Jak zapobiegać powstawaniu kołtunów?

Na twoich włosach pojawił się kolejny kołtun? Sprawdź, co może być powodem plątania się włosów i jak zapobiegać powstawaniu kołtunów. Jakie zabiegi przeprowadzane na włosach niszczą je i zwiększają ryzyko ich plątania? Skąd biorą się kołtuny?
/ 27.05.2013 13:50

Kołtun do obcięcia?

Kołtun – ten problem pojawia się szczególnie u osób, które mają długie (szczególnie kręcone i gęste) włosy. Przy braku cierpliwości i pomysłu na rozczesanie kołtuna pozostaje nam tylko wziąć w ręce nożyczki i… obciąć go. Spokojnie, to nie jest konieczne!

Wielu ludzi ma gęste i podatne na plątanie się włosy. Dla nich kołtuny to niemalże rzecz powszednia i gdyby tak chcieć obcinać splątane włosy za każdym razem, to zapewne niewiele by z nich już pozostało. Zatem zamiast iść na łatwiznę, lepiej jest zastanowić się, skąd tak naprawdę biorą się kołtuny, dlaczego nasze włosy się plączą i jak temu zapobiegać. Nie od dziś bowiem wiadomo, że znacznie lepiej jest unikać problemów niż później szukać dogodnego ich rozwiązania.

Skąd biorą się kołtuny?

Niektóre rodzaje włosów mają tendencję do kołtunienia się, bez względu na panujące w otoczeniu warunki. Inne są podatne na zmiany wilgotności powietrza czy silny wiatr, na skutek których zaczynają się plątać. Tak czy inaczej kołtuny zawsze są dla nas problematyczne.

Nikt z nas nie lubi mieć poplątanych włosów, nie wspominając już o kołtunach. Z nimi bowiem najtrudniej jest się rozprawić, zwłaszcza wtedy, kiedy nie ma się na to sprawdzonego sposobu. Kołtuny wyglądają nieestetycznie i psują wygląd fryzury, a jeśli nie potrafimy ich rozczesać, najczęściej obcinamy je lub po prostu staramy się schować w upięciu. To jednak nie jest żadne rozwiązanie.

W większości przypadków kołtuny pojawiają się na zniszczonych włosach, na przykład po koloryzacji, po trwałej ondulacji lub też innych zabiegach niszczących strukturę włosa. Na początku włosy stają się suche, zaczynają się puszyć, a z czasem plączą się i zbijają w kołtuny, które trudno jest rozczesać.

Odpowiednia pielęgnacja włosów sprawi, że kołtuny nie będą się pojawiały. Wystarczy zregenerować włosy i sprawić, by były gładkie.

Kołtuny mogą również pojawić się wtedy, kiedy włosy regularnie suszone są gorącym strumieniem powietrza z suszarki, zakręcane lokówką lub też prostowane prostownicą. Jeśli włosy tracą swoją naturalną wilgotność, wówczas stają się suche i trudniejsze do rozczesania lub ułożenia. Z czasem zaczynają się plątać i zbijać w kołtuny.

Kołtuny pojawiają się również na skutek naszego zaniedbania. Jeśli nie rozczesujemy i nie myjemy włosów dokładnie, nie stosujemy odżywek i nie pielęgnujemy w odpowiedni sposób naszych kosmyków, wówczas musimy się liczyć z tym, że wcześniej czy później zaczną pojawiać się na nich trudne do rozczesania kołtuny.

Zobacz też: Włosomaniaczki, czyli kiedy włosy stają się naszą obsesją

Jak zapobiegać powstawaniu kołtunów?  

Aby uniknąć powstawania kołtunów, należy przede wszystkim zadbać o własną czuprynę. Oznacza to, że niekiedy należy zrezygnować z niektórych zabiegów modelujących, aby uniknąć plątania się włosów.

Przede wszystkim zapomnij o tapirowaniu włosów – to pierwszy krok do powstania kołtuna. Tym bardziej, jeśli natapirowane włosy spryskujesz lakierem utrwalającym. Tylko w niewielu przypadkach daje się je normalnie rozczesać bez konieczności wyrwania wielu włosów.

Zawsze rozczesuj włosy po ich umyciu. Wilgotne włosy są co prawda bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, ale jeśli zrobisz to grzebieniem o rzadko rozstawionych zębach, rozpoczniesz od końcówek kierując się ku nasadzie włosów i nie będziesz ich szarpać, wówczas rozczeszesz nawet mocno poplątane włosy.

Podczas mycia włosów dobrze umyj je na całej długości, a nie tylko przy skórze głowy. Po myciu nałóż na nie odżywkę, maskę lub też spray ułatwiający rozczesywanie. W ten sposób ułatwisz sobie wyczesanie kołtunów, a jednocześnie nie wyrwiesz zbyt wielu włosów.

Jeśli twoje włosy mają tendencję do kołtunienia się, staraj się często je rozczesywać. Robiąc to regularnie, sprawisz, że te największe kołtuny nie będą miały szansy się pojawić. Staraj się czesać włosy starannie, delikatnie, nie szarpiąc ich, nie wyrywając i nie narażając na uszkodzenia. Pomyśl nad zakupem specjalnej szczotki do rozczesywania.

Kiedy na dworze dmie silny wiatr, a ponadto jest wilgotno, staraj się związywać włosy, a nie pozostawiać je swobodnie rozpuszczonych. Dzięki temu zapobiegniesz plątaniu się ich i w konsekwencji powstawania kołtunów.

Zobacz też: Jak zrobić loki trwałe i na jeden dzień?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.