Jak zorganizować szafę

Być może maj to trochę za późno na wiosenne porządki, ale gruntowny remanent w szafie przyda się każdej osobie, która codziennie przez kilkanaście minut szuka tej szarej spódnicy, która idealnie pasuje do nowych butów.
Układasz, przekładasz, porządkujesz… Mimo to wciąż w Twojej szafie panuje bałagan, a Ty ciągle nie możesz nic znaleźć? Poznaj nasze rady dotyczące organizacji garderoby lub szafy.
/ 28.09.2016 15:09
Być może maj to trochę za późno na wiosenne porządki, ale gruntowny remanent w szafie przyda się każdej osobie, która codziennie przez kilkanaście minut szuka tej szarej spódnicy, która idealnie pasuje do nowych butów.

Szafa pęka w szwach, a Ty narzekasz, że nie masz, co na siebie założyć? Kupujesz nowe ubrania, które w jakiś sposób giną i odnajdują się po miesiącach? Są specjaliści, którzy za sowitą opłatą zorganizują garderobę lub szafę i pokażą, jak utrzymać je w porządku. Zebraliśmy ich rady – oto pierwsza część:

Gdzie? Dawna Walter, brytyjska specjalistka od porządków uważa, że najlepszym miejscem na ustawienie szafy jest sypialnia – zwykle to pokój, w którym się ubieramy. Jeśli możesz sobie pozwolić na osobny pokój-garderobę, trzymaj tam większość ubrań, w sypialni wystarczy Ci mała szafa lub komoda na ubrania z bieżącego sezonu. Jeśli Twoja sypialnia jest za mała na ustawienie dużej szafy wnękowej lub pojemnej szafy trzydrzwiowej, pomyśl, gdzie możesz trzymać ubrania, których nie nosisz (jesienno-zimowe ubrania schowaj latem do pawlacza, do kartonów lub skrzyń pod łóżko, na strych, w piwnicy, itp.).

  • Jednym z największych wrogów ubrań jest kurz i światło słoneczne! Zapomnij o otwartych półkach. Jeśli w garderobie nie masz szaf z przesuwanymi drzwiami, zainwestuj w zasłony (najlepiej uszyte z naturalnych, przewiewnych tkanin takich jak bawełna albo len).
  • Organizacja szafy zajmie godziny, musisz mieć wolne popołudnie i sporo czasu. Dawna Walter uważa, że powinny wystarczyć cztery godziny, jeśli jednak chcesz być pewna, że zdążysz ze wszystkim, zalecamy poświęcenie całego dnia.
  • Pomyśl, jak chcesz zorganizować szafę. Jeśli masz miejsce na to, by wszystkie ubrania trzymać razem, jesteś szczęściarą. Jeśli jednak ogranicza Cię przestrzeń, zastanów się, co zostawić w szafie, a co schować gdzieś indziej. Najpopularniejszym podziałem jest grupowanie ubrań na letnie i zimowe, i wraz ze zmianą pór roku zamienianie zawartości szafy. Poza tym w szafie w sypialni nie musisz trzymać ubrań, które rzadko nosisz – sukienki wieczorowe i koktajlowe, kombinezony i ubrania sportowe, grube swetry noszone przy mrozach stulecia, garnitury, itd.

Zobacz także: Wybierz swój styl na wakacje

  • Być może lepszym wyjściem dla Ciebie będzie podział szafy na ubrania do pracy i domowe. Jeśli w Twojej pracy masz rygorystyczny dress code, to wydzielenie części szafy lub garderoby tylko na zestawy zgodne z wytycznymi, bardzo ułatwi Ci poranne szykowanie się do wyjścia.
  • Z szafy usuń wszystko, czego nie nosisz.

Zobacz także: Jak uporządkować szufladę z bielizną

  • Szafa to miejsce do przechowywania ubrań, usuń z niej wszystko, co nie jest z nimi związane. Pudła po sprzęcie elektronicznym, papierzyska, szpargały i rzeczy popularnie nazywane „przydasiami”, wszystko to zajmuje cenną przestrzeń na ubrania i obuwie.

Dobrze zorganizowana szafa to mniej straconego czasu i energii poświęconych na szukanie potrzebnych ubrań, a także sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.