Stan przepełnienia szuflad z bielizną
Każda z Was na pewno przynajmniej raz w swoim życiu spotkała się ze zjawiskiem przepełnienia szuflad z bielizną. Taki stan powoduje, że wyszukanie odpowiedniej rzeczy w krótkim czasie jest utrudnione lub niemożliwie. Zjawisko to sprawia także, iż nie wybierasz się na zakupy w poszukiwaniu nowej bielizny. Masz przecież wymówkę, bo wszystkiego i tak jest za dużo, a szuflada czy szafka pęka w szwach. Zdarza się, że w takim wypadku nosisz stale tylko kilka sprawdzonych modeli, które trzymasz na wierzchu, zawsze pod ręką.
Porządkowanie szuflad z bielizną - od czego zacząć?
Od czego zacząć przy porządkowaniu szuflad, koszyków, szafek z bielizną czy bieliźniarek? W myśl zasady "co z oczu, to i z serca" musisz bardzo restrykcyjnie przejrzeć wszystkie swoje majteczki, biustonosze, gorsety, halki i inne bieliźniane dodatki. Najpierw posegreguj je na rodzaje bielizny, potem według okazji, na które je zakładasz oraz kolorystycznie. W ten sposób będzie Ci o wiele łatwiej zdecydować co zostawić, a co wyrzucić. W podjęciu decyzji pomoże Ci także poniższa lista.
Jaka bielizna z szuflady czy też szafy powinna bezpowrotnie zniknąć?
1. Bielizna, która utraciła swój pierwotny kolor, np. biała jest już pożółkła, a czarna zyskała szary odcień. Jeśli usilnie usiłujesz sobie przypomnieć w jakim kolorze ją kupiłaś pora wyrzucić ją do śmieci. Bez sentymentów.
2. Bielizna, której ramiączka są powyciągane i rozciągnięte, a wszystkie inne gumki się rozluźniły nie nadaje się już do użytku. Po pierwsze: źle podtrzymuje biust czyli nie spełnia swojej podstawowej funkcji, po drugie: jeśli przyjdzie Ci się rozebrać publicznie, np. w przebieralni na basenie czy w domu przy ukochanym, wypadniesz mało efektownie. Podobnie jest w przypadku, kiedy bielizna jest znoszona, postrzępiona, przetarta lub co gorsza dziurawa. Nawet jeśli ją uwielbiasz, pora się z nią rozstać. Kup sobie nowy podobny model.
3. Bielizna niebezpieczna powinna zniknąć z Twojej bieliźnianej kolekcji raz na zawsze. Bielizna niebezpieczna czyli jaka? Taka, której noszenie grozi narażeniem się na niekorzystne dla zdrowia i kondycji piersi odciśnięcia oraz ogólną niewygodę, a także posiadająca wystające fiszbiny.
Zobacz też: Jak się ubrać na letnie party
4. Bielizna, której nie nosiłaś od lat lub od dłuższego czasu wymaga ostrej selekcji. Wciąż obiecujesz sobie, że włożysz ją jak tylko zastosujesz nową dietę odchudzającą lub nadarzy się specjalna okazja? Przymierz jeszcze raz i szczerze sama przed sobą oceń czy jeszcze kiedykolwiek ją włożysz.
5. Bielizna, która źle leży – w tym wypadku nie ma „zmiłuj”. Nieważne czy było tak już od momentu, kiedy ją kupiłaś, czy też stało się tak dopiero po ciąży, albo po pojawieniu się kilku dodatkowych kilogramów. Jeśli bielizna źle leży musisz jasno zdać sobie sprawę z faktu, że każde jej włożenie to krzywda wyrządzana własnej sylwetce.
6. Bielizna, w której źle się czujesz - ta może leżeć idealnie, być droga i modna, a mimo to czujesz, że czegoś jej brak i nie możesz przyzwyczaić się do jej noszenia. Najczęściej ten problem pojawia się, kiedy kupisz bieliznę niepasującą zupełnie do prowadzonego stylu życia, np. dziewczyna uprawiająca sporty ekstremalne, będzie źle się czuła na co dzień w bardzo seksownych koronkach, a i ubierając tego typu bieliznę na specjalne okazje może odczuwać pewien dyskomfort. Bielizna powinna być jak druga skóra. Nie łudź się. Prawie nigdy się nie zdarza, że coś co nam nie pasuje, po jakimś czasie zaczyna leżeć jak ulał.
Przeczytaj: Jak się stylowo chronić przed słońcem
7. Bielizna niemodna – trendy często powracają, ale to nie powód, żeby przez wiele lat trzymać w bieliźniarce modele, których nie nosisz na co dzień. Często są one także uszyte z tkanin, które nie są zbyt nowoczesne, komfortowe i oddychające. A to jedne z ważniejszych wyznaczników dobrej bielizny.
Kiedy można zatrzymać bieliznę? Wtedy, kiedy jest gwarancja, że oddasz ją komuś innemu "w spadku". Zachowaj też bieliznę, której wadę można łatwo naprawić. Jeśli bielizna jest ważną pamiątką lub prezentem zostaw ją jako ozdobę swojej bieliźnianej kolekcji lub trzymaj oddzielnie od tej, którą przeznaczasz do codziennego i okazyjnego użytku.
Przy każdej części bielizny warto zadać sobie kilka pytań. Jeśli na wszystkie odpowiesz TAK możesz daną rzecz z czystym sumieniem zostawić w szufladzie.
- Czy bielizna jest odpowiednia do mojego typu figury?
- Czy bielizna pasuje do mojego trybu życia?
- Czy podkreśla zalety i tuszuje wady mojej figury?
- Czy jest przyjemna w dotyku?
- Czy dobrze się w niej czuję?
Zapamiętaj! Bielizna się dość szybko zużywa i niszczy. Należy ją wymieniać średnio co 6 miesięcy, maksymalnie co 2 lata.
Po takim uporządkowaniu bielizny osobistej należy koniecznie wybrać się na zakupy. Uzupełnić braki i dobrze oraz mądrze skomponować swoją bieliźnianą kolekcję. W ofercie sieciowych marek odzieżowych (od kilkunastu, kilkudziesięciu złotych za sztukę) czy nawet w supermarketach (nawet od kilku złotych za sztukę) sukcesywne i stopniowe kompletowanie bielizny wcale nie jest gigantycznym wydatkiem.