POLECAMY

Co to jest waga genetyczna?

Jednym z etapów na drodze odchudzania są wahania wagowe. Można je unormować poprzez pewien trick, jaki zastosujemy na naszej wadze genetycznej. Czym jest waga genetyczna? Jak na nią wpłynąć, żeby zrobić kolejny krok ku wymarzonej wadze?
Co to jest waga genetyczna?

Waga genetyczna oznacza, że nasze ciało jest zaprogramowane do utrzymania określonej ilości tkanki tłuszczowej (zazwyczaj jest to przedział wagowy) i będzie walczyło o to, żeby tę ilość utrzymać.

Polecamy: Jak pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?

Zmieniamy wagę genetyczną

Każdy ma swoją własną wagę genetyczną: twoja może być zupełnie inna od tej sąsiada. Dobrą wiadomość stanowi fakt, że aktywność fizyczna może obniżyć nasz „tłuszczowy termostat” i przestawić wagę genetyczną po to, żebyśmy mogli kontynuować proces utraty wagi. Miałem dziesiątki pacjentów, którym udało się oszukać wagę genetyczną poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Wprowadzenie zmian w liczbie spożywanych kalorii pomaga też przejść przez fazę stabilizacji wagi (chociaż nie opłaca się ograniczać spożycia kalorii zbyt drastycznie, ponieważ uruchamia się wtedy mechanizm walki z głodem, który spowalnia proces utraty wagi).

Dowiedz się więcej: Czym jest okres stabilnej wagi?

Kiedy już przejdziemy przez wahania mające miejsce w Fazie Pierwszej, obserwowanie wagi pozwoli dostrzec, w którym momencie osiągnęliśmy wagę genetyczną, i określić potrzebę wprowadzenia kolejnych zmian, które pomogą zgubić dalsze kilogramy.

Fragment pochodzi z książki "100 sposobów na zwiększenie odporności" Theresy Cheung (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)