W skład wytycznych prawidłowej pielęgnacji wchodzi wiele wyznaczników m.in.: odpowiednia dieta, właściwa pielęgnacja jak i ochrona czy też odpowiednio dobrane obuwie.
Prawidłowe odżywianie
Aby dieta była prawidłowo zbilansowana i dostarczała niezbędnych składników spożywane przez nas pokarmy powinny zawierać takie składniki jak: wapń, żelazo białko, magnez, potas, witaminy B, witamina F czy też cynk i krzem. Jeśli nasze pożywienie jest mało urozmaicone, braki witaminowe możemy uzupełnić suplementami diety w postaci kapsułek z witaminami. Często zawierają one dodatkowo skrzyp polny, który dodatkowo korzystnie wpływa na skórę oraz włosy. Ważne jest również ograniczenie używek, takich jak mocna kawa, herbata, nikotyna.
Polecamy: Magia marzeń sennych
Wygląd paznokci a choroby ogólnoustrojowe
Wielu zaburzeniom chorobowym towarzyszą zmiany w wyglądzie paznokci. Poprzeczne rowki, powstają wskutek zmiennej szybkości wzrostu paznokci oraz po chorobach zakaźnych. Zgrubienia pojedynczych paznokci występują najczęściej po urazach macierzy paznokcia, przy odmrożeniach, ucisku paznokci przez źle dobrane obuwie oraz często w grzybicy paznokci. Okrągłe ubytki spotyka się w łuszczycy (tzw. plamy oleju), dysplazje, czyli nieprawidłowa budowa paznokci są charakterystyczne w zaburzeniach odżywiania, marskości wątroby.
Pielęgnacja „z zewnątrz”
Aby paznokcie były mocne i zdrowe należy dbać o nie podczas codziennych obowiązków. Należy zwracać uwagę na detergenty których używamy podczas prac domowych. Przy wyborze płynów do naczyń kierujmy się ich składem. Najlepsze są te, które zawierają wyciąg z aloesu bądź też lanoliny. Dłonie i paznokcie często należy natłuszczać kremami, a podczas stosowania silnych detergentów, najlepiej używać rękawic ochronnych. Zimą pamiętajmy o rękawiczkach.
Polecamy: Kto jest w grupie ryzyka poronienia?
Grzybica paznokci
Jest najczęściej spotykaną chorobą paznokci. W jej przebiegu dochodzi do rogowacenia podpaznokciowego i żółtego przebarwienia płytki paznokcia oraz jej zgrubienia. Chore paznokcie są często łamliwe, rozdwajają się i ulegają zniszczeniu. Dużą podatność na grzybicę obserwuje się u ludzi z obniżoną odpornością komórkową i zaburzeniami endokrynologicznymi. Wśród czynników sprzyjających wystąpieniu grzybicy wymienia się m.in. ucisk mechaniczny np. przez źle dobrane obuwie. Najczęściej jest wywoływana przez grzyby z rodziny drożdży i pleśni.