POLECAMY

Jak prawidłowo i jak często należy czesać włosy?

Jak czesać włosy proste, a jak loki? Czy włosy należy czesać codziennie? Po co czeszemy włosy?

czesanie włosów

fot. Fotolia

Błaha z pozoru czynność może mieć bardzo duży wpływ na kondycję naszych włosów. Okazuje się bowiem, że istnieje coś takiego, jak prawidłowe czesanie. Złe nawyki i używanie nieodpowiednich przyrządów u wielu osób może prowadzić do poważnych problemów z kosmykami. Jak zatem czesać włosy, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem?

Podstawowy zabieg pielęgnacyjny

Wiele osób zupełnie lekceważy to, że czesanie włosów jest ważną częścią codziennej pielęgnacji. Prawidłowe użycie szczotki czy grzebienia nie tylko pozwala uniknąć splątania kosmyków, ale także masuje skórę głowy i pobudza krążenie krwi. Podczas czesania w sposób naturalny usuwamy także z głowy włosy martwe, które przeszły już fazę telogenu, czyli spoczynku. Dzięki temu „robimy miejsce” dla nowych kosmyków oraz zapewniamy włosom dopływ powietrza. Czesanie powinno przebiegać jednak w sposób możliwie delikatny, aby w ten sposób nie wyrywać zdrowych, wciąż rosnących włosów.

Często pomijanym atrybutem czesania jest równomierne rozprowadzanie sebum, czyli naturalnej powłoki włosów. Dzięki niej kosmyki lśnią na całej długości.

Czym czesać włosy?

Zdecydowanie najlepszym narzędziem do czesania jest drewniana szczotka z naturalnego włosia. Nie szarpie ona kosmyków, w dodatku zapobiega ich elektryzowaniu. Polecane są także drewniane grzebienie, ale koniecznie o szerokim rozstawie zębów – nie powodują one wyrywania włosów.

Na rynku można znaleźć też coraz popularniejsze szczotki jonizujące. Są wygodne w użyciu i mają właściwości antystatyczne. Ich cena może jednak wielu odstraszać.

Istnieją specjalne odżywki, które dodatkowo ułatwiają rozczesywanie włosów. Zalecamy ich stosowanie osobom, których kosmyki często się plączą. W ten sposób chronimy je przed wyrywaniem podczas czesania.

Zobacz też: Domowe sposoby na loki!

Jak często czesać włosy?

Przesada na pewno nie jest wskazana, ponieważ zbyt częste sięganie po grzebień czy szczotkę może osłabić kosmyki.

Szczególnie ostrożne podejście do czesania zalecamy osobom, których włosy mają tendencję do przetłuszczania – rozprowadzanie sebum nie będzie w ich przypadku zbyt korzystne. Ta sama zasada dotyczy posiadaczy cienkich i bardzo delikatnych kosmyków, które mogą być zbytnio narażone na uszkodzenie.

Najrzadsze szczotkowanie powinno towarzyszyć osobom o włosach kręconych. Ich naturalny urok najłatwiej jest zachować poprzez wysuszenie ręcznikiem i delikatne przeczesanie grzebieniem o szerokich zębach, ale zawsze dopiero po umyciu.

Włosów kręconych nie należy rozczesywać, gdy są już suche. Wtedy czesanie będzie je puszyć.

Dobrym nawykiem jest czesanie włosów jeszcze przed ich umyciem. Dzięki temu nie będą się później plątać i łatwiej poddadzą się rozczesywaniu po wysuszeniu.

Włosy proste czeszemy codziennie! Najlepiej robić to tuż przed pójście spać, szczególnie jeśli nie myliśmy głowy. Pomoże nam to usunąć kurz i inne zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Pamiętajmy również, aby nigdy nie czesać włosów od góry. Robimy to od strony końcówek, najlepiej wybierając sobie poszczególne pasma. Włosy przeczesujemy na całej długości dopiero wtedy, gdy rozplączemy wszystkie kosmyki i usuniemy te martwe.

Prawidłowe czesanie zapewnia włosom optymalne warunki wzrostu i eliminuje wiele problemów, które mogą prowadzić nawet do łysienia.

Zobacz też: W jaki sposób przygotować napar i wcierkę na włosy?

Materiał został opracowany przez klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)