Palma sabałowa na włosy — złoty środek na łysienie? Jak stosować? fot. Adobe Stock, ARTFULLY-79

Palma sabałowa na włosy - złoty środek na łysienie? Jak stosować?

Właściwości Saw Palmetto docenią osoby borykające się z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem androgenowym. Jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe. Jak stosować palmę sabałową na włosy i kiedy spodziewać się pierwszych efektów? Sprawdzamy.
/ 10.02.2022 10:50
Palma sabałowa na włosy — złoty środek na łysienie? Jak stosować? fot. Adobe Stock, ARTFULLY-79
Palma sabałowa (Saw Palmetto) to roślina występująca głównie na terenach Ameryki Południowej. Początkowo jej owoce służyły jako pożywienie dla Indian, dopiero później odkryto ich zbawienne działanie dla zdrowia i urody. Zawarte w nich cenne składniki: fitosterole, flawonoidy, polisacharydy i naturalne kwasy tłuszczowe to antidotum na wiele problemów. Ich bogactwo sprawia, że palma sabałowa działa na wielu płaszczyznach — nie tylko reguluje pracę hormonów, ale również wpływa na kondycję i wygląd skóry. Szczególnie polecana jest osobom z łysieniem androgenowym oraz mającym problem z wypadaniem włosów. Z jej właściwości mogą korzystać kobiety i mężczyźni w każdym wieku.

Spis treści:
  1. Jak działa palma sabałowa na włosy?
  2. Palma sabałowa na włosy — jak stosować?
  3. Efekty palmy sabałowej na włosy
  4. Palma sabałowa na włosy — przeciwwskazania i skutki uboczne

Jak działa palma sabałowa na włosy?

Palma sabałowa wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz antyandrogenne. Stosowanie ekstraktu z Saw Palmetto znacznie obniża poziom dihydrotestosteronu, hormonu odpowiedzialnego za łysienie, co zostało potwierdzone licznymi badaniami. Wyciąg skutecznie zmniejsza wypadanie włosów i wzmacnia mieszki włosowe. Co więcej, palma sabałowa opóźnia również proces siwienia.

Palma sabałowa na włosy — jak stosować?

Palma sabałowa może być stosowana doustnie w postaci suplementów lub naparu, jak również w formie wcierki aplikowanej bezpośrednio na skórę głowy. Decydując się na tabletki, warto dokładnie analizować skład. Przyjmuje się, że stężenie ekstraktu powinno być w granicach 800-1200 mg.

W sklepach ze zdrową żywnością dostępne są suszone owoce palmy sabałowej, z której możemy przygotować napar: gram owoców należy zalać gorącą wodą, odstawić do ostudzenia, a następnie wypić i zjeść owoce.


Wypadanie włosów – przyczyny, sposoby na wypadające włosy

Pomocna okaże się również wcierka do włosów z palmy sabałowej. Na rynku istnieje obecnie wiele gotowych produktów, których bazowym składnikiem jest Saw Palmetto. Może być stosowana solo lub jako uzupełnienie doustnej kuracji.
Palma sabałowa na włosy — złoty środek na łysienie? Jak stosować?
fot. Adobe Stock, Studio KIVI
Ważne: w przypadku przewlekłego wypadania włosów warto skonsultować się z lekarzem, który zleci niezbędne badania. Możliwe, że problem leży dużo głębiej i potrzebna będzie pomoc specjalisty.


Jak wygląda wizyta u trychologa?

Efekty palmy sabałowej na włosy

Saw Palmetto stosowana regularnie i według zaleceń, może przynieść widoczne i zadowalające efekty już po ok. 2 miesiącach kuracji. W dużej mierze zależy to jednak od nasilenia problemu. Osoby, które stosują palmę sabałową na włosy jedynie jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji, zobaczą je zdecydowanie szybciej niż osoby, u których problem jest w zaawansowanej fazie.

Palma sabałowa na włosy — przeciwwskazania i skutki uboczne

Palma sabałowa przyjmowana doustnie może u niektórych wywołać działania niepożądane: zawroty i bóle głowy, wymioty, nudności, biegunkę. Może również wpłynąć na krzepliwość krwi, a także być przyczyną nieświeżego oddechu. Gdy zauważymy jeden z objawów, należy odstawić preparat.

Z kuracji powinny również zrezygnować kobiety w ciąży, karmiące piersią, przyjmujące środki antykoncepcyjne oraz osoby przed zabiegiem chirurgicznym.


Czytaj także:
Ta wcierka z ekstraktem z konopi z Rossmanna to hit na Tik Toku
Wypadają ci włosy? Wzmocnij je wcierką z kozieradki!
Wcierka z cytryny na przetłuszczające się włosy

Tagi: włosy