fot. Reserved

Jak kupować buty

Wydaje się, że to wyjątkowo prosta rzecz. Wchodzisz do sklepu, wybierasz fason i odpowiedni rozmiar, przymierzasz, przechadzasz się, sprawdzając, czy buty pasują na Twoje stopy i czy są wygodne, płacisz i wychodzisz.
/ 09.06.2010 21:09
fot. Reserved

Jednak zawartość szafek na buty wielu kobiet świadczy, że ta, z pozoru prosta czynność, jest o wiele bardziej skomplikowana niż można by sądzić. Niewygodne, za małe, za ciasne, na zbyt wysokich obcasach - nienoszone buty to po prostu strata pieniędzy. Jak uniknąć kolejnych wpadek?

  • Zawsze przymierzaj oba buty - nasze stopy nie są jednakowej długości ani szerokości, to, że but pasuje na jedną z nich, nie świadczy o tym, że tak samo będzie z drugą stopą.
  • Kupuj buty po południu lub wieczorem - Twoje stopy będą trochę opuchnięte i zmęczone, ale dzięki temu szybciej rozpoznasz, które buty są (lub będą) niewygodne.
  • Przejdź się - jeśli nie jesteś w stanie ustać na dziesięciocentymetrowych obcasach, nie mówiąc już o zrobieniu choć jednego kroku, nawet najcudowniejsze i przecenione o 90 procent szpilki powinnaś zostawić w sklepie.

Zobacz także: Dobór butów do stroju

Znalazłaś idealną parę, wygodne, modne, w rozsądnej cenie. Kupiłaś, przyniosłaś do domu, po kilku dniach odkrywasz, że nowe buty mają jednak wady.

  • Jeśli podeszwy wydają Ci się zbyt śliskie, spróbuj delikatnie przetrzeć je papierem ściernym (to brzmi dziwnie, ale naprawdę działa).
  • Jeśli skóra jest zbyt twarda i obciera np. pięty, kup piankę do rozciągania skóry (takie preparaty można w dobrych salonach obuwniczych, kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych).
  • Jeśli buty są za ciasne, znieś je do szewca - rzemieślnik poradzi sobie z poszerzeniem, ale nie uda mu się ich rozciągnięciem.
  • Jeśli buty są za duże - mogą pomóc tzw. zapiętki, które mają za zadanie dopasowanie stopy w obuwiu - ale ta metoda sprawdzi się jedynie w przypadku pary za dużej maksymalnie o jeden rozmiar. Skórzane zapiętki kosztują kilka-kilkanaście złotych.

Zobacz także: Torba na zakupy nie musi być nudna

  • Jeśli obcasy okazały się zdecydowanie zbyt wysokie - Twoim przyjacielem mogą okazać się poduszeczki, żelowe wkładki, które zapewniają stabilność stopy w obuwiu. W zależności od rodzaju, kształtu i miejsca ułożenia w bucie odciążają palce stóp, zmniejszają niewygodę oraz zapewniają komfort chodzenia na wysokich obcasach.