Rekonstrukcja piersi

Amputacja piersi (mastektomia) w wyniku leczenia raka może powodować nie tylko kalectwo fizyczne, ale i psychiczne. Nowoczesna chirurgia plastyczna potrafi temu zapobiec – amputowaną pierś można odtworzyć.

Amputacja piersi (mastektomia) w wyniku leczenia raka może powodować nie tylko kalectwo fizyczne, ale i psychiczne. Nowoczesna chirurgia plastyczna potrafi temu zapobiec – amputowaną pierś można odtworzyć.

Operację odtwórczą można wykonać natychmiast po amputacji - w trakcie tej samej narkozy, lub w trybie odroczonym - później.

Rekonstrukcję można wykonać z własnych tkanek pacjentki, przenosząc w miejsce po mastektomii „wyspę" skóry i tkanki podskórnej z podbrzusza na szypule jednego z mięśni brzucha. „Wyspę" modeluje się, nadając jej naturalny kształt piersi. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie ekspandera tkanek – silastikowego wszczepu, który po operacyjnym umiejscowieniu pod skórą w okolicy po amputacji, stopniowo (co 1-2 tygodnie) powiększa się wstrzykując fizjologiczny roztwór soli. Ekspander powiększając się rozciąga skórę i mięsień piersiowy do potrzebnych rozmiarów.

Można też chirurgicznie odtworzyć brodawkę i otoczkę utraconej piersi. Często – dla zapewnienia symetrii – wykonuje się podniesienie lub redukcję drugostronnej, zdrowej piersi.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Polecam metodę rekonstrukcji piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej. Własnie jestem w trakcie rekonstrukcji tę metodą. Pierś jest bardzo naturalna, a co najważniejsze okres rekonwalescencji po zabiegu jest bardzo krótki, praktyczne już na drugi dzień można normalnie funkcjonować, bez jakiegokolwiek bólu - tak było w moim przypadku. Wadą tej metody jest to, że składa się z kilku etapów przeszczepu, a zatem na efekt trzeba czekać kilka, kilkanaście miesięcy. Rekonstrukcji mojej piersi podjęła sie Pani dr Monika Grzesiak z Kliniki dr Grzesiak w Warszawie. Jest to bardzo dobry specjalista w tej dziedzinie, z wieloletnim doświadczeniem, dba o swojego pacjenta. Polecam wszystkim kobietą, które chciałyby poddać się zabiegowi rekonstrukcji piersi tę metodę i Panią dr Monikę Grzesiak, która mi ja poleciła i się jej podjęła. Atmosfera w Klinice jest miła i cały personel jest sympatyczny.