POLECAMY

Myślałaś, że kolagen ujędrni twoją skórę?

Wyniki badań są zaskakujące.
Myślałaś, że kolagen ujędrni twoją skórę? fot. FREE

Kolagen to białko tkanki łącznej. Tak brzmi wyjaśnienie encyklopedyczne. Ale co to tak naprawdę znaczy? W wielkim skrócie - kolagen, razem z elastyną i kwasem hialuronowym jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Zastanówmy się przez chwilę, gdyby rzeczywiście kolagen zawarty w kremach i żelach działał, mielibyśmy gotowy przepis na młodość. Niestety, nie wszystko jest takie proste. Wokół kolagenu urosło wiele kontrowersji. To co na pewno możemy o nim powiedzieć to to, że jest hipoalergiczny, więc nie da się go przedawkować, ani zaszkodzić skórze. Niemniej jednak musimy was rozczarować - kolagen, który jest dodawany do kremów, nie ma właściwie żadnego wpływu na stan naszej skóry. Dlaczego?

Kolagen - co to takiego?

Włókna kolagenu są bardzo wytrzymałe, jednak ich wielokrotne rozciąganie skutkuje zerwaniem i powstaniem rozstępów skóry. Po 25. roku życia ilość wytwarzanego kolagenu spada i rozpoczyna się nieodwracalny proces jego degradacji. Pojawiają się zmarszczki, spada nawilżenie i jędrność skóry.

Na przyśpieszenie procesu niszczenia kolagenu ma wpływ nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz niedostateczna podaż witaminy C.

Kolagen - jak działa?

Cząsteczki kolagenu, zawarte w dających nadzieję kremach i balsamach, są tak duże, że tylko niewielka ich ilość przenika w głąb skóry. Nasza skóra jest tak zaprogramowana, aby odrzucać takie ogromne cząsteczki. W efekcie pozostają one na skórze do momentu, kiedy nie zostaną zmyte z naskórka.

Przed tą teorią bronią się koncerny kosmetyczne. Mają rację wyłącznie w tym, że cząsteczki kolagenu  pozostające na powierzchni skóry tworzą warstwę hydrolipidową, która chroni, nawilża i ujędrnia skórę. Kosmetyki zawierające kolagen poprawiają wygląd skóry, pozostawiając efekt ujędrnionej, wygładzonej i nawilżonej skóry. Do pierwszego mycia twarzy.

Zamiast kremów z kolagenem lepiej wybierać kremy ze składnikami, które stymulują produkcję kolagenu: retinol , kwasy AHA, witamina C, olej z awokado, kwas polimlekowy.

Więcej naszych trików i porad:

Ten kosmetyk powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce
Ta maseczka do twarzy to hit!
Efekt "mokrych" policzków?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
ja trochę zmieniam podejście do pielęgnacji, myślę, że jednak lepiej zapobiegać niż "leczyć" i stawiam na produkty, które pomogą mi opóźnić pojawiające się oznaki starzenia, zamiast tylko chować problem pod przykrywką natychmiastowego efektu kremu przeciwzmarszczkowego
/rok temu
Ostatnio byłam na zabiegu, który pomaga w zwiększeniu produkcji kolagenu w skórze. To radiofrekwencja iniekcyjna, na którą zdecydowałam się iść do medycyny młodości w Warszawie. Najogólniej mówiąc jest to urządzenie, które podgrzewa skórę. W momencie, kiedy wprowadza się w tkanki pacjenta kaniulę, tkanki są podgrzewane, a tym samym zwiększa się produkcję kolagenu w konkretnym miejscu w skórze. Wątpię, by coś takiego było do osiągnięcia nawet najdroższymi kremami czy suplementami.
/rok temu
no i niech mi ktoś powie, jak tu wierzyć w rozmaite badania, jak co chwilę odkrywają coś nowego i przeczą sami sobie.