Usuwamy przebarwienia – domowe sposoby i zabiegi kosmetyczne

Jakie przebarwienia możemy usunąć w domowym zaciszu, a jakie w gabinecie medycyny estetycznej? Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień? Czy można wykorzystać do walki z przebarwieniami fototerapię?
/ 14.08.2013 12:26

Usuwanie przebarwień laserem Nd:Yag/ fot. Body Care Clinic

Lato bardziej niż inne pory roku sprzyja pojawianiu się na twarzy przebarwień, piegów i plam. Tak zwana keratoza posłoneczna jest efektem wzmożonej produkcji melaniny, która gromadzi się pod naskórkiem lub w skórze właściwej przyjmując postać jasno- lub ciemnobrązowych plam. Mogą one mieć postać niewielkich piegów na twarzy, szyi, ramionach i dekolcie lub plam soczewicowatych – nieregularnych, brązowych przebarwień, takich samych, jakie widzimy na dłoniach osób starszych.

Domowe kuracje na przebarwienia

– Niewielkie i znajdujące się tuż pod naskórkiem przebarwienia jesteśmy w stanie usunąć domowymi kuracjami, stosując na przykład maseczkę z ogórka lub cytryny. Pomocne będą także kremy rozjaśniające, serum, kosmetyki punktowe lub maseczki rozjaśniające. Produkty te zawierają substancje usuwające martwy naskórek i rozjaśniające cerę. Dobrze sprawdzają się kosmetyki zawierające kwasy migdałowy lub glikolowy, a także zawierające wyciągi roślinne, np. z papainy, ogórka, lub bromelaina – radzi Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka kliniki medycyny estetycznej Body Care Clinic w Katowicach.

Usuwanie przebarwień w gabinetach medycyny estetycznej

Płytko położone przebarwienia można również usunąć w gabinetach medycyny estetycznej przy pomocy peelingów medycznych, te głębiej zlokalizowane lub bardziej rozległe można zlikwidować przy pomocy zabiegu zamrażania przebarwień lub laseroterapii. Peeling medyczny jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i zaleca się go osobom u których pojawiły się na skórze niewielkie zmiany i plamy.

 – Zabieg jest prosty i bezbolesny, polega na miejscowej aplikacji odpowiedniego preparatu chemicznego np. Dermamelanu lub EasTCA 35%. Powoduje on kontrolowane złuszczenie się i ścieńczenie skóry, a także zamknięcie porów. Dzięki preparatowi usuwane są nie tylko płytko położone przebarwienia, np. piegi i plamy posłoneczne, poprawie i ujednoliceniu ulega także kolor całej skóry oraz jej faktura – mówi Katarzyna Łukasik Fąferko.

Decydując się na tego typu zabieg, do wyboru będziemy mieć peelingi powierzchowne (złuszczające jedynie warstwę naskórka), peelingi średnio-głębokie (usuwające naskórek i górną warstwę skóry siateczkowatej), a także peelingi głębokie (usuwające naskórek i docierające do skóry właściwej). Głębiej zlokalizowane przebarwienia znajdujące się w skórze właściwej zaleca się usuwać laserem Nd:Yag.

Warto wiedzieć: Przebarwienia – jak im zapobiegać?

Usuwanie przebarwień laserem

Laser neodymowo-yagowy (Nd:Yag) redukuje przebarwienia dzięki pulsującej wiązce promieniowania podczerwieni skierowanej bezpośrednio na obszar skóry, na którym pojawiły się plamy. Dzięki światłu barwnik umiejscowiony w skórze ulega podgrzaniu, a następnie rozbiciu. Rozbity pigment pochłonięty zostaje przez makrofagi, a pozostałości przesuwają się ku powierzchni naskórka. Zabieg powtarza się co 6-8 tygodni aż do całkowitego usunięcia zmiany. Liczba zabiegów zależy od intensywności koloru przebarwienia, rozmiaru, typu barwnika, głębokości zmiany, a także indywidualnej reakcji na laser.

– Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Miejsce w które skierowana została wiązka lasera najpierw jest białe, później zmienia kolor na czerwony. Może pojawić się niewielki obrzęk, który ustępuje samoistnie po 2-3 dniach. Jego pojawienie się jest także sygnałem, że zmiana została prawidłowo trafiona wiązką lasera i następuje jej redukcja – tłumaczy Katarzyna Łukasik-Fąferko.

Fototerapia w walce w przebarwieniami

Skutecznym rozwiązaniem jest także fototerapia z zastosowaniem urządzenia Cryolift 3. Zabieg łączy w sobie terapię światłem LED, liftingujące działanie zimna (dzięki któremu usuniemy także inne oznaki kerartozy posłonecznej, np. zmarszczki lub pajączki naczyniowe) oraz nowoczesne kosmetyki, zawierające wyciągi komórkowe z kawioru łososia. Sam zabieg jest dwuetapowy składa się z krioterapii, podczas której skóra twarzy poddawana jest szokowi termicznemu. Dzięki temu pobudzone zostaje mikrokrążenie oraz dotlenione zostają komórki, łatwiej w głąb skóry wnikają także substancje odżywcze. Drugi etap to lumioterapia z wykorzystaniem światła LED.

– Połączenie tych dwóch etapów pozwala na intensywne odżywienie skóry, usuwa przebarwienia, likwiduje powakacyjne problemy ze skórą. Zabieg może być łączony także z innymi, np. mezoterapią lub peelingiem chemicznym  – mówi Łukasik-Fąferko.

Ile to kosztuje?

Cryolift 3: 420 zł (zabieg na twarz + szyję + dekolt)

Peeling chemiczny: od 100 do 1800 zł w zależności od stosowanego preparatu

Laseroterapia Nd:Yag: od 1200 (za zabieg na twarz) do 2000 zł (za zabieg twarz + dekolt + szyja)

Polecamy: Przebarwienia na skórze, czyli czym są plamy starcze?

Źródło: Biuro Prasowe Body Care Clinic/ mk