Kąpiel rozjaśniająca fot. Adobe Stock, Sofia Zhuravetc

Kąpiel rozjaśniająca - jak ją wykonać krok po kroku?

Kąpiel rozjaśniająca to zabieg, który polega na zmianie koloru pasm za pomocą mieszanki na bazie rozjaśniacza, utleniacza, odżywki i szamponu.
Małgorzata Machnicka / 02.08.2021 09:44
Kąpiel rozjaśniająca fot. Adobe Stock, Sofia Zhuravetc

Kąpiel rozjaśniająca jest w stanie zmienić odcień włosów nawet o 2 tony. Zabieg sprawdzi się zarówno na pasmach naturalnych, jak i farbowanych - możesz go wykonać w domu lub wybrać się do salonu fryzjerskiego.

Zalety? Kąpiel rozjaśniająca nie niszczy pasm tak bardzo jak klasyczne rozjaśnianie, a efekt jest subtelny i naturalny. To idealny sposób na delikatne odświeżenie koloru włosów.

Spis treści:

 1. Na czym polega kąpiel rozjaśniająca?
 2. Kąpiel rozjaśniająca krok po kroku
 3. Kąpiel rozjaśniająca - dla jakich włosów?
 4. Kąpiel rozjaśniająca brązowe i czarne włosy

Na czym polega kąpiel rozjaśniająca?

Kąpiel rozjaśniająca włosy polega na nałożeniu na pasma mieszanki rozjaśniającej przygotowanej na bazierozjaśniacza do włosów (proszkowego), utleniacza, szamponu i odżywki. Zabieg pozwala rozjaśnić włosy maksymalnie o 2 tony.

Połączenie rozjaśniacza i utleniacza razem z odżywką i szamponem zmniejsza stężenie substancji rozjaśniającej (nadtlenku wodoru), dzięki czemu włosy nie niszczą się tak bardzo, a efekt zabiegu jest bardziej subtelny.

Należy pamiętać, że ten kąpiel rozjaśniająca nie zawsze gwarantuje jednolity, idealny kolor. Na włosach mogą pojawić się przebarwienia, plamy lub niepożądany odcień (głównie na tych pasmach wcześniej już farbowanych). 

Warto mieć w pogotowiu toner do włosów, który pozwoli nadać odpowiedni odcień i zniwelować nierówności przy rozjaśnianiu i/albo farbę bez amoniaku, która w razie czego naprawi nieudane farbowanie. 

kąpiel rozjaśniająca na brązowych włosach
fot. Kąpiel rozjaśniająca/Adobe Stock, ANNA BERDNIK

Kąpiel rozjaśniająca krok po kroku

Kąpiel rozjaśniająca jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Przez zabiegiem warto się jednak przyjrzeć naszym włosom - jeśli masz odrosty, aplikację mieszanki zacznij od końcówek kierując się ku górze (odrosty, czyli naturalne włosy) szybciej się rozjaśniają. 

Mieszankę nakładaj możliwie sprawie i szybko, aby wszystkie pasma były nią pokryte taką samą ilość czasu.

 1. Rozjaśniacz wymieszaj z utleniaczem dokładnie w takich proporcjach jakie są podane w instrukcji.
 2. Do mieszanki dodaj porcję szamponu i odżywki do włosów.
 3. Mieszankę nałóż na wilgotne (ale nie mokre) włosy. 
 4. Przeczesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach.
 5. Kąpiel rozjaśniającą pozostaw na włosach przez około 30 minut (nie wydłużaj czasu, jeśli zabieg wykonujesz pierwszy raz). 
 6. Po tym czasie umyj włosy szamponem i spłucz chłodną wodą.
 7. Możesz nałożyć odżywkę do włosów rozjaśnianych.

Kąpiel rozjaśniająca - dla jakich włosów?

Tak naprawdę kąpiel rozjaśniającą można wykonać na każdych włosach. Warto jednak wziąć pod uwagę ich jakość i kondycję - efekty zabiegu najlepiej będą widoczne na naturalnych, zdrowych włosach - im bardziej będą zniszczone, tym bardziej nieprzewidywalny będzie rezultat farbowania.

Mimo, że kąpiel rozjaśniająca nie niszczy tak włosów jak klasyczne rozjaśnianie, to te, które są suche, łamliwe i matowe przez częste farbowanie lub stylizację mogą bardzo źle znieść. 

Kąpiel rozjaśniająca brązowe i czarne włosy

Efekt kąpieli rozjaśniającej oczywiście najlepiej będzie widoczny na jasnych lub rudych włosach. I tu najbardziej przewidywalny będzie efekt rozjaśniania. 

Kąpiel rozjaśniająca na brązowych lub czarnych włosach może dać niezadowalający rezultat- pasma mogą zyskać rude, a nawet czerwone tony. Dodatkowo, na ciemniejszych włosach może być konieczne klasyczne rozjaśnianie. 

Przy brązowych lub czarnych włosach warto skrócić czas trzymania mieszanki na głowie, zwłaszcza jeśli to twój pierwszy zabieg. Dzięki temu będziesz mogła skontrolować, na jakie odcienie wybarwiają się włosy.

Czytaj także:
Rozjaśnianie włosów w domu - jak to zrobić?
Farbowanie włosów - jak farbować włosy?
Jak zlikwidować żółty kolor na włosach blond?