POLECAMY

Krem do opalania a fototyp skóry

Zakupu odpowiedniego kremu czy olejku do opalania nie powinno się lekceważyć. Podpowiadamy wam, na co warto zwracać uwagę kupując krem przeciwsłoneczny i jak odpowiednio go dobrać do fototypu naszej skóry.

Każdorazowe wystawienie skóry na działanie promieni bez właściwej ochrony grozi nie tylko poparzeniami, ale również znacznie poważniejszymi skutkami, jak chociażby rakiem skóry, zwanym popularnie czerniakiem. Warto więc zastanowić się dobrze, zanim kolejny raz przypadkowo zakupimy krem przeciwsłoneczny.

Zobacz także: Test na typ karnacji

Krem do opalania a fototyp skóry

Na podstawie odcienia karnacji czy koloru skóry można ustalić nie tylko kolor farby do włosów, ale również poziom ochrony, jaki jest niezbędny naszej skórze podczas słonecznych dni. Fototyp pozwala łatwo zorientować się, jaki krem do opalania będzie najwłaściwszy dla nas.

Tabela z fototypami skóry

Fototyp Włosy Skóra Oczy Poparzenia      Opalenizna        Zalecana ochrona SPF
biały albinos przezroczyste zawsze brak 50+
I rude mleczna jasnoniebieskie, jasnozielone zawsze brak 50+
II blond normalna niebieskie, szare, zielone zawsze lekka 30-50
III jasny brąz lekko oliwkowa niebieskie, szare, zielone częste lekka 15-25
IV brąz oliwkowa ciemnobrązowe rzadkie ciemna 8-12
V ciemny brąz ciemna ciemnobrązowe nigdy bardzo ciemna 8-12
VI czarne czarna ciemnobrązowe, czarne nigdy bardzo ciemna <8

Jeśli nie wiemy, jaki jest nasz fototyp, powinniśmy stosować co najmniej filtr z faktorem 15. A przy widocznie jasnej karnacji i w przypadku dzieci najlepiej stosować faktor 50+.

Im jaśniejsza karnacja, tym mniej melaniny, czyli pigmentu, który chroni naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych. Pod wpływem tych promieni następuje wzmożona produkcja melaniny, czego efektem ubocznym jest chwilowa zmiana zabarwienia skóry, tzw. opalenizna.

Polecamy: Opalać się, czy nie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/miesiąc temu
To przecież nie zależy od koloru włosów... Ja jestem brunetką, ciemnobrązowe oczy i co? Mam bladą skórę.Używam najwyższego filtru 50, a do twarzy 50+. Najlepsze filtry ma Sunbrella i nie przekonują mnie inne, zawsze bylam poparzona po użyciu drogeryjnych
/rok temu
Wszystko ładnie i pięknie, ale ta tabelka ma się nijak do rzeczywistości. Teoretycznie mam fototyp między III/IV, a używam kremów z filtrem 40 lub 50 (zależnie od pogody). W zimę skóra blednie do jasnej karnacji, ale w lato to jest kosmos - opalam się bardzo szybko i na bardzo ciemno, przez co bez odpowiedniego kremu wyglądam jak mulatka... Dodatkowo moja skóra szybko się starzeje, bo słońce wyszusza ją i niszczy. Tylko bardzo wysokie filtry pozwalają odpowiednio ją ochronić i sprawić, że ładnie się opali.
/3 lata temu
Ja standardowo używam olejku do opalania Dax Sun, arganowy z B-karotenem, ma filtry UVA i UVB, spf 6, oczywiście wodoodporny, kupiłam za niecałe 10 zł, używam go całe lato a mam jeszcze połowę, fajnie się rozprowadza bo jest w spray i dzięki temu nie leje się nie wiadomo ile. Fajnie pachnie, no i ładnie się opaliłam, a skóra nie jest wysuszona.
POKAŻ KOMENTARZE (1)