POLECAMY

Plamy z soli na butach - jak usunąć?

Zima i śnieg bywają mordercze dla naszych butów. Zwłaszcza skórzanych. Jeśli szukasz sposobów na pozbycie się z butów nieestetycznych plam z soli drogowej - przeczytaj nasze rady. Zebrałyśmy w jednym miejscu kilka najpopularniejszych i najskuteczniejszych porad.

Walka z plamami z soli na butach

  • Przede wszystkim zapobiegaj i unikaj przemoczenia. Zaimpregnuj buty specjalnymi środkami, które chronią skórzane buty przed wilgocią i solą (na internetowych serwisach aukcyjnych oraz w sklepach obuwniczych można znaleźć także preparaty "antysolne"). Nie używaj past nabłyszczających bez polerowania, nie konserwują one skóry, a nawet mogą ją niszczyć.

fot. Fotolia

  • Zacieki po soli drogowej i innych chemikaliach, którymi posypywane są ulice, usuwa się szmatką zwilżoną wodą z octem (w proporcjach 1:1). Po wyschnięciu butów - dobrze je wypastuj. Wodę z octem można stosować także do butów ze skór zamszowych - z tym że po ich osuszeniu należy oczyścić je specjalną szczoteczką do zamszu.
  • Innym sposobem na usunięciu zacieków z soli jest użycie ciepłego mleka. Szmatką lub wacikiem namoczonym w mleku należy przecierać ślady po soli tak długo, aż znikną (czynność należy powtarzać do skutku). Po osuszeniu skóry, buty należy wypastować.
  • Niektóre poradniki radzą, by zamiast wody z octem stosować sok z cytryny lub też przecierać miejsca z białymi zaciekami przekrojoną cebulą.

Zobacz także: Jak przechowywać i pielęgnować ubrania ze skóry

  • Wśród wielu rad, jak zapobiegać powstawaniom zacieków, można znaleźć takie, które sugerują, by dobrze wyczyszczone buty posmarować tłustym lub nawilżającym kremem (najczęściej powtarzają się marki Nivea i Bepanthen).

Część z tych rad przetestowałyśmy na własnych butach - ręczymy za skuteczność wody z octem i mleka!

O jakiej soli mowa? Sól sypana na ulice, w celu roztopienia zasp oraz zapobieżenia ślizganiu, to tzw. sól drogowa – czysty chlorek sodu. Jest on sprzedawany zazwyczaj w formie nieoczyszczonej soli kamiennej. Nie tylko niszczy buty, ale i krawężniki, płytki chodnikowe, kostkę brukową, itp. Ma negatywny wpływ na rośliny. Powoduje także korozję podwozia i karoserii samochodów!

Zobacz także: Jak pielęgnować i przechowywać buty

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/3 lata temu
mleko świetnie się sprawdza
/4 lata temu
Dokładnie. Mleko w temperaturze letniej idealnie się sprawdza. Można jeszcze buty smarować kremem natłuszczającym przed wyjsciem m,wtedy mniej wnika w skórę.
/4 lata temu
Zaimpregnować a potem przecierać szmatką :)
POKAŻ KOMENTARZE (6)