Jak prawidłowo i jak często czesać włosy?

jak często czesać włosy fot. Adobe Stock, Krakenimages.com
Błaha z pozoru czynność - czesanie - ma bardzo duży wpływ na kondycję naszych pasm. Złe nawyki i używanie nieodpowiednich przyrządów u wielu osób może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Jaka jest więc odpowiednia technika i jak często czesać włosy, żeby były zdrowe i lśniące?
Redaktorki Polki.pl / 05.08.2022 09:47
jak często czesać włosy fot. Adobe Stock, Krakenimages.com

Wiele osób zupełnie lekceważy to, że czesanie włosów jest ważną częścią codziennej pielęgnacji. Prawidłowe użycie szczotki czy grzebienia nie tylko pozwala uniknąć splątania kosmyków, ale także masuje skórę głowy i pobudza krążenie krwi. Podczas czesania w sposób naturalny usuwamy także z głowy włosy martwe, które przeszły już fazę telogenu, czyli spoczynku. Dzięki temu „robimy miejsce” dla nowych oraz zapewniamy im dopływ powietrza. Czesanie powinno przebiegać jednak w sposób możliwie delikatny, aby nie wyrywać zdrowych, wciąż rosnących włosów. Często pomijanym aspektem czesania jest równomierne rozprowadzanie sebum, czyli naturalnej powłoki. Dzięki niej pasma lśnią na całej długości.

Spis treści:

  1. Czym najlepiej czesać włosy?
  2. Jak często czesać włosy? 
  3. Jak często czesać proste włosy?
  4. Jak i kiedy czesać kręcone włosy? 

Czym najlepiej czesać włosy? 

Zdecydowanie najlepszym narzędziem do czesania włosów jest drewniana szczotka z naturalnego włosia. Nie szarpie ich i zapobiega elektryzowaniu. Polecane są także drewniane grzebienie, ale koniecznie o szerokim rozstawie zębów – nie powodują one wyrywania włosów.

Na rynku można znaleźć też coraz popularniejsze szczotki jonizujące. Są wygodne w użyciu i mają właściwości antystatyczne. 

Dodatkowo, można sięgnąć po specjalne odżywki ułatwiające rozczesywanie. Zalecane są szczególnie osobom, których włosy mają tendencję do plątania. 

Jak unieść włosy u nasady? Ten prosty i szybki trik z TikToka uratuje twoją fryzurę w 2 minuty

Jak często czesać włosy fot. Adobe Stock, Svetlana

Jak często czesać włosy?

Przesada na pewno nie jest wskazana, ponieważ zbyt częste sięganie po grzebień czy szczotkę może osłabić włosy. Szczególnie ostrożnie powinny do niego podchodzić osoby, których włosy mają skłonność do przetłuszczania – rozprowadzanie sebum nie będzie w ich przypadku zbyt korzystne. Ta sama zasada dotyczy posiadaczek cienkich i bardzo delikatnych kosmyków, które mogą być zbytnio narażone na uszkodzenie. 

Dobrym nawykiem jest czesanie włosów jeszcze przed ich umyciem. Dzięki temu nie będą się później plątać i łatwiej poddadzą się rozczesywaniu po wysuszeniu.

Prawidłowe czesanie zapewnia włosom optymalne warunki wzrostu i eliminuje wiele problemów, które mogą prowadzić nawet do łysienia.

Amol na włosy - złoty środek na wypadanie. Jak bezpiecznie go stosować?

Jak często czesać proste włosy?

Włosy proste czeszemy codziennie. Najlepiej robić to tuż przed pójściem spać, szczególnie jeśli nie myliśmy głowy. W ten sposób usuniemy kurz i inne zanieczyszczenia, nagromadzone w ciągu dnia. Pamiętaj również, aby nigdy nie czesać włosów od góry. Najlepiej robić to od strony końcówek, wybierając sobie poszczególne pasma. Włosy przeczesuj na całej długości dopiero wtedy, gdy rozplączesz wszystkie kosmyki i usuniesz te martwe.

Jak i kiedy czesać kręcone włosy?

Naturalny urok włosów kręconych najłatwiej jest zachować poprzez osuszenie ich ręcznikiem i delikatne przeczesanie grzebieniem o szerokich zębach, ale zawsze dopiero po umyciu. Włosów kręconych nie należy rozczesywać, gdy są już suche. Czesanie na sucho sprawi, że będą się puszyć. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.03.2015

Materiał został opracowany przez klinikę Handsome Men.

Czytaj także:
Jak bezpiecznie prostować włosy, żeby się nie niszczyły?
Modelowanie włosów krok po kroku. Jak układać cienkie, gęste i puszące się włosy?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA