Jak ukryć siwe włosy fot. Adobe Stock

Jak ukryć siwe włosy?

Jak ukryć siwe włosy? Możesz wykorzystać jeden z 3 sposobów: poddać włosy koloryzacji, sięgnąć po suchy szampon lub specjalny spray maskujący odrosty (również te siwe).
Małgorzata Machnicka / 25.09.2020 05:30
Jak ukryć siwe włosy fot. Adobe Stock

Mimo że siwe włosy pojawiały się we fryzjerskich trendach już nie raz, to jednak większość kobiet chce je zamaskować - dla większości nie są ozdobą, a jedynie elementem zdradzającym wiek. Jak więc skutecznie ukryć siwe włosy, aby fryzura była piękna i lśniąca?

Jak ukryć siwe włosy?

Najdłużej siwe włosy ukryje zabieg koloryzacji - najlepiej trwałą farbą, która zacznie wypłukiwać się z pasm dopiero po 4 tygodniach. Niestety, regularne farbowanie włosów bardzo je niszczy - aby przedłużyć czas między wizytami u fryzjera, możesz sięgnąć po suchy szampon albo spray maskujący niechciane siwe kosmyki.

Koloryzacja

Jedyną w stu procentach skuteczną metodą ukrycia siwych włosów jest koloryzacja. Aby uzyskać zamierzony efekt, należy starannie dobrać rodzaj farby do włosów, gdyż nie wszystkie obecne na rynku produkty równie skutecznie pokrywają siwiznę. Decydując się na koloryzację siwych włosów, warto wybrać mocno kryjącą farbę lub przeprowadzić ten zabieg w salonie fryzjerskim. 

Pamiętaj, że zupełnie inna koloryzacja będzie polecana kobietom o włosach blond, u których pojawiły się jedynie pojedyncze białe nitki - na tym etapie nie są one bowiem widoczne na tle całej czupryny. Świetnie sprawdzi się np. metoda flamboyage

W przypadku brunetek, szatynek i rudowłosych, nawet pojedyncze siwe włosy stają się bardzo widoczne. Tutaj najlepiej sprawdzi się kryjąca, mocno napigmentowana farba i metoda koloryzacji, która równomiernie pokrywa całe włosy.

Suchy szampon

Suchy szampon nie tylko świetnie odświeża fryzurę, ale także potrafi zakamuflować siwe odrosty. Na rynku znajdziesz produkty podzielone na te dla jasnowłosych i ciemnowłosych. Wystarczy spryskać włosy tuż u nasady, delikatnie wetrzeć kosmetyk opuszkami palców i gotowe! 

Minusem tego sposobu kamuflowania siwych włosów jest to, że efekt utrzymuje się do pierwszego mycia.

Spray na odrosty

Całkiem niedawno na rynku pojawiły się spraye, dzięki którym ukryjesz siwe włosy. Znajdziesz je w ofercie takich marek jak L'Oreal czy Syoss. Mają wygodny aplikator, który potrafi dotrzeć do najbardziej newralgicznych miejsc. Za taki spray zapłacisz średnio 20-30 złotych - powinien wystarczyć na kilka aplikacji. 

W tym wypadku, podobnie jak przy suchym szamponie, efekt utrzymuje się do pierwszego mycia. Podobnie działa również maskara do kamuflowania odrostów - dostępna w większości drogerii.

Dlaczego włosy siwieją?

Za kolor włosów odpowiada barwnik zwany melaniną. Wytwarzany jest on głęboko w mieszku włosowym – dokładnie tam, gdzie rozpoczyna się proces wzrostu włosa. Nie tylko nadaje on kolor włosom, ale także chroni je przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych.

Obserwując szeroką gamę posiadanych przez ludzi kolorów włosów trudno uwierzyć, że znajdują się w nich tylko 2 rodzaje melanin:

  • żółtoczerwona feomelanina,
  • czarnobrązowa eumelanina. 

Kombinacja proporcji obu melanin wpływa na zabarwienie włosa.

Wraz z upływem lat, aktywność komórek produkujących melaniny (tzw. melanocytów) maleje. Zaczynają pojawiać się włosy nie zawierające odpowiedniej ilości pigmentu, co sprawia, że na tle całej fryzury, w wyniku rozproszenia światła, wydają się siwe. W rzeczywistości włos pozbawiony pigmentu lub zawierający go tylko w niewielkiej ilości, nie posiada żadnej barwy.

Dotychczas nie poznano dokładnie mechanizmu powodującego obniżenie aktywności produkcji melanin. Wiadomo jednak, że procesowi siwienia sprzyja m.in.:

  • starzenie się,
  • ekspozycja włosów na silne działanie promieni słonecznych,
  • palenie tytoniu,
  • stres,
  • czynniki genetyczne,
  • przynależność do danej rasy, np. Europejczycy siwieją szybciej niż Azjaci.

Kiedy pojawiają się pierwsze siwe włosy?

Siwe włosy pojawiają się zazwyczaj u osób przed 40. rokiem życia, jednakże znane są przypadki gdy proces ten rozpoczyna się już u dwudziestokilkulatków, lub wręcz przeciwnie - pierwsze srebrne pasma obserwujemy dopiero długo po pięćdziesiątych urodzinach. Jedno jest pewne - wraz z upływem lat stopniowo będzie nam przybywało „białych nitek”. Nie ma na to rady.

Pierwsze siwe włosy najczęściej obserwujemy na skroniach, jednak mogą one się pojawić na dowolnej partii głowy lub ciała. Najpóźniej ze wszystkich siwieją włosy łonowe.

Więcej o pięknych włosach:
Jak zagęścić włosy?
Jak szybko zapuścić włosy?
Jak stosować pokrzywę na włosy?