Jak ukryć siwe włosy? 3 sprawdzone sposoby

jak ukryć siwe włosy fot. Adobe Stock, Olga
Zauważyłaś na głowie coraz więcej tzw. „srebrnych nitek” i zastanawiasz się, jak szybko i skutecznie ukryć niechciane, siwe włosy? Możesz wybrać jedną z najbardziej trwałych metod – koloryzację lub zamaskować je domowymi sposobami i znacznie mniejszym kosztem.
Małgorzata Machnicka / 14.03.2022 05:30
jak ukryć siwe włosy fot. Adobe Stock, Olga

Siwe włosy to oznaka upływającego czasu. I chociaż naturalne, siwe pasma mogą wyglądać pięknie i być ozdobą, to jednak nadal wiele kobiet stara się je ukryć na wszystkie możliwe sposoby. Zdradzamy, jak skutecznie ukryć siwe włosy, aby fryzura była piękna i lśniąca. 

Spis treści:

 1. Jak ukryć siwe włosy?
 2. Dlaczego włosy siwieją?
 3. Kiedy pojawiają się pierwsze siwe włosy?

Jak ukryć siwe włosy?

Najdłużej siwe włosy ukryje zabieg koloryzacji - najlepiej trwałą farbą, która zacznie wypłukiwać się z pasm dopiero po 4 tygodniach. Niestety, regularne farbowanie włosów bardzo je niszczy - aby przedłużyć czas między wizytami u fryzjera, możesz sięgnąć po suchy szampon albo spray maskujący niechciane siwe kosmyki.

Koloryzacja na siwe włosy

Jedyną w stu procentach skuteczną metodą ukrycia siwych włosów jest koloryzacja. Aby uzyskać zamierzony efekt, należy starannie dobrać rodzaj farby do włosów, ponieważ nie wszystkie obecne na rynku produkty równie dobrze pokrywają siwiznę. Decydując się na koloryzację siwych włosów, warto wybrać mocno kryjącą farbę lub przeprowadzić ten zabieg w salonie fryzjerskim. 

Pamiętaj, że zupełnie inna koloryzacja będzie polecana kobietom o włosach blond, u których pojawiły się jedynie pojedyncze białe nitki - na tym etapie nie są one bowiem widoczne na całej głowie. Świetnie sprawdzi się np. metoda flamboyageW przypadku brunetek, szatynek i rudowłosych, nawet pojedyncze siwe włosy stają się bardzo widoczne. Tutaj najlepiej sprawdzi się kryjąca, mocno napigmentowana farba i metoda koloryzacji, która równomiernie pokrywa całe włosy.

Suchy szampon na siwe włosy

Suchy szampon nie tylko świetnie odświeża fryzurę, ale także potrafi zakamuflować siwe odrosty. Na rynku znajdziesz produkty podzielone na te dla jasnowłosych i ciemnowłosych. Wystarczy spryskać włosy tuż u nasady, delikatnie wetrzeć kosmetyk opuszkami palców i gotowe! Minusem tego sposobu kamuflowania siwych włosów jest to, że efekt utrzymuje się do pierwszego mycia.

Jak zrobić suchy szampon? Potrzebujesz tylko jednego produktu

Spray na odrosty

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się spraye, dzięki którym ukryjesz siwe włosy. Znajdziesz je w ofercie takich marek jak L'Oreal czy Syoss. Mają wygodny aplikator, który potrafi dotrzeć do najbardziej newralgicznych miejsc. Za taki spray zapłacisz średnio 20-30 złotych - powinien wystarczyć na kilka aplikacji. 

W tym wypadku, podobnie jak przy suchym szamponie, efekt utrzymuje się do pierwszego mycia. Podobnie działa również maskara do kamuflowania odrostów - dostępna w większości drogerii.

Jak ukryć siwe włosy domowe sposobyfot. Adobe Stock, kei907

Dlaczego włosy siwieją?

Za kolor włosów odpowiada barwnik zwany melaniną. Wytwarzany jest on głęboko w mieszku włosowym – dokładnie tam, gdzie rozpoczyna się proces wzrostu włosa. Nie tylko nadaje on kolor włosom, ale także chroni je przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych.

Obserwując szeroką gamę posiadanych przez ludzi kolorów włosów trudno uwierzyć, że znajdują się w nich tylko 2 rodzaje melanin:

 • żółtoczerwona feomelanina,
 • czarnobrązowa eumelanina. 

Kombinacja proporcji obu melanin wpływa na zabarwienie włosa. Wraz z upływem lat aktywność komórek produkujących melaniny (tzw. melanocytów) maleje. Zaczynają pojawiać się włosy nie zawierające odpowiedniej ilości pigmentu, co sprawia, że na tle całej fryzury, w wyniku rozproszenia światła, wydają się siwe. W rzeczywistości włos pozbawiony pigmentu lub zawierający go tylko w niewielkiej ilości nie posiada żadnej barwy.

Dotychczas nie poznano dokładnie mechanizmu powodującego obniżenie aktywności produkcji melanin. Wiadomo jednak, że procesowi siwienia sprzyja m.in.:

 • starzenie się;
 • ekspozycja włosów na silne działanie promieni słonecznych;
 • palenie tytoniu;
 • stres;
 • czynniki genetyczne;
 • przynależność do danej rasy, np. Europejczycy siwieją szybciej, niż Azjaci.

Kiedy pojawiają się pierwsze siwe włosy?

Siwe włosy pojawiają się zazwyczaj u osób przed 40. rokiem życia, jednak znane są przypadki, gdy proces ten rozpoczyna się już u dwudziestokilkulatków lub wręcz przeciwnie - pierwsze srebrne pasma obserwujemy dopiero długo po pięćdziesiątych urodzinach. Jedno jest pewne - wraz z upływem lat stopniowo będzie nam przybywało „srebrnych nitek”. 

Pierwsze siwe włosy najczęściej obserwujemy na skroniach, jednak mogą one się pojawić na dowolnej partii głowy lub ciała. Najpóźniej ze wszystkich siwieją włosy łonowe.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 25.09.2020

Czytaj także:
Jak szybko zapuścić włosy? Sprawdzone sposoby, dzięki którym będą szybciej rosły
Jak zagęścić włosy? Domowe sposoby i zabiegi na wypadanie włosów