi w Hydro Arch Wrocław. To miejsce nie zawiodło mnie!
/6 miesięcy temu
Nie ma co się oszukiwać, że domowe sposoby dadzą satysfakcjonujące rezultaty. Próbowałam wielu i nic. Teraz korzystam z naświetleń lampą led triwings na solnej 1 w Krakowie. Widzę już pierwsze rezultaty.
/rok temu
Ja myślałam, że uda mi się pozbyć przebarwień za pomocą jakichś domowych sposobów, ale zupełnie to nie wyszło. Myślałam, że one zostaną ze mną na zawsze, szczerze byłam tym załamana, aż trafiłam na bloga dra Marka Wasiluka, który opisuje różne przypadki i to, jak się udało usunąć przebarwienia. Zaświeciło się dla mnie światełko w tunelu.
POKAŻ KOMENTARZE (6)