wiązanie krawata fot. ImaxTree/AgencjaFree

Wiązanie krawata - 5 najmodniejszych i najłatwiejszych węzłów

Wiązanie krawata od dziś będzie proste! Oto 5 łatwych i modnych węzłów, z którymi poradzi sobie każdy. Dowiedz się jak wiązać węzeł windsor, półwindsor, skrzyżowany, kent i four-in-hand. Instrukcje wiązania krawata krok po kroku pozwolą ci z łatwością opanować tę czynność.
Marta Kosakowska / 02.08.2021 12:08
wiązanie krawata fot. ImaxTree/AgencjaFree

To taka prosta czynność, a jednak wiązanie krawata często sprawia wielu osobom problem. Nie chodzi tylko o mężczyzn, kobiety też powinny wiedzieć jak się to robi. Zobacz nasze praktyczne porady i poznaj najpopularniejsze węzły.

Jak wiązać krawat?

Sposób, w jaki mężczyzna wiąże krawat, decyduje o ostatecznym wyglądzie stylizacji. Warto więc technice wiązania krawatów poświęcić nieco więcej uwagi. Oto prosta instrukcja krok po kroku:

 • Pierwszy przeplot trzeba mocno przytrzymać, gdyż jest on podstawą ostatecznego kształtu krawata.
 • Kolejne przeploty przytrzymuj luźno, ale za to ostatnie mocno zaciśnij.
 • Szeroki koniec krawata włóż do pętelki powoli. Należy być skoncentrowanym, by zbyt gwałtownym ruchem nie zepsuć dotychczasowej pracy nad węzłem.
 • Związany węzeł wymaga odrobiny uwagi - trzeba go odpowiednio uformować, by nie stracił fasonu. Natomiast nie należy zaciskać go zbyt mocno.
 • Podciągając węzeł do kołnierzyka, wąski koniec krawata zawsze trzymaj w jednej ręce, zaś drugą ręką delikatnie przesuwaj węzeł do góry.
 • Zapnij guziki koszuli, zanim ostatecznie zaciśniesz węzeł.
 • Węzeł krawata powinien całkowicie przykryć zapięcie kołnierzyka.
 • Oba końce właściwie zawiązanego krawata muszą być równe.

Spis treści:

 1. Węzeł windsor
 2. Węzeł półwindsor
 3. Węzeł skrzyżowany
 4. Węzeł kent
 5. Węzeł four-in-hand

Węzeł windsor

Węzeł typu windsor, inaczej zwany pełnym windsorem lub podwójnym windsorem, ma długą tradycję. Mówi się, że wymyślił go książę Windsoru, król Edward VIII. Obecnie nosi się go na uroczyste okazje, rozmowy kwalifikacyjne, spotkania biznesowe etc. Jest dość skomplikowany i wymaga długiego krawata.

Wiązanie krawata tego typu tworzy szeroki, symetryczny trójkątny węzeł. Pasuje na uroczyste okazje do koszul z szeroko rozstawionymi skrzydełkami. Dobrze wygląda przy długiej szyi (optycznie ją skraca) oraz mocno zarysowanym podbródku.

Węzeł półwindsor

Węzeł półwindsorski jest łatwy i zawsze modny. Najbardziej pasuje do szerokich kołnierzyków o rozstawionych koniuszkach. To węzeł niewyszukany i uniwersalny, jest niemal symetryczny.

Pasuje do krawatów wąskich i średnioszerokich. Największa zaleta? Sam się nie rozwiąże. Ale uwaga, może optycznie skracać szyję.

Węzeł skrzyżowany

Węzeł skrzyżowany to elegancki typ wiązania krawata. Inaczej zwany „Christensen”. Został wymyślony przez Amandę Christensen, producentkę krawatów.

Nosi się go zwykle na specjalne okazje, lecz pasuje również do pracy. Jest idealny do szerokich kołnierzyków. Można wiązać go wyłącznie na wąskich krawatach. Doskonale tuszuje grubszą szyję.

Węzeł kent

Węzeł typu kent jest dość szybkim wiązaniem. Inaczej nazywa się go także "węzłem prostym" lub "małym". Sprawdza, przy krótkich krawatach i u panów niewysokich.

To wiązanie można nosić i do pracy, i np. na kolację w restauracji. Ten sposób wiązania jest asymetryczny, dlatego zalecany dla cierpliwych i precyzyjnych mężczyzn. Doskonale wygląda na wysokich panach.

Węzeł four-in-hand

Wiązanie krawata Four-in-hand to inaczej "węzeł w czwórkę", to klasyczne, najpopularniejsze i najłatwiejsze wiązanie. Pasuje niemal do każdego typu kołnierzyka. Doskonały na każdą okazję dla mężczyzn młodych i dojrzałych.

Najprawdopodobniej wywodzi się z żeglarstwa i powstał na bazie węzła dobrze znanego marynarzom. Tego typu węzła nie należy wiązać zbyt starannie. Jego urok polega na pewnej asymetrii i nonszalancji.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 08.11.2011

Czytaj także:
Wiązanie krawata - praktyczny poradnik wideo
Wiązanie muchy krok po kroku