Jak pielęgnować i przechowywać buty

fot. Prima Moda
Czy wiesz, jak dbać o buty? Właściwie pielęgnowane będą służyć Ci dłużej.
/ 28.07.2010 20:41
fot. Prima Moda
  • Pasta do butów, reperatory i impregnaty. Dbaj o buty, regularnie je pastuj, to naprawdę przedłuża im życie i chroni przed wodą. Nie używaj jednak zbyt często past niewymagających polerowania – oszczędzają czas, ale mogą powodować szybsze niszczenie się skóry.
  • Używaj odpowiednich środków. Buty z zamszu czy nubuku wymagają innych preparatów niż ze skóry licowej. Bez względu na to, z czego wykonane są buty, warto zabezpieczyć je przed wodą - i to jeszcze zanim założysz je po raz pierwszy. Kontakt z wodą znoszą dobrze tylko kalosze i buty z gumy.

Zanim schowasz buty do pudełka lub na półkę – wyczyść je i wypastuj. W ten sposób następnym razem będą od razu gotowe do założenia.

  • Zanim zaczniesz polerować buty, oczyść je z kurzu i błota. Do nakładania pasty używaj szczotki o miękkim włosiu lub miękkiej szmatki. Pozostaw pastę do wyschnięcia (około 10 minut), usuń nadmiar pasty i wypoleruj buty – najlepsza do tego jest miękka tkanina (flanela, mięsista bawełna).

Zobacz także: Jak kupować buty

  • Buty najlepiej przechować na specjalnych półkach i szafkach. Jeśli nie masz miejsca, trzymaj je w kartonach – jeśli chcesz wiedzieć, gdzie znajduje się konkretna para, używaj przezroczystych pojemników lub do tekturowego pudełka przypnij zdjęcie albo kartkę z opisem.
  • Jeśli nie masz prawideł, wsuń do buta zwinięte gazety lub chusteczki (w ten sposób buty zachowają swój fason). Do butów z wysokimi cholewkami włóż gazetę zwiniętą w rulon – z mojego doświadczenia wynika, że lepiej sprawdzają się kolorowe magazyny niż gazety codzienne.
  • Nie przechowuj butów luzem – bardzo łatwo je w ten sposób zniszczyć lub odkształcić.

Zobacz także: Jak ułożyć ubrania w szafie

  • Buty sportowe i te, które maja tendencję do wydzielania brzydkich zapachów, trzymaj osobno. By zmniejszyć problem, używaj dezodorantów do stóp oraz do obuwia.
  • Nie susz mokrych butów suszarką ani nie wsuwaj ich pod kaloryfer – to naprawdę może uszkodzić skórę. Najlepiej włożyć do środka butów gazetę lub chusteczki – pomogą „wyciągnąć” wodę – a buty połóż w chłodnym przewiewnym miejscu.

Redakcja poleca

REKLAMA