paznokcie, pilnik, kobieta, jak dbać o paznokcie

Jak dbać o paznokcie - 5 zasad pielęgnacji paznokci

Aby odżywki do paznokci zadziałały jeszcze lepiej, ich stosowanie połącz ze sprawdzonymi zabiegami pielęgnacyjnymi.
Marta Wilczkowska / 11.09.2019 15:06
paznokcie, pilnik, kobieta, jak dbać o paznokcie

Jak dbać o paznokcie domowymi sposobami?

 • Olejek rycynowy to sprawdzony sposób na poprawę wyglądu paznokci i skóry wokół nich.
 • Oliwa z oliwek z sokiem z cytryny. Nawilża i lekko rozjaśnia kolor płytki (np. po malowaniu ciemnym lakierem, gdy nie użyłaś bazy).
 • Dieta. Bogata w białko, wapń, żelazo, cynk i krzem pomoże utrzymać paznokcie w dobrej kondycji. A więc powinna być dobrze zbilansowana i pełnowartościowa.

Plan pielęgnacji paznokci dla ciebie:

 1. Codziennie smaruj ręce kremem do rąk, a stopy – kosmetykiem do stóp. Wmasuj go też w palce – podziała wtedy na paznokcie i skórę wokół nich. Kremy do rąk stosuj po każdym moczeniu rąk (po myciu, zmywaniu itp.). Dobrze, aby miały filtry UV (skóra rąk szybko się starzeje).
 2. Skóra rąk i paznokcie nie lubią gorącego powietrza, np. z suszarek elektronicznych. Staraj się ich nie używać, a jeśli nie masz innego wyjścia – zaraz potem wetrzyj w dłonie krem (noś go zawsze w torebce!).
 3. Regularnie rób dłoniom peeling, porządnie wmasowując go też w palce. Nie uszkodzisz paznokci, a skórki wokół będą miękkie i zadbane.
 4. Codziennie malujesz paznokcie kolorowym lakierem? Zrób przerwę na kurację odżywkową – naprawdę tego potrzebują. Pamiętaj, że zadbane paznokcie pomalowane tylko odżywką (bezbarwną lub mleczną) są bardzo seksowne.
 5. Odżywki i olejki do zmywania stosuj na noc. Wtedy podziałają skutecznie.

Jak dbać o paznokcie właściwą odżywką?

Dobierz odpowiednią odżywkę do paznokci. Poznaj rodzaje odżywek:

 • Wzmacniające, przeznaczone do kruchych i łamliwych paznokci. Są wzbogacone w składniki, które "wbudowują się" w płytkę paznokcia (np. ceramidy, proteiny) i sprawiają, że staje się ona twardsza i bardziej odporna na łamanie. Odżywki tego typu stosuj codziennie – także jako bazę pod lakier.
 • Regenerujące, odżywcze. Te z kolei są wzbogacone głównie w składniki nawilżające i wspomagające odrastanie zdrowych paznokci (np. witaminy). Mogą mieć postać lakieru (zwykle nadaje on ładny połysk, można go stosować jako naturalne wykończenie manikiuru) lub oliwki, która jednocześnie pielęgnuje skórki.
 • Kremy, oliwki, maseczki. Intensywnie pielęgnują przesuszone i zniszczone paznokcie i skórki. Stosuj je jako kurację – po nałożeniu trzeba je wmasować (nie nakładaj potem lakieru – nie będzie się trzymał tłustawej płytki).

"Nie" dla paznokci

 • Jeśli dużo pracujesz na komputerze, obcinaj na krótko paznokcie lub stukaj w klawisze opuszkami. W przeciwnym razie mogą się rozdwajać.
 • Nie skub lakieru, gdy zaczyna odpryskiwać. Jeśli robisz to często, możesz uszkodzić płytkę.
 • Staraj się jak najrzadziej wycinać skórki (czasami to konieczne). To przyspiesza ich narastanie.
 • Nie używaj zbyt często polerki do paznokci. To mocno je osłabia i powoduje, że stają się kruche.
 • Nie nakładaj tipsów! Bardzo niszczą i osłabiają paznokcie. I są de mode!

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z magazynu Uroda