Najlepsze kremy na przebarwienia na twarzy - posłoneczne, potrądzikowe

Krem na przebarwienia najbezpieczniej stosować jesienią i zimą. Powinien zawierać witaminę C, kwas azelainowy, kwas kojowy, arbutynę, hydrochinon i tretinoinę.
Małgorzata Machnicka / 30.04.2020 05:00

Krem na przebarwienia to jeden z tych kosmetyków, które lądują w naszych kosmetyczkach po 30. roku życia. Dlaczego? Bo większość zmian pigmentacyjnych pojawia się z wiekiem. 

Przebarwienia pojawiają się na skutek nieprawidłowego działania melanocytów - komórek wytwarzających melaninę - w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych. Część z nich może być również związana z minionym trądzikiem, a część to skutek zbyt długiego przebywania na słońcu i nie stosowania kremów z filtrem. Przebarwienia mogą być także wynikiem zmian w wydzielaniu hormonów albo stosowania niektórych leków. 

Kremy na przebarwienia znajdziesz w każdej drogerii czy aptece. Najszerszą gamę tego typu produktów posiadają w swoim portfolio marki farmaceutyczne. Obok nich warto sięgnąć również po toniki, serum i żele wybielające przebarwienia. Dobrym rozwiązaniem na pojedyncze plamki są również preparaty do stosowania punktowego. W naszej galerii znajdziesz 10 najlepszych kremów na przebarwienia.

Jakie składniki powinien zawierać dobry krem na przebarwienia?

Krem rozjaśniający przebarwienia powinien zawierać przede wszystkim kwasy alfa-hydroksylowe, ponieważ to one mają właściwości złuszczające, co pomaga w rozjaśnianiu plam pigmentacyjnych. Najlepsze rezultaty przynosi kwas azelainowy (w aptekach do kupienia jest maść na bazie 20% kwasu azelainowego za kilkanaście złotych - przynosi świetne rezultaty), kwas mlekowy, kwas migdałowy i kwas glikolowy. 

Wśród cennych rozjaśniających składników warto wyróżnić witaminę C (najlepiej o wyższym stężeniu niż 5%), a także arbutynę, hydrochinon i tretinoinę. Kurację rozjaśniającą warto poprzedzić peelingiem, najlepiej enzymatycznym, który jest o wiele łagodniejszy od tego z drobinkami.

Jak stosować kremy na przebarwienia?

Kremy na przebarwienia najlepiej stosować jesienią i zimą - nie od razu po wakacjach, ale np. na przełomie października i listopada. Powinnaś zdążyć się z nimi uporać do kolejnego letniego sezonu.

Jeśli już uda ci się rozjaśnić istniejące przebarwienia pamiętaj, by za wszelką cenę nie dopuścić do powstania kolejnych. Zawsze łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Stosuj mocno nawilżające kremy z witaminą C i codziennie (najlepiej przez cały rok) używaj kremów z filtrem. Co prawda, jeśli masz tendencję do przebarwień i tak mogą pojawić się na twojej skórze, ale będą o wiele jaśniejsze i będzie ich mniej. 

Więcej o kosmetykach:
Krem CC poduszka powietrzna to hit!
Jak stosować serum z witaminą C?